БНБ не очаква намаление на цената на кредитите след законовите промени
Предложенията за нови правила за лихви и такси по ипотечни кредити бяха приети на първо четене в бюджетната комисия


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Йордан Цонев, депутат от ДПС
След половин година разговори и обсъждания на законовите промени, които засягат лихвите, таксите и обезпеченията по жилищните ипотечни кредити, авторите на нововъведенията и централната банка като регулатор и банките са на различни позиции. Това стана ясно по време на гласуването на първо чете в Комисията по бюджет и финанси към парламента на законопроекта за изменение на Закона за потребителския кредит (ЗПК), в който се правят промените.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
1. Трябва да отпаднат всякакви такси за предсрочно погасяване И РЕФИНАНСИРАНЕ след първата година. Така реално ще се създаде конкуренция на кредитите и банките каквато в момента няма.
2. Ипотечните кредити никога не се финансират на 100%, а обикновено до около 80%. Също така банките си прибират такса усвояване, такса управление, някакви застраховки и още най-различни дребни таксички. Защо кредита да не се счита за погасен след като ти вземат жилището? Банката се е застраховала веднъж с непълно финансиране, втори път такса усвояване, трети път такса управление и да не забравяме и самата лихва и вноските, които си плащал до момента. Е при това положение като ти вземат жилището не само няма са на загуба, а и на печалба.
[quote#0:"БНБ"] БНБ не очаква намаление на цената на кредитите след законовите промени [/quote]
БНБ да не се занимава с "очаквания"
Търговските банки също не очакват намаляване на числата
но Пазарът си казва своето !
когато никой не взема кредит на правилните числа....
Числата са Намаляват , защото иначе няма "пазаруване"
Кредитът си върви Надолу и ще си върви още..
а БНБ нека си очакват каквото са им спуснали като директива
Щом и тоя /Йордан Цонев, председател на Комисията по бюджет и финанси в народното събрание/ престъпен елемент има такива постове , какво очакваме някакво подобрение за народа.
Чудесна снимка - образът говори по-ясно от думите!
До коментар [#3] от "mich":
До коментар [#4] от "cheta":
Пък ако почнете и да четете, и още повече да вдявате в написаното и коментираното - те тогава вече може и да говорим за гражданско общество :-)
Ако от външният вид зависи ефективността и компетентността, то Памела андерсън и зайчетата на ПЛЕЙБОЙ щяха да са финансови корифеи и журналистически имена (поне в български вариант) :-)
До коментар [#3] от "mich":
До коментар [#4] от "cheta":
Г-да банкстери,време е за регулация!Вече има доста спечелени дела срещу вашите банки и за в бъдеще ще има в пъти повече!
До коментар [#1] от "Sinergy":
1. Отпадането на такса предсрочно погасяване е логична и икономически оправдана стъпка. Но при рефинансирането таксата ще може да бъде прехвърлена в новите лихвени условия, при положение, че такива са позволени.
2. Кредитът не може да се счита за погасен, защото цените на имотите не са константа, а с дългия срок на заема варират многократно и във всякакви посоки. Не може да има финансиране на 100% заради необходимия маржин за сигурност на банката. Но това не пречи да се прилага тактиката имотите да се надценяват при отпускането на заема с цел да се отпусне по-висока сума. Таксите, които изброяваш могат да се махнат, но те не са истинският проблем в случая. И не застраховат банката по никакъв начин от възможните изменения в цената на имота. Всъщност банката обикновено изобщо не може да спечели при продажба на имот по този начин, по който описваш - защото по продажбата и поддръжката до продажба има също разходи. Дори и да успее да спечели от самата продажба, това не й е цел поради простата причина, че не се занимава по занятие с управление на недвижимо имущество.
До коментар [#7] от "bricky":
1. Може би аз не те разбрах, но става дума за рефинансиране от друга банка, а не през същата. Идеята е да има вторичен пазар и реална конкуренция на ипотечните кредити.
2. Не само на банките им се иска да имат 100% гаранция за печалба. Всеки нормален човек, а и компания искат това, но би ли ми дал пример за бизнес или инвестиция със 100% гаранция за печалба? Естествено, че има някакви колебания в цената, но те се покриват или поне на 90-95% от не пълното финансиране, вноските, лихвата и таксите, които плащаш. А ако стане някаква световна финансова криза все тая и това вече сме го виждали - тези, които са отпускали кредити на щяло и нещяло горят, а дисциплинираните остават. Това, че имотите се оценявали примерно на 120-130% над пазарната цена, си е проблем на банката. Много банки си ползват собствени оценители, а ако дори собствените им оценители ги лъжат тогава какво да говорим?! Банките са търговски организации и като страна от договора (ипотечен кредит) е нормално и те да поемат някаква отговорност и риск. Както се казва не става само с ядене, трябва и акъл...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.