Bundesbank не изключва печатане на пари от ЕЦБ
Германският бизнес климат се влошава заради кризата в Украйна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Управителят на Bundesbank Йенс Вайдеман заяви, че не изключва възможността Европейската централна банка (ЕЦБ) да започне печатане на пари, за да се справи с опасността от дефлация, съобщава Reuters. Това представлява значително смекчаване на позицията на германската централна банка по въпроса. Досега ЕЦБ се въздържаше от въвеждане на програма за количествено облекчаване – изкупуване на ценни книжа и други активи от частните банки. Съпротивата на Германия беше основен фактор ЕЦБ да не последва примера на Федералния резерв на САЩ и английската централна банка.
Изчерпване на възможностите
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
5 (пет) години бяха нужни на ЕС да осъзнае, че конвенционалните "оръжия" не действат. Не че неконвенционалните ще дадат някакъв особен ефект.....но пак е напредък.
русия ако спре доставките на газ за Европа на кой друг голям потребител може да продава освен на китай.а дали биха се отказали от парите на европейските потребители.
[quote#2:"uap36309701"]дали биха се отказали от парите [/quote]
Помисли малко какво ще си купят руснаците с "парите" , без липса на евтин ресурс - газ нефт Европейските стоки ще станат още по неконкурентни от Китайски ,Корейски , и дори Американски. От санкции пострадалите ще са само Европейците .
"Вайдеман, който е член на управителния съвет на ЕЦБ, е заявил, че конвенционалните инструменти на централната банка, като например промяна на лихвените проценти, вече са много ограничени. "Неконвенционалните мерки, които се обсъждат, са до голяма степен неизпробвани."
Дали? Справка - Федералния резерв.
"Вайдеман, който е член на управителния съвет на ЕЦБ, е заявил, че конвенционалните инструменти на централната банка, като например промяна на лихвените проценти, вече са много ограничени."
Ами специално лихвените проценти от всички инструменти няма как да не са ограничени - та нали са смъкнати почти до 0%! Останалите "конвенционални" инструменти не са изчерпани или ограничени, но понеже използването им крие друг тип рискове при банкова система със слаби звена (напр. банки на прага на фалит или банки с небалансирани експозиции, предизвикващи ликвидни затруднения), използването им за разширяване на паричната база може да не доведе до постигане на желания ефект.
"Германия получава над една трета от газовите си доставки от Русия, а над 6 хил. германски фирми развиват дейност на руския пазар. Много бизнес и търговски организации излязоха с предупреждения, че ескалация на кризата ще доведе до катастрофални загуби за много компании."
Крайно време е проблемът с тази свръхзависимост да бъде разрешен, окончателно! В противен случай той става изключително голям структурен риск - и това важи за всяка икономика с подобна енергийна експозиция.
"обезценяването на рублата, което оскъпява вносните продукти"
Един от наказателните механизми на пазарите спрямо Русия. Да, временно той е добре за руския износ и зле за вносните за русия стоки и услуги. Но този ефект на количеството ще бъде заличен, а при още по-силна обезценка и евентуална спекулативна атака, ситуацията от 1998 г. може да се повтори. Да не говорим за отражението върху лихвите и инвестициите...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.