Какво ново за заемите
На кого как ще се отразят предстоящите промени в Закона за потребителския кредит


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Парламентът вече гласува на второ четене голямата част от промените в Закона за потребителския кредит, внесени от група депутати начело с председателя на бюджетна комисия Йордан Цонев (ДПС) и зам.-председателя на икономическа комисия Румен Гечев (БСП). Така че е въпрос на дни затягането на режима за банките, което беше обявено още през есента на миналата година, да се случи. Някои от първоначалните идеи омекнаха, но като цяло промените са доста всеобхватни и ще засегнат повечето банкови клиенти, като вече законът ще обхваща и ипотечните заеми. Къде и доколко ще се опитаме да разкажем в следващите редове.
Вече няма ли да има едностранна промяна на условията от страна на банката?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Не съм съгласен само, че тези точно ресрикции ще спрат банките да кредитират, освен ако не решат да вдигнат лихвите. Относно изискванията към клиентите няма логика да се повишат, те и сега не кредитират лица с необслужвани кредити. По-скоро обратното- всички банки търсят добри платежоспособни клиенти (като липсата на такива е причина и за стагнирането), но и те не са прости вече да се съгласят банката да им променя едностранно лихвата. Така че драма с това няма!
Освен това КЗП напоследък спи и не следи банките дали си изпълняват и старите задължения. Чувам няколко пъти, че банки отказвали да дадат предварително договорите, както и че отказвали да дават нов погасителен план по стари кредити, дори и когато са го променили едностранно (или всъщност именно затова)..
Има добри идеи. Има лоши идеи. Времето ще покаже кои какви са.
Най-важното е отпадането на таксата за предсрочно погасяване - нищо друго не стимулира повече конкуренцията, отколкото това.
Е, ако може законотворците да направят нещо и за нотариалните такси за новите ипотеки - направо цена няма да имат.
Обикновено вземането на подобни решения няма как да бъдат оценени в момента на приемането им, поради простата причина, че ефектите се проявяват със значителен лаг във времето. Към днешна дата смятам, че промените ще се отразят по-скоро позитивно върху кредитополучателите. Не съм съгласен, че таванът на лихвите е непазарен. В много европейски страни съществуват подобни ограничения. Не мога да се съглася и с това, че лихвите ще скочат значително - и в момента те са твърде високи, новите изисквания ще увеличат конкуренцията между банките сериозно (особено по отношение на възможностите за рефинансиране), което още в краткосрочен план смятам, че ще се отрази в леко понижаващи се лихви. Относно рестрикциите при отпускането на кредити - и в момента това е така, което е обусловено на фона на кредитния бум отпреди кризата и огромният дял лоши кредити. Все пак кредитът не е хляб или кисело мляко и не всеки може да си го позволи.
Малко ми се губи идеята на статията... Най-хубавите неща са най-силно оплюти. Ако банкерите намерят причина да намалят кредитирането, това може само да намали бъдещите лоши кредити и да намали лихвите по депозитите, което да освободи пари, които стоят безопасно в банките. И как може да се разклати стабиността на сектора, след като, според мен, стабилността се крепи на вече подписани договори за кредити, които не подлежат на промята?
Николай, в резюмето за хобитата ти не е споменато, че обичаш да гледаш телевизия. Ако гледаше телевизия щеше да забележиш, че във всеки рекламен блок има поне 2 реклами за ипотечен или друг кредит. Явно е че кредитоискатели липсват, банките жадуват да дадат. Новите правила по-скоро биха върнали усещането за сигурност у потребителите, което би могло да има положителен ефект за сектора.
В стремежа си да оплюето Бесепето стигате до крайности-и мен не ми харесват и ги искам в затвора,но има някой добри попадения в законопроекта.
-Отпадане на таксата за предсрочно погасяване-това е добро
- Няма да има едностранна промяна на условията от страна на банката и лихвите се определят от международни пазарни индекси (LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR)-това също е добро
-може ли вече да не се отговаря с цялото си имущество и избор на две споразумения-за мен това ще бъде непрактично и ясно показва нуждата от липса на закон за личен фалит
-Таван на лихвите до 50 %-според вас било непазарно-ако е така,имате много сбъркани представи за това какво е пазарна икономика-лихви достигащи 1200 % с различни номерца,не е капитализъм,а измама
-Хората ,които изплащат голяма лихва 200 % + са кредитни роби-те нямат никакъв свободен ресурс,който да инвестират в икономиката,тъй като всички всободни ресурси отиват за погасяването на лихвите-именно затова са приети закон за личен фалит и ограничения на лихвите(да не достигат 1200 %) в цивилизованите държави,за да не стават злоупотеби като тук.
-Как ще се отрази всичко това на икономиката?Негативно.
Как стигате до това заключение ?
Да в началото,банките ще бъдат по консервативни,но пропускате две неща :
-съвремените пари се създават/оперират под формата на дълг-върнат ли се всички пари,които се дължат и няма ли нови дългове..........................1 банкнота няма да остане в обръщение
-Банките печелят в основата си от даване на заеми-няма ли заеми-няма печалба(да те се занимават с различни инвестиции,валутни операции,борсови операции и т.н),но без да раздават нови заеми,те нямат да имат печалба.
П.С
НЯкой от нещата ,които са предложени са добри,други не чак толкова,но като цяло е стъпка в правилна посока-това което липсва е :
-Всички такси,обслужвания и разходи по кредита,трябват да бъдат включени в лихвата............иначе почват злоупотребите с измислените такси и новоизмислени такива,и никой не му е ясно какви и колко са му разходите
-Липса на закон за личен фалит-нещо,което съществува в целия цивилизован свят
-Една банка трябва да предлага както плаваща лихва,така и фиксирана лихва(Както САЩ)
-Кредитен регистър(това в защита на банките и коректните платци) с цялата история на един гражданин-както когато е коректен,така и когато не е коректен-такъв кредит регистър може да бъде частен.
Хубави промени, нека да е скъпо че да им е ясно на глупаците на какво хоро се хващат от началото, супер че отпада "такса усвояване" - тотална глупост!!! И нека да мрът тия с бързите кредити - най големите измикяри са те.
Лошо за икономиката, за икономиката на банките и кредитите дето така или иначе не произвеждат нищо.
Мандраджиите правят банкови закони! Къде е Костов да спаси България за втори път!!!
Публикувано през m.capital.bg
Промените са изцяло положителни, просто да не повярваш, че са предложени от Данчо Ментата и комунистите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.