Първа инвестиционна банка (ПИБ) временно е преустановила набирането на депозити от германския пазар, става ясно от съобщение на интернет страницата на германския й партньор – стартъп компанията SavingGlobal, която в Германия оперира под името WeltSparen. Информацията беше потвърдена за "Капитал Daily" oт основателя и главен изпълнителен директор на компанията Тамаз Георгадзе.
"Бяхме помолени от мениджмънта на ПИБ да спрем рекламирането на офертите й поради факта, че ПИБ иска да съсредоточи усилията и ресурсите си изцяло върху гарантирането на високата степен на клиентско обслужване в България за голямата си клиентска база, с която ПИБ е добре известна", пояснява мениджърът. По думите му спирането не е окончателно, като на по-късен етап ще бъде обсъдено възстановяването на предлагането на депозитните оферти на банката в Германия "като доверени дългосрочни партньори".
За набирането на депозити от ПИБ на германския пазар стана ясно преди около два месеца, когато БНБ публикува годишния отчет за дейността си за 2013 г. (според Закона за БНБ е длъжна да го предостави най-късно до 30 април на парламента - бел. ред.). В него беше споменато с едно изречение, че "Първа инвестиционна банка упражни правото си на трансгранична дейност в други държави – членки на ЕС, свързана с привличане на влогове в Германия". Според законодателството банка от страна член на Европейския съюз има право да осъществява дистанционно предлагане на услуги в други държави от евросъюза. На изпратени от "Капитал Daily" тогава въпроси до ПИБ за разяснение на информацията за привличане на влогове в Германия и за мотивите за предприемане на такава стратегия (изпратени на 12 май - бел. ред.) от кредитната институция не отговориха.
Външен пазар
Реално българската кредитна институция набира депозити от германски вложители от началото на 2014 г., като споразумението за сътрудничество с германските партньори е подписано през декември 2013 г. Привличането на средствата става през разработената от WeltSparen (SavingGlobal) интернет платформа, като се прилагат условията за предлагане на финансови услуги от разстояние, става ясно от годишния отчет на банката.
Възможността за откриване на депозит чрез интернет платформата на WeltSparen я има на сайта на ПИБ, но само в английската му версия в раздела "Частни лица", "Депозити и спестявания". Във версията на български език тази опция не присъства.
Офертата на банката е за депозиране на между 10 и 100 хил. евро за срок от 12 или 36 месеца. Средствата са гарантирани от българския Фонд за гарантиране на депозитите в банките за сумата до 100 хил. евро на клиент, като координатите на фонда в България са посочени на интернет страницата на WeltSparen. Предлаганите лихви са 2.5% за 12-месечните и 3.3% за 36-месечните депозити. За сравнение, средните лихвени равнища по едногодишни депозити, предлагани в Германия, са от порядъка на 1%, което прави предлаганите от ПИБ равнища атрактивни за местните спестители.
"Всеки клиент на ПИБ в Германия може да изтегли парите си предсрочно. В случай че клиентът избере такъв вариант, той би загубил лихвения процент, но би получил обратно главницата веднага. Тази характеристика е аналогична на обичайното за България, но обикновено не се предлага от германските банки, което увеличава атрактивността на офертата за германските спестители", обяснява Георгадзе.
По думите на мениджъра към момента "малко над 2000 индивидуални клиенти" са депозирали спестяванията си в ПИБ. Общият обем на вложените средства е "сума в средата на двуцифрения диапазон в милиони евро".
Без паника
След сътресенията около българската банка през последните дни германската преса публикува информация за притесненията на местните клиенти за средствата им, депозирани в ПИБ. Георгадзе обаче посочва, че не е имало големи тегления от страна на местните вложители.
"Много малко клиенти от Германия са изтеглили депозитите си от ПИБ от началото на криминалната атака срещу цялата българска банкова система миналата седмица до днес (вторник вечерта – бел. ред.), става дума за едноцифрен процент от клиентите", отбелязва той. "В момента виждаме, че тези тегления напълно затихват и клиентите възстановяват доверието си в банковия сектор. Смятам, че това също е аналогично на случващото се в България в момента", допълва Георгадзе. Към момента на интернет страницата на WeltSparen опцията за възможностт за откриване на депозити в ПИБ не съществува.
До редакционното приключване на броя в сряда от Първа инвестиционна банка не отговориха на изпратените във вторник въпроси от "Капитал Daily" за резултатите от партньорството до момента и за реакцията от страна на германските им клиенти след събитията от последната седмица.
Първа инвестиционна банка (ПИБ) временно е преустановила набирането на депозити от германския пазар, става ясно от съобщение на интернет страницата на германския й партньор – стартъп компанията SavingGlobal, която в Германия оперира под името WeltSparen. Информацията беше потвърдена за "Капитал Daily" oт основателя и главен изпълнителен директор на компанията Тамаз Георгадзе.
29 коментара
Лошо, не искат да мамят немски граждани, защото Меркел ще спре всякакво финансиране от ЕС!
До коментар [#1] от "mihomen":
Интересно тълкуване...
До коментар [#2] от "Пловдивски":
Идиотско тълкуване ....
До коментар [#1] от "mihomen":
Никой не мами - понеже не сме в еврозоната, българските банки получават финансов ресурс на сравнително висока цена/лихва. Тези 2.5% за годишен депозит в Германия са изгодни както за вложителите така и за банката...
Този не беве ли представян като независим експерт. lgarskata-bankova-sistema-e-stabilna
http://bnt.bg/news/institutsii/tamaz-georgadze-ba-
До коментар [#4] от "Sinergy": така е, но също така е и една от основателните причини правителството и централната банка да подкрепят всякак банката в трудния момент.
До коментар [#5] от "korektor":
Ми той сигурно е независим. От него нищо не зависи!
До коментар [#6] от "kardinalat":
Добре е да държавата да помага, но не заради конкретна банка, а за да няма паника. Нашата банкова система наистина е стабилна и единственото, което може да я събори е паниката. В този ред на мисли съм напълно съгласен с мнението ви.
Иначе ми идват и други предположения защо при положение, че повечето български банки са в свръх ликвидност, една банка почва да събира депозити от чужбина, но предпочитам да не развивам темата съгласно закона, а и подобни разсъждения биха били просто спекулации ;) Поради тази причина уточнявам, че нямам взаимоотношения с ПИБ, но напълно вярвам в българската банкова система и действията на държавата.
До коментар [#8] от "Sinergy": спазвайки духа и буквата на закона и следвайки примера на редакционния екип на КАПИТАЛ напълно се съгласявам с мнението Ви!
Има ли само и чисто Българска Банка, да й стана клиент ?