Край на високите лихви по депозити
През март КТБ е намалила значително цената на влоговете
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Фактически край на високите лихви по депозити може вече да бъде обявен. През март и последната банка (от по-големите и със значение за сектора и пазара), която привличаше средства на сравнително високи лихвени нива, е променила лихвената си политика. Корпоративна търговска банка (КТБ, четвърта по размер на активи към края на февруари 2014 г.) значително е влошила лихвените си условия за депозити по новосключени договори, става ясно от месечния обзор на банковия пазар за март на финансовия портал "Моите пари". Това показва и скалата на лихвените проценти на интернет страницата на банката.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
48 коментара
айде другите като цяло са банки с някакви традиции и опит. ама КТБ само на подкупените вложения на държавни средства и на измамническите фондове на катарците и на съветските разузнавачи ли ще разчита?
явно Цецката много го е закъсал за пари :)
да продава Делянчо и да прибира реколтата...
До коментар [#1] от "Rage Against":
Извинявам се много, но другите банки какви традиции имат, ако има как всичките ти пари биха взели. Дори и да си избереш, най-изгодният продукт и да си отвориш депозит, пак лихвата не е толкова голяма и реално печалбата ти е малка, ако сумата не е няколко цифрена.
Нормално беше след пика на лихвите да има такъв спад. Очакваше се да се случи нещо такова, защото не бяха нормални тези нива на лихвите, които се държаха преди 5 години.
Сега да видим, лихфите по кредитите ще паднат ли? Все пак в развитите страни, към които се стремим ножицата е 1-1.5 %
До коментар [#4] от "plqp":
ме4ти.... Австрия депозит 1% заем 5%
Да, ама извинявайте все пак, нивата от 2009-2010 на лихвените проценти си бяха нерелано високи само у нас. Някъде около 9-10%? Къде го е имало това в Европа точно тогава? За сметка на това нивата в КТБ не са намалели кой знае колко, а по-скоро стигнаха до средното ниво на предлаганите лихвени проценти на влогове и депозити за страната, защото досега бяха по-високи. И все пак, като им ги гледам на сайта, най-обикновените "Класик" и "практик" депозитни влогове предлага доста добри нива на олихвяване за 12 месеца, за колкото обикновено един човек сключва договри - все по 5,0% за 12 месеца, а за 36 м. - 6,0% .
Ами благодарете на БСП и ДПС - лихвите по депозити ще падат още заради безумните изменения в Закона за потребителския кредит и готвещия се Закон за потребителската несъстоятелност. Рискът банката да пие студена вода в огромен брой от случаите на отпуснати кредити нараства с държавна благословия, та рискът ще се ограничи на първо място с драстична редукция на лихвите по привлечени средства. На второ място който успее да вземе кредит, ще черпи.
До коментар [#1] от "Rage Against":
Друго си е да напишеш първи коментар с вечното повтаряната и вече невярна мантра на Капитал в стил "анти-КТБ-анти-Василев*. Нищо, че няма никакъв смисъл самия ти коментар, а чесита проба плюене. Ей, а едно време троловете бяхте по-умни тук ;)
Спадът в лихвите и по кредитите и по депозитите не е нещо неочаквано и е пряк резултат от възстановяването на икономиката след кризата в Европа, това е тенденция не само у нас. Добра новина за хората с кредити и лоша за тези с депозити, но пълно щастие - няма. Една от причините за този спад е високата спестовност на българина и наличието на повече пари в банковата система.
Лихвените проценти на КТБ бяха нереално високи.Сега вече изглеждат нормално на база пазара.Друг вариант е да са намерили някакво доста по евтино финансиране и да не им е изгодно да плащат 7-8% на вложителите...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.