Доходността на повечето пенсионни фондове надминава 7%
По изчисления на КФН в края на миналата година инвестициите на много от пенсионните фондове са били по-рискови, отколкото през 2012 г.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Средно около 7% е доходността на задължителните пенсионни фондове към края на юни, изчислена на база 24 месеца назад, показват данни на Комисията за финансов надзор. Нито едно дружество не е с резултат под минималния праг, определян от надзора. Ако това се случи, то ще трябва да покрие разликата между доходността и минимума с пари от резервите, но формулата за изчисление е такава, че би могло да стане само ако един фонд има много голямо отклонение от резултатите на останалите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Доходност?
На база дялове, или пишете за реални пари?
Капитал, знаем всички за "прекрасните" ви отношения с КФН по повод на "любовта" между Прокопиев и Мавродиев, но защо не подходите малко по-сериозно към инвестициите на пенсионните фондове и така както от години ни пишете за кредитите на КТБ към свързани с Цветан Василев фирми, да анализирате дали няма такова явление и при някои пенсионни фондове. С други думи дали Мавродиев, аналогично на Искров, не подпомага с умишленото си неупражняване на контрол над някои пенсионни фондове появата на едно второ КТБ.
От сумата удържана за ДЗПО по личните партиди отиват 95%. Останалите 5 са чиста печалба на фондовете без дори да си мръднат пръстчето. И при обявена 7% доходност, реалната е 1.65% (т.е. 95% х 1.07 = 101.65%). Смях в залата ...
До коментар [#2] от "val71":
"... да анализирате дали няма такова явление и при някои пенсионни фондове..."
=======
Има, има и то не при един или два.
Но и аз чакам кога Капитал ще се сетят/или престрашат/ да напишат нещо по темата...
До коментар [#4] от "Кирето":
"Има, има и то не при един или два."
===========
Да, че има, има и то като им гледам публикуваните потфейли, обема на свързаните инвестиции вече е придобил застрашителни размери, а КФН спи, спи.....или и те като Капитал не се сещат /или престрашат/ да напишат нещо от техните документи по темата.
То в момента КФН-то не смее да се обади и мълчи за инвестициите в облигации на Цветан Василев и КТБ, а някои пенсионни фондове и застрахователи чувам вече си измерват загуби в милиони от тях, а ние чакаме да се задейства по темата свързаност!!!
"Трима от обвиняемите за източването на КТБ, остават в ареста"
Заглавие на долната статия....
До коментар [#3] от "simic":
А разхода за дейността по управление на парите откъде да се плати според вас ?. Всяко купуване и продаване на финансови инструменти си има транзакционни такси, отделно всичките разходи по администриране на паричните потоци и разплашания.
Нормалната практика при управления на финансови активи е 3-5% начална такса + до 1.5 % годишно. И при подобно ниво на риск като нашите фондове ( те са строго регламентирани) се получават подобна доходност.
За повече инфо, пишете ETF в търсачката и четете.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.