На фона на свитото кредитиране и спадащите приходи от основна дейност банките в България успяха да приключат 2013 г. с по-добър финансов резултат спрямо 2012 г. Според публикуваните от БНБ данни за състоянието на банковата система към края на декември общата печалба в сектора за изминалата година е в размер на 584.9 млн. лв., което е с 3.11% повече спрямо година по-рано. Същевременно обаче статистиката показва леко ускоряване в годишния темп на нарастване на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни), след като от пролетта на 2010 г. тенденцията неизменно беше на забавяне.
Печалби и загуби
За първи път след рекордно добрата 2008 г. (когато финансовият резултат на сектора се увеличи с над 21%) банките в България отчитат по-висока печалба в края на годината. Следва да се има предвид обаче, че донякъде фактор за това се явява и слабият финал на 2012 г., когато през декември всъщност се оказа, че системата е работила на загуба – тогава за първи път от над 10 години секторът се оказа на минус с 37.3 млн. лв.
Данните на БНБ показват, че само през декември общата печалбата на опериращите в страната 30 банки е била в размер на 20.3 млн. лв. За сравнение, месец по-рано резултатът е 53.1 млн. лв. Общо седем институции приключват годината на загуба, докато в края на 2012 г. броят им беше 10 (сред които и изтеглилият се впоследствие от местния пазар клон на латвийската Регионална инвестиционна банка).
Главната "спирачка" пред добрата рентабилността на банковата система остават свиващите се приходи от основна дейност на финансовите институции. През изминалата година кредитната активност в сектора остана практически замръзнала, като ръстът в обемите на отпуснатите заеми е с минимални темпове – едва 0.4% при корпоративните кредити (до 38.3 млрд. лв.) и с 0.5% при финансирането за домакинствата (до 18.5 млрд. лв.). Същевременно увеличението на депозитната база продължава да се случва с доста по-осезаеми темпове, като за изминалата година привлечените от домакинствата средства растат с 9.4% (до 39.2 млрд. лв.), а вложенията на бизнеса се увеличават със 7.5% (до близо 23 млрд. лв.). В резултат на тази динамика нетните лихвени постъпления на банките продължават да намаляват, като към края на годината са с 3.22% по-ниски спрямо година по-рано. Темпът на растеж на приходите от такси и комисиони, които през последните години се превърнаха в основен източник на доходи за банките, също се забавя. На годишна база към декември ръстът им е с 4.81%, което е доста по-скромно спрямо отчетеното през септември нарастване от 20.4%.
Положителен ефект за ръста на печалбите на сектора обаче оказва постепенното намаляване на разходите, които банките правят за обезценки на необслужвани кредити. През последната половин година обемът им трайно спада, като темповете на намаляване се ускоряват – към края на декември годишното свиване е с 11.7% при 9.2% през септември и 7.9% през юни. Зад спадащите разходи за обезценки най-вероятно седи отписването на заеми, които банките смятат за несъбираеми, от балансите им, както и продажбата на пакети от кредити.
Годишното "почистване" на балансите
През последните близо две години финансовите институции са все по-активни в отписването на смятани за несъбираеми кредити, което помага и за облекчаването на балансите им. В резултат на това темповете на растеж на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни) трайно се забавят, като през цялата 2013 г. отчитаните увеличения бяха с едноцифрени стойности. След минималния ръст от 0.8% през септември данните за декември показват и първото ускоряване от 2010 г. насам – с 2.66% до 9.87 млрд. лв.
До известна степен обаче то се дължи и на отчетеното в края на 2012 г. свиване в обема на просрочията. През последното тримесечие на миналата година те намаляха с близо 254 млн. лв., като тогава представители на сектора коментираха, че не е изключено свиването да е резултат на еднократно годишно "почистване" на банковите баланси. Всъщност подобна динамика се наблюдава и през 2013 г. – отчетеният към края на декември обем от 9.87 млрд. лв. е със 77.5 млн. лв. по-нисък спрямо септември.
Очакванията на сектора са обемът на просрочията да продължи да се увеличава и през 2014 г. Така например според последната прогноза на анализаторите от Уникредит Булбанк финансовите институции ще продължат да поемат в портфейлите си загуби от кредити, което ще държи разходите им за обезценки на високи нива поне още няколко години.


На фона на свитото кредитиране и спадащите приходи от основна дейност банките в България успяха да приключат 2013 г. с по-добър финансов резултат спрямо 2012 г. Според публикуваните от БНБ данни за състоянието на банковата система към края на декември общата печалба в сектора за изминалата година е в размер на 584.9 млн. лв., което е с 3.11% повече спрямо година по-рано. Същевременно обаче статистиката показва леко ускоряване в годишния темп на нарастване на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни), след като от пролетта на 2010 г. тенденцията неизменно беше на забавяне.
8 коментара
изнесените данни не са окончателни, можехте да изчакате официалните цифри, за да направите този "анализ"
последното изречение е откровението :-) още НЯКОЛКО години :.) а че печалбата расте от такси, а не от лихвени плащания е ОЧЕВАДЕН факт.
[quote#1:"pm414.1"]изнесените данни не са окончателни[/quote]
От 16.30 ч. на 31.01.2014 г. окончателните данни са качени на сайта на БНБ. Ти някакви други "окончателни" данни ли чакаш?
До коментар [#2] от "kardinalat":
То още в подзаглавието си е закодирано, ейгонаейтукинка:
"Приходите от основна дейност обаче продължават да се свиват".
Кратко и ясно (ама може и да липсва някоя и друга запетая, де...).
До коментар [#3] от "cnn":
хехе, после ще ме платиш бирата ;)
че то пък баш по върховете... ;)
финансовите институции са все по-активни в отписването на смятани за несъбираеми кредити, което помага и за облекчаването на балансите им.
Казано на български за*бават да събират задължения... нямам такива наблюдения, и не разбирам как помага на баланса им. След като са дали едни пари на заем, те вече са в колонката с (-), докато не се погасят и влезнат в деугата колонка (+)... все си е загуба
Публикувано през m.capital.bg
при около 7% лихвен марж, най-висок в ЕС и по 60 млрд кредити и депозити има поне 3 млрд лв икономическа печалба на година.
Вижте "административните разходи" на банките - как може да са около 3 пъти по-ниски според Капитал? Става въпрос за 1-2 млрд допълнително.
Кредитите са по равно в лв и евро, Депозитите в лв. Това се нарича къренси мосмач и ако се калибрира ако се напечатат 2 пъти повече пари, ще има печалба от 15 млрд лв за банките.
За да няма къренси мисматч, половината депозити също трябва да са в евро. За сега според БНБ има само тенденция да стават депозитите по ликвидни.
А защо БАКБ на Цветана Карагьозова е пак на загуба??