Пенсия в акция
Ръстовете на фондовата борса са събудили леко апетита на пенсионните фондове за по-рискови инвестиции
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската пенсионна система се състои, най-общо казано, от два елемента - "буркан" и "банка".
Бурканът е държавният стълб на системата, чийто принцип е разходопокривен. Разликата от нормалния спестовен буркан е, че вместо там да бъркат работещите, които внасят в него осигуровки, от него взимат средства сегашните пенсионери. Днешните работещи пък някой ден ще получават част от пенсията си благодарение на бъдещите работещи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Благодарско за статията и инфото.
И коги ще изплащат допълнителното?
Стойнев ОСТАВКА ВЕДНАГА докара до фалит НЕК където са и моите пари от пенсионната ми партида.
Ако искаше Държавата хората да имат добри пари за старини, можеше да направи един фонд за комасиране на земя и ръстът на активите му щеше да расте с двуцифрени числа. Сега това ДЗПО е просто подпомагане на наши хора с обществени пари. Само като си спомня скандалите с Доверие, просто мъка. Наближава времето когато истината ще лъсне, но дотогава 5-10 млрд. е бъдат превъртяни. Между другото идва времето да почнат да плащат и тогава да му мисли, който е на власт. Дянков завъртя опашка с миньорите, но този номер минава веднъж.
Добра обобщителна статия. Сравнението с "буркан и банка" определено е добро, жалко че малко хора, вкл. работещи и пенсионери, разбират за какво всъщност става въпрос. "Бурканът" ще се изчерпа с изчерпването на демографския потенциал на България. "Банката" ще спре да бачка по предназначение заради икономическия и финансов упадък, липсата на структурно развитие и инвестиционни инструменти - които са свързани както с демографската криза, така и с структурната икономическа политика... Жалко, че БКП предпочита вместо да активира трудните, абсолютно нужни реформи за оцеляване на пенсионната система, да бъде популистка партия и да повтаря СОЦИАЛНА политика във всичките си приказки. Знаете ли другари комунисти, да видим как се води СОЦИАЛНА политика върху население от 100% пенсионери, инвалиди и неработещи...
Дописката изпълва част от масовите ни предположения и представи,
за трансформиране на държавата, в територия...
По този въпрос,
като по-доходоносни се очертават залозите,
"Валия или Губернатор"...
До коментар [#5] от "bricky":
Че трябва да се направи реформа,трябва.
Какво и как точно трябва да се реформира,според теб?
Ако не те затруднява с конкретност.
Питам за мнението ти,понеже от коментара ти личи,че имаш конкретно виждане.
Интересно ми е в какво точно се изразява.
Благодаря предварително!
[quote#7:"alvell"]Какво и как точно трябва да се реформира,според теб?[/quote]
Разбира се. Ще ги нахвърля по-общо.
Първо - по отношение на разходнопокривната система. Основните реформи тук са в две направления. Първото е параметрите на системата и участието в нея. Те са известни - да се премахнат привилегии, да се затегне контрола при отпускането на всички типове пенсии, да се комбинират постепенен ръст на възрастта за пенсиониране с програми за заетост на работници в предпенсионна възраст в частния и публичния сектор, с промяна в начина на изчисляване на пенсията и зависимостта й от средния осигурителен доход и т.н. Второто направление е икономико-демографска реформа - понеже тази система се гради на това. Тук основните реформи трябва да бъдат насочени към младите и работещите, чрез парите на които се плащат тези пенсии. Например - радикално разтърсване на образованието отвътре - модернизиране на учебните методи и материали, стимулиране на начините на мислене, аналитичността, количествените науки, премахване на зубренето, премахване на неадекватните научни титли, премахване на университетската феодалщина и стимулирането на обмена на преподаватели и преподавателски способи... Внедряване на системата за обучение чрез практически казуси, обучение чрез дискусии в малки групи и решаване на проблеми, обучение чрез практически изследвания. В отделните сектори - отделяне на държавата от субсидирането и директната намеса, оставяне на конкуренцията, съчетана с разумна пазарна регулация, да си свършат работата; създаване на възможност за неадекватните, експлоататори псевдокапиталисти циници да се конкурират директно с компании с устойчив, модерен, конкурентен бизнес с много по-добри условия на труд за работници вътре в нашата страна. Това с цел запазване на образованите работещи с високи доходи тук в страната.
Второ - по отношение на капиталовите стълбове. Тук реформата трябва да бъде в областта на инвестирането на средствата. За целта трябва да се даде възможност да се изграждат разумно по-доходоносни портфейли, да се въведе системата на мултифондовете, да се индивидуализира по възможност рисковата характеристика и да се ползва за много по-фина регулация на позволените инвестиционни инструменти. Същевременно - да се премахне възможността спестените средства да носят извънредноголям доход за ПОД-тата, както е сега (основно чрез анализ на оптималния за осигурените и за сектора размер на таксите върху внесените средства и др. под.). Развитието на фондовия пазар, достъпа чрез него до финансиране за повече компании пък ще създаде множество инвестиционни обекти, като все повече от тях биха се конкурирали за инвестиции на средствата на осигурените, което би увиличило гъвкавостта и маневреността на тези фондове, особено по време на кризи. Тепърва ще проличи недостатъчността на допълнителните пенсии за достигане на един по-висок коефициент на заместване, но голяма част от нея се дължи именно на тази неадекватност на инвестиционния пазар.
Това са някои идеи като за начало.
С няколко благородни изключения, фондовете са станали притурки на финансово-олигархични групи и се ползват като източник на евтино финансиране на свързани лица. Тъй като зависимостите се открояват с просто око и контрастират с всякакъв здрав разум, ще е интересно да се разбере какво мисли КФН по въпроса. Или ще изпадне и тя в ролята на ДКЕВР от 2012 година, когато осъмнахме с 1,2 гигавата фотоволтаици и всеки "експерт" тичаше да развява разни преписки и експертни становища, с които си е "вързал гащите от юридическа гледна точка".
"Дотогава при липсата на реакция на регулатора - Комисията за финансов надзор, бъркането в буркана на допълнителното пенсионно осигуряване се е превърнало в обичайна практика."
-> Сега да видим реакцията на КФН.
а) КНФ се сългасява с направената констатация и обявява, че многократно е сезирала за възникналите малформации в системата както правителството, така и Икономическата и Социалната комисия в парламента, като е представила още по-подробна разбивка от тази в статията и е обосновала заплахата за това, стотици хиляди осигурени лица да се пенсионират с празни партиди, поради което са нужни спешни законодателни промени
б) КФН ще съди изданието за заблуждаваща читателите и уронваща нейния престиж информация, защото:
- тя се грижи да е спазена буквата от закона, другото не е нейна работа
- системата е наред, няма инвестиции в свързани лица,
- и да има такива подозрения, инвестициите са в такива мощни компании, с ликвидни активи, печаливша основна дейност, международно признати брандове и гарантиран пазарен дял, че всичко е на светло и няма никакви проблеми
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.