Раздвижване на пазара на жилищни ипотечни кредити и евентуално нарастване на заемите за потребление. Това прогнозират в съвместния си тримесечен анализ Пощенска банка и Институтът за пазарна икономика (ИПИ). Прогнозите са на база данни към края на миналата и началото на тази година, както и информация от кредитния портфейл на Пощенска банка.
Ипотечният пазар
Очакванията им за раздвижване на жилищното кредитиране и по-чувствителен растеж през 2014 г. се основават на няколко фактора. "Ръстът на цените на жилищата в София (на тримесечна база), както и високият брой новоотпуснати кредити в столицата навеждат на мисълта за раздвижване на пазара и са първият добър сигнал за възстановяването както на жилищния пазар, така и на кредитирането", се казва в анализа на банката и ИПИ.
Друга обнадеждаваща според тях тенденция е увеличението на започнатото ново строителство на жилищни сгради през миналата година. Въпреки че ръстът е с едва 16 сгради в сравнение с 2012 г., жилищата в тях се увеличават с 880 броя, а застроената площ – със 177 хил. кв.м. Това са и признаци за начало на възстановяването при жилищното строителство, тъй като за първи път от началото на кризата се наблюдава увеличение на жилищата и застроената площ, за които са издадени разрешителни за строеж, се посочва в анализа.
Разрешителни за строеж на най-много жилища са издадени в София, Пловдив и Бургас. В тези градове се предвижда и застрояването на най-голяма жилищна площ според данните на авторите на доклада.
Според данните за кредитирането на БНБ към края на февруари жилищното кредитиране продължава да се свива, като през изминалата година и половина има само три месеца, в които е показало нарастване. Единият от тях беше декември 2013 г., но тогава в системата бяха обратно изкупени голямо количество продадени преди време кредити (265 млн. лв. общо), като една част от тях бяха именно ипотеки. Така този ръст не би могъл да е реален. Данните на БНБ показват, че намалението при жилищните заеми през февруари е и на годишна (с 0.9%), и на месечна база (с 0.2%) до 8.808 млрд. лв.
Заемите за потребление
Анализаторите очакват през тази година и първото от близо четири години нарастване на потребителските заеми. Те се свиват без прекъсване от октомври 2010 г. Повод за прогнозата на ИПИ и Пощенска банка за евентуално обръщане на трайната негативна тенденция е, че три поредни месеца – декември, януари и февруари, заемите за потребление отбелязват годишен ръст (спрямо същия период на предходната година – бел. ред.). По данни на БНБ през февруари потребителските кредити нарастват спрямо същия период на предходната година (с 2%), а на месечна се свиват (с -0.2%) до 7.381 млрд. лв.
Интересни факти
Според данните на Пощенска банка за кредитирането й се наблюдава сериозен превес на левовите жилищни кредити над тези в евро. През 2013 г. новоотпуснатите от банката кредити в евро са 10% от всички отпуснати жилищни заеми. Част от причината за това е относително по-голямото намаление на средните лихвени проценти по кредитите в левове спрямо тези в евро. Нараства и срокът на заемите за жилища, които клиентите теглят.
Близо 33% от новоотпуснатите ипотеки през 2013 г. са с продължителност от над 25 години, докато предходната година са били около 28%. Данните на банката показват и че се търсят заеми с по-голям размер. Например заемите до 20 хил. евро се свиват от 44.8% през 2012 г. до 40% през 2013 г. Отпуснатите кредити между 20 хил. евро и 80 хил. евро се увеличават с между 0.9 и 2.3%.
Раздвижване на пазара на жилищни ипотечни кредити и евентуално нарастване на заемите за потребление. Това прогнозират в съвместния си тримесечен анализ Пощенска банка и Институтът за пазарна икономика (ИПИ). Прогнозите са на база данни към края на миналата и началото на тази година, както и информация от кредитния портфейл на Пощенска банка.
8 коментара
Не разбирам защо грозните панелени кутийки са толкова скъпи. Инвеститорите нещо се надяват на поне 250-300% печалба май?
Лично на мен анализи и прогнози от Пощенска банка са ми силно лицемерни и някак уродливо обнадеждаващи. Ако някой си е имал вземане-даване с Пощата, знае...
За съживяване на жилищното кредитиране са важни работеща икономика, сигурност на битието и закон, защитаващ правото на личен фалит. Преносимостта на кредита като продукт от банка в банка трябва да се разтовари от тежести и такси, за да се създаде конкурентна среда.
Все стъпки в сферата на пожеланията!
Само дето са пропуснали да напишат лихвите по кредитите си, в Пощенска банка! И ако се вгледат малко по-внимателно в нивата им, сами ще разберат накъде ще отидат прогнозите и очакванията им!
При намаляващо население и огромен брой празни жилища, във всеки град - да им имам оптимизма на Пощенска банка!
Риалторите пак хвърлят съчки в огъня, сънували са розови сънища.
Напълно безпочвена прогноза. Този пазар го няма никакъв от няколко години, само такива писания му вдъхват по малко живец от време не време. Достатъчно е да се отворят сайтовете на агенциите. Там стоят едни и същи имоти в различни агенции от няколко месеца, без дори да им се сменя цената. И като знам що народ пищи от пощальоните...
[quote#5:"eyewitness"]Напълно безпочвена прогноза.
Този пазар го няма никакъв от няколко години,
само такива писания му вдъхват по малко живец от време не време. Достатъчно е да се отворят сайтовете на агенциите. Там стоят едни и същи имоти в различни агенции от няколко месеца, без дори да им се сменя цената. И като знам що народ пищи от пощальоните...[/quote]
Прогнозата не е безпочвена
всеки пазар има връх, дъно и ...нов Връх
както всяко начало има край..и пак Начало
парите никога не спят... предстои още едно поскъпване на Еврото-до около 1.42
след което невъзможното според теб ще стане повече от възможно
както казваше Царят..."като му дойде времето"
"гладна кокошка - просо сънува" и за лихви и имоти бълнува :)
Депутат от БСП: „Булбанк“ ми вдигна лихвата по кредита, без да ме предупреди, съдебен изпълнител ми поиска още 6000 лева!
Страхил Ангелов разказа, че изтеглил потребителски кредит. „Всеки месец си внасях редовно вноската, но междувременно някой е вдигнал лихвата, без да ме уведоми, в случая „Булбанк“, и вместо по 320 лева, е трябвало да се внасят по 360 лева. И тия 40 лева са довели, докато стане изискуемо“, обясни проблема си депутатът пред журналистите в кулоарите на Народното събрание.
В крайна сметка частният съдебен изпълнител дошъл и го накарал незабавно да плати 6000 лева. Ангелов поискал справка за какво дължи парите. Когато изпълнителят му направил разбивка обаче, му поискал такса 170 лева, оплака се Ангелов.