Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Банкери, вложители, бизнесмени и политици въздъхнаха с облекчение в понеделник следобед, когато опашките пред Първа инвестиционна банка (ПИБ) изчезнаха. До края на седмицата, банковата криза, която започна с атаката по Корпоративна търговска банка (КТБ) и до дни прерасна в паника, беше обявена за приключила, а политиците (Бойко Борисов най-отпред) започнаха да се тупат в гърдите кой има най-голяма заслуга за овладяването й. Усещането, че проблемите са решени, обаче е оправдано само донякъде.
Въпреки уверенията на управляващите, най-често банковата паника не е вирусът, който причинява болестта, а симптомът, по който тя се разпознава. Усилията през последните две седмици бяха насочени към справяне с последствията, а не с истинските причини за проблемите, които доведоха до кризата. Острата фаза на банкова паника засега беше овладяна с цената на неясно колко преки разходи по рекапитализирането на КТБ и с цената на поет ангажимент за ликвидна държавна подкрепа на ПИБ за до 3.3 млрд. лв., финансиран отчасти и с извънредна, потайна, спешно и доста скъпо пласирана емисия петмесечни ДЦК в понеделник. За толкова правителството е поискало позволение от Европейската комисия, като твърди, че тази опция не е ползвана.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
84 коментара
Вината си е изцяло на директорите и акционерите на КТБ, както и на банков надзор. Трябваше сега акционерите да си понесат последствията, а не ББР да влиза като акционер да им налива народни пари.
До коментар [#1] от "today":
А главният прокурор Цацаров и глутницата му прокурори, както и ДАНС и МВР,следователят Петьо Еврото , дето безпричинно (или както те признават "по грешка") я нападнаха като мутри посред бял ден уж за някакво поръчково убийство!?!, те нямат ли отношение към провокиране на напрежение и страхове сред хората за депозитите им?
БНБ е доста зависима от управлението. Много проблеми са покривали... Докато институциите са силно обвързани помежду си, няма да има оправия.
До коментар [#2] от "info111":
Те имат, само че още преди време писаха за съмнителни кредити от банката към свързани лица, и после излезе някакъв отчет, в който се оказа, че КТБ имала в пъти по-малко лоши кредити. На тебе не ти ли се вижда леко напудрен този отчет? Явно след като ДПС се скараха с Василев са пратили прокурорите, и това, съчетано с другите работи, докара проблема.
До коментар [#4] от "today":
Естествено, че е напудре, И не само това. Излезнаха публикации, че банката е дала кредитни карти и линии НА ИПРЕДЕЛЕНИ ДЕПУТАТИ И МНОГО, АМА МНОГО ИНТЕРЕСНИ МАГИСТРАТИ, С ОЩЕ ПО-ИНТЕРЕСНИ БИОГРАФИИ И ДЕЛА. КОИТО СА ГЛЕДАЛИ.
Не искам сега да се ровя да изкарам някои от имената и делата, но самият Цветан Василев призна де факто, че е финансирал Бареков, и изобщо не става дума за половин или един милион.
При положение, че е раздавала и големи (необичайно за практиката на банката) кредити на определени магисрати и депутати и по-големи кредитни линии, или ако се потвръдят кредтити да речем за по 40 милиона лева на ФИРМИ ПОЩЕНСКИ КУТИИ - БЕЗ РЕАЛНА ДЕЙНОСТ И ОБОРОТИ, КОИТО ПЪК ОТ СВОЯ СТРАНА СА РАЗДАЛИ ПО-ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ ТЕЗИ КРЕДИТИ НА ... ДРУГИ КАТО ЗАЕМИ, то тогава май нещата за нечии кръгове и обръчи и как са действали стават съвсем ясни!
Мнозина като че ли имат някаква склонност да съчувстват и даже да оправдават и подкрепят "банкера" Василев във войната му с Пеевски (и Доган зад него), но те трябва да се запознаят как са той и банката му са заграбвали договори и бизнеси, вкл. и чрез корумпирани магистрати и прокурори.
А ако не знаят - да се заинтерсуват. Това го споменавам, защото си спомням например Къци Вапцаров, който иначе ми е симпатичен, как нещо се палеше и се изказваше неподготвен по една телевизия, вместо да си седна на задника и да изчака да види какви ги е дробил и интелигентният му идол и меценат Василев най-напред, а не да бърза като шуле пред майка си:)
Какво всъщност се случи? Какво следва?
1. Следва, че още има време да се предотвратят подобни катаклизми в пенсионните фондове, където схемите са изкопирани 1:1
2. Че още има време, за останалата държавна собственост да се вземе някой лев и най-важното, преди да е прехвърлила дълговете си върху цялата държва. И следващия път като седна да обядвам в "знаковите заведения", да не чувам от масите "Бате кай са къдеч' мое ъс е класираме, ако зеете изборите. А? Всичко ли разграбИха тея бе? Нешо банка, военен завод не останА ли? На нафтата у БДЖ кой е? А у Козлодуй ремонтите - още ли са старите? Има пари там, че им е*** майката, намазАха филията! У РВД сичко ли е фул-макс? Не мое ли ъ изгоните некого? 15-20 чоека не мое ли ъ фкараме на дебелата заплата - хората ги имам готови, само чекат ъ им сфффирнем...."
3. Да станем изцяло отворена пазарна икономика, без субсидии от хеликоптера, без руменгечевски и данчоцоневски "регулации" за търговски вериги, собствеността на земеделска земя, аптеки, болници, автобусни линии, градски транспорт, кредитно и др. И това като стане, тази цялата ипотекирана и иззета от банките собственост вместо да струва по 4 евро/кв.м. за парцел в индустриалната зона, ще струва 40 евро/кв.м., колкото е в Унгария и Румъния, и банките ще си върнат чрез това имущество несъбраните кредити.
"Публично завесата за това се повдигна чак в края на 2009 г., когато прехвърчаха искри по темата в парламента между финансовия министър от управлението на ГЕРБ Симеон Дянков и предшественика му Пламен Орешарски. Тогава Дянков публично оповести, че е имало тайно споразумение, а Орешарски, видимо раздразнен, отговори, че тайните споразумения са именно за да не се огласяват."
Това звучи страшно. Банковата система е един много удобен начин за "преджобване" на цялото общество. Би трябвало да го знаем защото точно това се случи при Виденов.
Случай като този демонстрира колко навързани са всички един с друг в малка страна като нашата. Затова би било много по-здравословно банковия надзор да бъде поверен на чужденци. Виждаме, че при клоновете на чуждестранните банки това има много позитивен ефект, такъв би бил ефектът и върху цялата банкова система ако надзорът бъде иззет от ръцете на некадърната и престъпна българска администрация.
Интересна класация за стабилност. Аз по-скоро бих гледал показатели като ликвидни средства, съотношение депозити на граждани/фирми, концентрация на депозити и др. такива.
Досега никой не каза, каква сума е изтеглена от Държавни фирми в последните дни от КТБ и каква е причината това да се случи.
КТБ доста дълго време даваше прекалено изгодни лихви за кредити над 1 млн., което най-малкото трябваше да светне на БНБ.
време е за оставки......не само от правителството
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.