Моделът КТБ
Формулата "държавни пари - придобиване на активи - кредитиране на свързани компании" утрои банката, но може и да я срути
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Три пъти. Толкова порасна КТБ за последните три години. Растеж, невиждан от никоя друга банката в страна, а и не само, от години. Докато активите на КТБ растяха експоненциално, всички останали банки едва кретаха на ръст от малко над нулата заради кризата. Този ръст обаче не е за завист. И случващото се последните дни е доказателство, че колкото по-бързо растеш нагоре, толкова по-лесно може да се сгромолясаш.
Още по-страшното е, че моделът на банката е базиран не на естествен пазарен подход, а на политическа протекция и захранване с държавен ресурс. В периода 2009 - 2013 г. почти безплатен капитал от държавните дружества, клонящ на моменти към 1 млрд. лв., бе концентриран в КТБ. Вместо обаче той да отива за създаване на устойчив бизнес, собственикът на банката Цветан Василев и партньорите му, олицетворени чрез депутата от ДПС Делян Пеевски, кредитираха себе си. С кредитите градиха корпоративна мегаимперия от типа "твърде голяма, за да се провали". Така подчиниха под контрола си бизнеси като "Булгартабак холдинг", БТК, "Петрол", "Техномаркет". Създадоха почти медиен монопол и чрез него си осигуряваха политическо послушание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове