КФН ще предложи правила за плащането на втора пенсия
Проектът за законови промени предвижда създаването на резерви към фондовете


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Комисията за финансов надзор (КФН) е подготвила проект за законови промени, които да уредят изплащането на пенсии от универсалните пенсионни фондове. Това съобщиха представители на надзора по време на дискусия за пенсионното осигуряване, организирана от Института на дипломираните финансови консултанти и Висшето училище по застраховане и финанси. По думите на Желю Василев от КФН с промените ще се премахнат някои недостатъци в сегашния Кодекс за социално осигуряване (КСО) и ще се даде по-голяма гъвкавост на бизнеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Комисията се занимава с димки от 8.-степенна важност. Какво ще стане, ако някой се пенсионира през 2020 г. и доживее до 2035 г.. Нас ни вълнува повече проблемът, какво ще стане ако някой се пенсионира през 2020 г. и парите му се окажат вложени в свързани лица с нулева ликвидност, търгувани единствено от самия пенсионен фонд и то само ако не са фалирали дотогава. Ето на това чакаме отговор, Раличка да се моли работата да не се разпърди малко по-бързо от предвиденото, както стана с ВЕИ, Белене, а сега и с Южен поток.
Те че ще гръмнат доста фондове, защото няма да могат да изплащат пенсиите, поради отчитаната куха доходност и инвестиции в свързани лица си е обществена тайна или ако не обществена, то поне сред хората интересуващи се от тази система е ясно.
Според мен обаче с тази идея се опитва точно да отложат спукване на балона. За да се създадат такива "технически резерви" означава от ежемесечната вноска, която внася осигурения да се отчислява част, която да отива не в личната му сметка а в тези фондове. Освен, че това означава точно че с парите на едни осигурени ще се плащат пенсиите на други, това ще помгне на компаниите да изплащат в началото след 2020 г. на по-малки пенсии, защото част от парите, които трябва да плащат ще са блокирани в тези "технически" фондове. Всичко разбиа се зависи от размера на тези фондове, но все пак ще помогне на компаниите да поинвестират в бизнеса на собствениците си още известно време.
Проблемът с пенсиите не стои на дневен ред само в България, а и в развитите странни. Не може при такава ниска раждаемост, влошено здраве и безконтролно влагане на средствата в съмнителни финансови инструменти да се надяваме изибщо на пенсии. Те се надяват, че ще умрем преди да се пенсионираме, а ние че ще живеем до 100 години :) а защо не и повече. Кой ще излезе прав е въпрос само на време. Проблем е и това, че колкото повече живеем, толкова по-голяма ще е натрупаната инфлация и толкова по-малка ще се окаже натрупаната пенсия. Така че да не се чудят как да я изплащат - най-добре наведнъж и всеки да си прави сметката ще я харчи ли, ще я мирише ли или ще я дарява на църквата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.