Банките излизат от търговията с борсови стоки
Азиатските борси все по-осезаемо ще диктуват правилата в сектора
Миналия месец подобни стъпки предприе и американската JPMorgan Chase, която продаде бизнеса си в сегмента на базираната в Швейцария компанията за частна търговия Mercuria. През януари южноафриканската Standard Bank се раздели с лондонското си подразделение, което стана собственост на Industrial and Commercial Bank of China, пише Economist в материал по темата. Размествания на пазара имаше и миналата година. През декември руският енергиен гигант "Роснефт" купи бизнеса с физическа търговия с петрол на друга от големите американски банки – Morgan Stanley. Междувременно от Deutsche Bank обявиха, че ще преустановят търговията си с повечето суровини, а по-рано миналата година швейцарската UBS реши да свие значително търговията си с борсови стоки.
Други институции, сред които например американската Goldman Sachs, остават категорично в сегмента, като повечето банки все още купуват и продават за клиентите си. Печалбите обаче са ниски, отбелязва изданието. По изчисления на изследователската компания Coalition през миналата година приходите на най-големите десет банки от търговия с борсови стоки са били 4.5 млрд. долара, при отчетени през 2008 г. 14 млрд. долара.
Това прави търговията с борсови стоки неефективна сфера за насочване на капитала в период, в който други пазари като търговията с акции процъфтяват.Маржовете в сегмента са минимални, особено при търговията с петрол, където цените са отегчително стабилни, пише Economist. Същевременно транспортирането на природни ресурси по света изисква много средства, като печалбите идват от ефективното използване на кораби, терминали и складове на всеки етап от пътуването. Това е процес, в който много по-добре биха се справили специализираните търговски къщи, отколкото банките, посочва изданието. От друга страна, рисковете пред сектора се увеличават, особено когато търговията с борсови стоки е обвързана и с деривати.
Нови играчи
На фона на оттеглянето на банките, в сектора навлизат нови играчи. Сред тях е например фондовата борса в Хонконг, която доскоро се фокусираше само върху акции. През 2012 г. Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEC) купи Лондонската борса за метали (London Metal Exchange), а сега смята да предложи местни фючърси върху стоки като цинк, мед и никел (в юани) и върху въглища за отопление (в долари).
В тази нова дейност HKEC ще се конкурира с бързо растящите китайски играчи – стоковите борси в Далиан, Шанхай и Женжу. Малцина обаче се съмняват, че като цяло основните сили в сектора все по-осезаемо ще се преместват от запад на изток както по отношение на определянето на правилата, така и по линия на установяването на цените, посочва Economist.
Още по темата
Barclays е изправена пред нови обвинения за измами
Прокуратурата в Ню Йорк счита, че банката е ощетявала клиентите си чрез високочестотна търговия
26 юни 2014Goldman Sachs започва да се изтегля от бизнеса със суровини
Регулаторен и политически натиск водят до отказ от печелившите операции
21 май 2014Цената на никела достигна двегодишен връх
Пазарите се опасяват от свиване на доставките на индустриалния метал
11 май 2014Barclays съкращава 19 хил. служители
Британската банка ще създаде лоша банка с активи за 400 млрд. паунда
8 май 2014Швейцария и Сингапур вече ще разкриват банкова информация на данъчните
Споразумението ще влезе в сила не по-късно от септември 2017 г.
6 май 2014Великобритания търси начин да намали риска от силния паунд
Поскъпването на валутата може да навреди на експорта и на по-устойчивото възстановяване
14 апр 2014JPMorgan продава бизнеса си със суровини
Инвестиционните банки се оттеглят от сектора заради регулаторен натиск
19 мар 2014Bank of England е прикривала информация за манипулации на валутния пазар
Нови скандали подпокават доверието в един от най-големите финансови центрове в света
11 мар 2014
Финансовите институции преоформят операциите си в САЩ след промени в регулациите на Федералния резерв
5 дек 2019, 812 прочитания

Италианската банка ще поиска регулаторно одобрение за обратно изкупуване на акции за 2 млрд. евро
3 дек 2019, 2556 прочитания
5 дек 2019, 2330 прочитания
5 дек 2019, 2243 прочитания
5 дек 2019, 2108 прочитания
5 дек 2019, 1927 прочитания
5 дек 2019, 1866 прочитания
Италия, Испания и Кипър получиха по-добри оценки за икономиките си