Bank of England е прикривала информация за манипулации на валутния пазар
Нови скандали подпокават доверието в един от най-големите финансови центрове в света
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Британската централна банка е имала информация за потенциални манипулации на международния валутен пазар още през лятото на 2006 г. Тогава представители на Bank of England и на големи финансови институции от Лондонското сити са обсъждали доказателства за подобна намеса. Проблемът е бил дискутиран на високо ниво и през 2008 г., но чак през миналата година британският финансов регулатор Financial Conduct Authority (FCA) е започнал разследване. Това пише Reuters в обширен материал по темата, като се позовава на данни, получени по Закона за свобода на информацията.
Години бездействие
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Или става дума за небрежност или за корупция - и в двата случая слабото звено е човека . Според мен такива важни системи трябва да са максимално автоматизирани .
Европейските граждани имали европейски ценности, казвате !Леко заразени ми се струват,особено във финансовия сектор !
[quote#1:"xyha"]Според мен такива важни системи трябва да са максимално автоматизирани .[/quote]
Съгласен съм, че човекът е слабото звено, но в крайна сметка автоматизацията не може ултимативно да елиминира изцяло човешката намеса... Колкото и етапи и стъпки от процесите на проверка да са автоматизирани, в крайна сметка анализа и интерпретацията на информацията и взимането на решения не може да бъде автоматизирано.
Иначе авторът на статията е прав - регулацията на форекс пазара се засилва, но основната пречка е липсата на централизирана борса, което не е задължително лошо нещо за самата валутна търговия. Опитът чрез въвеждането на последната регулация върху извънборсовите форекс деривати да се въведе ред (макар и изключително бавно и тромаво) може да се окаже по-скоро препъни камък за малки брокери и регулаторен механизъм за изритване на дребните и оставяне само на големите играчи, отколкото ефективна за управление на рисковете, камо ли за премахване на измамите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход