България се нуждае от добро управление и активни предприемачи
Петер Курер, член на стратегическия комитет на Schoenherr пред "Капитал Daily"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Визитка
Петер Курер е член на стратегическия комитет на централноевропейската адвокатска кантора Schoenherr от 2010 г. Преди да поеме тази консултантска позиция, той работи като бизнесмен и адвокат. В периода 2008-2009 г. е председател на борда на директорите в швейцарската инвестиционна банка UBS, към която се присъединява през 2001 г. като генерален съветник. Курер е специалист по сливания и придобивания, както и по корпоративно право. Той беше един от специалните участници в организирания от "Капитал" в началото на април първи Wealth Management Forum.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Браво за интервюто !
"Докато това, което наблюдаваме в момента, е натрупване на нови регулации, но няма например изтегляне на остарелите правила ..."
* "Присъствена книга" и "Инструктаж за техника не безопасност" в туристическа агенция или такава за недвижими имоти. В една от фирмите ми съм написал "Забранявам бъркането в електрическите контакти", дата, подпис ... :-)
* Трудова медицина и замерване на шума и запрашеността в фирма за уеб дизайн.
* Регламентирани 0,6% годишно увеличение на заплатата за "прослужено време".
* Липса на лесен начин за уволнение на работник по най-простата причина - "не ме кефи". Какъв е ш. проблем с това да се раделя със работник от който не съм доволен? Защо трябва да го дебна с комисия седмици наред за да го хвана че закъснява например, след като просто не съм доволен от работата му? Някой да е виждал уволнен за некадърност? А то е доста разпространен дефект.
--- Може да се продължи с поне едно 100 точки. Лошото е обаче че положението вместо да се подобрява, се влошава. Примери - законотворчеството в областта на търговията (прословутата "значителна пазарна сила"), регистрацията на временните трудови договори и т.н.
[quote#2:"misho73"]Забранявам бъркането в електрическите контакти"[/quote]
Ха ха ха... Мишо, какво хора си наел за работници? :)
БГ законодателство е пригодено (лошо при това) към ранно-индустриалната епоха и е пълно с пожелателни и излишни текстове и институции. Многото институции водят до това, че в малките населени места, всички те, поради липса на нещо за правене, скъсват фирметата от проверки. Изглежда безобидно, но всяка тестис-проверка блокира управителя, който за малките фирми е двигателя на дейността. Всяка тъпа проверка отнема между 2 и 5 работни дни. При лош късмет в общини от типа на Видинска или Ловешка можеш да изтеглиш къса клечка с до 3 проверки за месеца. Съвсем реално е половината месец да те блокират. Това е една от причините в малките области дребния бизнес вехне. Отделно от и без друго постната реалност ... Сложи и образованието, средновековния манталитет на българина и гледай шок и ужас ... И всичко това без да броим безкрайните възможности за "удряне" в случай че настъпиш с нещо местния велможа, не дай Боже да е от БКП или ДПС. За съд няма да говорим, там "висиш" яко. Елементарно търговско дело, с изрядни документи и реално липса на смислена възможност за протакане с експертизи и болнични, съвсем по правилата отива на 4 и повече години. Трудово-правните по правило гонят десетилетие, ама ако го загубиш гориш с лихви от виденово време. Всичко това се пише на две сметки - БВП и заплатата на клетниците. Нищо че последните си мислят че ще задължат "чорбаджията" да дава. Дава минимална, и то ако му се занимава. Вече сме свидетели на реален отказ от нарастване на дейността за много предприемачи, реагиращи на горното с "не ми се занимава, и така съм си добре", пасвни инвестиции (главно имоти) и подобни. Като направиш живота много нагорен, предприемача го удря на екскурзии и риболовство и гледа да не стърчи много за да не го "ударят". И кой губи?
До коментар [#3] от "xabren":
[quote#3:"xabren"]Мишо, какво хора си наел за работници? :)[/quote]
К'вото съм намерил :-) Ние малките фирми сме като мършоядите - обираме негодното от хранителната верига на големите. Впрочем, БГ фирми като цяло сме мършояди, доколкото запада ни взе всичко което ставаше. Сега ни оставиха да правим икономика с буквално неграмотен мат'рял. Тъжна картинка.
[quote#5:"misho73"]доколкото запада ни взе всичко което ставаше[/quote]
По-точно, хората сами си хванаха пътя...
Ако заседнем с разсъждения по въпроса, първо се обезлюдиха селата, последвани от малките градчета, че и от не толкова малките... Естествен подбор! Трябва да приемем, че толкова ни бива, колкото и горчиво да е...
"Китай определено предприема всички стъпки за конвертируемост. Те обаче имат ясен дългосрочен план" - пак опираме до стратегията и петгодишните планове с гъвкав хоризонт. Чудеса няма.
А иначе статията е малко д духа за храната и борбата.
До коментар [#3] от "xabren":
Колега, авно не сте чел предупрежденията върху стоките за масова употреба в САЩ. Ще научите че кофи не трябва да се ползват вместо шапки, че с нож можете да се порежете, че вазелин не се пие или яде, че циркулярните триони режат и много други полезни съвети.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.