Сянката на дефлацията
Борбата със спада на валутите на развиващите се държави може да ги принуди да задушат собствените си икономики, а с това и глобалния растеж
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Аржентина е гладна за долари. Всички искат да ги притежават. Държавата се нуждае от валута, за да обслужва дълга си и да финансира дупката в платежния баланс. Бизнесът ги иска, за да може да плаща вноса. А гражданите просто с годините напълно са изгубили доверие в умението на политиците да направляват държавата повече от десетина години без сериозна криза и на фона на официалните десетина процента инфлация (и реално неколкократно по-висока) предпочитат да трупат американски президенти под дюшека.
Ако могат. Защото от 2011 г. покупките са лимитирани като количество и само за пътуващи в чужбина, а рестрикциите за употребата на долари също постоянно се затягат, докато се стигна до 35% такса и ограничение до две покупки онлайн от чужбина годишно. А резултатите от тези мерки са предвидими - черен пазар, пътувания с лодка до близкия уругвайски курорт Колониа де Сакраменто с цел да се опразнят банкоматите и... още инфлация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Много приказки и нищо... Прилича на нескопосано съчинение на второкласник.
Страните с излишъци в платежния баланс няма причина да купуват национална валута, така само ще я надценят още повече.
Статиите на тема парична политика са традиционно изключително слаби, но тази успява да постигне нови "низини".
Толкова много глупости на едно място рядко се срещат.
"Гуверньорът на бразилската централна банка" - авторът Николай Стоянов да помисли по варианта "Управителят на бразилската централна банка". Дали ще звучи много "провинциално" или простовато? Друго си е да боравиш с гуверньори.
Иначе по темата - американците продължават нагло да крадат от останалия свят чрез долара. Печатането на хартии и "изтеглянето" после на долари от пазара е еквивалент на една голяма бъчва с вино. Всички държави наливат вино и си точат обратно (макс колкото са налели). Федералният резерв обаче си позволява да налива вода в бъчвата - после точат вино. Вярно, че е малко разредено, но трампата е без съмнение - вода за вино. Все едно аз да внасям в банката фалшиви банкноти и след известно време да си тегля парите от сметката в истински банкноти.
Драги Николай,
може би е по-добре да излезеш малко от общия превод на статии за паричната политика и да се опиташ да вникнеш в истинската същност на проблема.
Без да имам претенции за изчерпателност, смятам, че разните там псевдо-държавници от БРИКС + Турция, Виетнам, Малайзия и т.н. няма за какво да се оплакват. Страни, разчитащи единствено на износ на суровини и ишлеме за Запада при тотално липсващи инвестиции в R&D просто нямат шанс в дългосрочен период. Ако имаха поглед в малко по-дълбок план, щаха да се усетят, че инвеститорите с дебели портфейли могат да си тръгнат също толкова бързо, колкото идват. Местните политици обаче предпочетоха да насочат сериозните парични потоци от последните години в популистки програми без реални резултати.
Ако една икономика е бедна, тя ще си остане такава независимо от големия естествен прираст на населението (пример - Египет), а социалните вълнения (Бразилия, Русия, Турция) допълнително задълбочават несигурността.
Това да е за урок на тези, на които разправях още преди две години, че БРИКС не са това, което са.
Капитал, защо не коментираъе българската дефлация, която според различни източници върви вече 5 месеца?
www.tradingeconomics.com/bulgaria/inflation-cpi
Публикувано през m.capital.bg
То мани БРИКС ами и тука се мъти една ... оня якичък симпатяга с бедното образование и здравия разум да не познае за 2015
До коментар [#6] от "vari":
"Другарският капитализъм" действа по коренно различен начин от пазарните икономики. Какъв коментар повече ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход