Финансовото богатство на българските домакинства достигна 25 млрд. евро
Задълженията им надхвърлят 60% от БВП на страната, показва анализ на Unicredit Group


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Нетното финансово богатство на домакинствата в България се е увеличило над три пъти за последните девет години и към 2013 г. достига близо 25 млрд. евро. За изминалото близо десетилетие темповете на нарастване изпреварват средните за региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), където нетното финансово богатство на домакинствата се е увеличило над два пъти до близо 780 млрд. евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Защо ли тогава българинът вечно вие, че е беден?
И що в множествено число?
за по то4но би трябвало да махнат домакинствата на малкия процент милионери...и голата истина ще лъсне
Който може да смята - 25 млрд. евро в не повече от 500-1000 домакинства...
За останалите домакинства - 0 евро.
Всъщност повечето домакинства имат по едни 20,000 - 30,000 лева в банките, но като кредити....
Този анализ е безсмислен за нас, ако отчита Русия, Турция и Украйна. Отделно, че е правен за фризиране експозицията на Уникредит спрямо териториалната й структура.
Изобщо едно е Източна Европа териториално и съвсем друго в рамките на съюза. Мен лично ми е важно какво се случва по оста Талин-Букурещ-Атина.
тогава е крайно време този показател ЕК и останалите реномирани институции да го включат в калкулацията на БВП на глава от населението при изравнена покупателна способност, това е най-точното!!!
Тези цифри само си редставям колко са примамливи за някоя "банка пирамида" да ги прилапа....
Капитал в друга България ли живее, или в тази в която живеем и ние?!
e/StMonetaryStatistics/StDepositsAndCredits/StDCQu arterlyData/index.htm
SECDEV/Resources/Bulgaria-Financial_Literacy_Surve y_Report_EN.pdf
Уж ги проверявате нещата а се оказва, че ......
Ето я и статистиката от БНБ:
http://www.bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRat
От която ясно личи, че 87,5% от общият брой на сметките на физически лица - 11 535 490 (домакинства) без уточнение, кой колко сметки има (може един човек да има 15 отворени сметки) са в рамките на 0 - 5000 лв. (ДА може да имаш отворена празна сметка - тя също влиза в статистиката) или равностойността им в друга валута!
Та тези 87,5% притежават 14,2% от 38 553 353 000 лв. (38,6 млрд. лв.). Защо 38,6 млрд. лв. - защото това са депозитите на домакинствата, останалите до 25 млрд. евро, които всъщност по статистика не са 25 млрд. евро а 53 996 715 000 лв. - 54 млрд. лв. или 27,6 млрд. евро (не е голяма разликата!!) та остатъкът е разпределен в други категории...
Къде всъщност са тези 25 млрд. евро за които статията намеква. Над 80 % от тези пари са разпределени в един много ама много тесен кръг, изключително тесен кръг. Всеки може да разгледа данните, те са публични, и може да изтълкува за колко хора става въпрос!
За кредитите само ще спомена, че от 2 788 541 (общ брой за всички категории) домакинствата има 2 656 084 (отново както при депозитите някой може да има и по два и три!!!). Та от тези 2 656 084 кредит 86% са изтеглили суми между минимума, който отпускат банките - 5000 лв. или тяхната равностойност в друга валута ( в тази статистика не влиза бързите кредити). Тези 86% изтеглени кредити представляват 8% от цялата сума отпуснати ПАРИ!!! Общата сума е 54 087 743 000 лв. (54,1 млрд. лв.). Или 8% от 54,1 млрд. лв. е отпусната на 2 284 232 кредитополучателя, които представляват 81% от всички кредитополучатели и е в размер 0* - 5000 лв. или тяхната равностойност в друга валута!!
Надявам се да бъда разбран!!
Това е действителността, масовият българин няма спестявания или те са в изключително малки размери и не тегли кредити или ако тегли отново в доста малки размери!!!
Споменатите проценти в статията са доста изкривени, защото се базират на грешен прочит на статистиката.
Статията показва едно вярно нещо и това, че българинът няма никаква финансова култура! Дори и по заможните ни съграждани са лишени от такава.
Българинът знае БЕТОН и БАНКА, даже и това не е научил като хората!!!!
Ето едно проучване, някой да не реши, че говоря напразно:
http://siteresources.worldbank.org/INTECAREGTOPPRV
Бог да пази България!
[quote#8:"Морган"]Това е действителността, масовият българин няма спестявания или те са в изключително малки размери и не тегли кредити или ако тегли отново в доста малки размери!!!
Статията показва едно вярно нещо и това, че българинът няма никаква финансова култура! Дори и по заможните ни съграждани са лишени от такава.
Българинът знае БЕТОН и БАНКА, даже и това не е научил като хората!!!!
[/quote]
Това са едни от основните причини (или симптоми) за развалината, която представлява общественият политически и икономически модел у нас. Ако паричните потоци са кръвта на всяка икономика, то у нас този "организъм" е в състояние на хронична склероза в условията на едва кретаща ликвидност. Единственото раздвижване е изцяло сезонно от типа една крачка напред и после пак назад със скритата надежда, че поне в обозримо бъдеще няма пак да се случи някаква световна финансова криза, която да бутне този иначе мизерен баланс, крепящ се на сламка . Никой по-здравомислещ не си представя за нещо положително в дългосрочен план.
До коментар [#8] от "Морган":
Шшшшш, тихо че ще изпъушите потенциалните инвеститори и те ще се запилеят да инвестират някъде другаде.
Особено ако са на офшоръчна база и надстройка. Или са най-обикновени лафки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход