ЕЦБ се подготвя за действия срещу дефлацията
МВФ призовава за по-тясно сътрудничество между централните банки
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Европейската централна банка наблюдава внимателно валутните курсове и динамиката на кредитирането и е готова за активни действия, ако има опасност от изпадане в негативна ценова спирала, заяви президентът на институцията Марио Драги, цитиран от Reuters. По думите му кредитните ограничения слагат спирачка на възстановяването в най-засегнатите от кризата в страни, което заедно с високия курс на еврото потиска инфлацията в региона.
Опасност от дефлация
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Инфлацията лоша, дефлацията лоша, а кое е добро?
Стабилно ниво на покачване на номиналния БВП е най-доброто което може да постигне една централна банка без да се интересува от инфлация или дефлация.
За съжаление ЕЦБ продължава да бъде престъпно некомпетентна ЦБ.
Ето думите от статията които характеризират какво прави ЕЦБ" "се подготвя", "наблюдава", " е готова за активни действия", "готово да въведе промени". Всички думички показват че ЕЦБ стои и чака и не предприема никакви действия за да върне номиналния БВП на еврозоната на нормалните нива. И най-тъжното е че никой не им търси сметка.
До коментар [#1] от "сара":
Най - добрия вариант ЕЦБ са си го избрали - инфлация около 2%. Хем да не се навлиза в дефлационна спирала, хем леката инфлация да стимулира растежа във всичките му измерения. Има ли нужда да обяснявам какво става при дефлация?
До коментар [#3] от "t_":
При инфлация цените растат и наличните пари се обезценяват, а при дефлация обратно - цените падат и наличните пари си увеличават стойността. Нали така?
Така е. Но това не е цялата история.
Проблема е че инфлация/дефлация може да има по две коренно различни причини.
От една страна върху инфлацията/дефлацията влияят реалните фактори (добра/лоша реколта, технологичен прогрес, изчерпване/откриване на нови ресурси).
От друга страна върху инфлацията/дефлацията влияе политиката на централната банка. (номинални фактори) Ако печата много пари (експанзионистична парична политика) се получава инфлация, ако води рестриктивна парична политика (както ЕЦБ от 2008г насам) се получава дефлация.
Централната банка трябва да се интересува единствено от номиналните покзатели. Не трябва да се допускат резки скокове или спадове в номиналния БВП. Номиналния БВП на еврозоната е много под нормалното си ниво благодарение на бездействието/некомпетентността на ЕЦБ. Това за съжаление освен до спад на цените води и до рецесия и повишаване на безработицата в краткосрочен план. Води и до големи дългови проблеми, защото заемите са номинални контракти и промяната в очакваните нива на НБВП води до невъзможност да се покриват.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход