Икономическото доверие в ЕС се влошава
Отделните сектори показват разнопосочни тенденции през последните месеци
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Икономическото доверие в еврозоната през юни е останало стабилно, но в целия Европейски съюз се отчита леко влошаване, показват данните на Европейската комисия. Индексът на икономическото доверие във валутния съюз се е покачил с 0.1 до 102.2 пункта, а за ЕС показателят е спаднал с 0.6 пункта до 105.8 пункта.
Различия между секторите
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Да, тези 100 милиарда загуба от санкциите ще се поемат от Европа и няма да е съвсем гладко.
До коментар [#1] от "daskal1": ≪Да, тези 100 милиарда загуба от санкциите ще се поемат от Европа и няма да е съвсем гладко≫.
Де това лошо влияние да беше само от санкциите! При тях, особено когато са толкова несериозни, колкото са сега, обикновено нещата се влошават по принципа „всяко чудо – за три дни!”. Просто системата бързо се адаптира към тях. След което тяхното значение силно намалява. Лошото е, че основната част от тези лоши последици се дължат на принципни грешки във функционирането на системата. Нещо, което е по-опасно в дългосрочен план план и вместо да заглъхва, ще се засилва.
Щом Европа играе по свирката на САЩ,ще си носи последствията от санкциите срещу Русия.Основните губещи са ЕС и Русия,не САЩ,но до момента когато страните от БРИКС разкарат долара като разплащателна валута.Тогава да видим с харийките,какво ще диктува Бир Брадър.
Какво ще стане ако руснаците кажат искаме да ни плащате нефта и газа в рубли - иначе пак долара ще се ползва за отправна точка/за начало/, но само за пресмятане до рубли, след което който иска отива и си купува толкова рубли и след това купува и нефт, газ и т.н.
После китайците пък почват да правят същото, но в юани - пак може да се използва като отправна точка цената в долари, но който иска първо си купува юани и плаща с тях.
Бразилците пък в реали ли каквато им е валутата.
Т.е. всяка държава започва да използва своята валута за продажба на стоките си зад граница.
Така вместо да се купуват долари, ще се купуват другите валути. И само когато искаш да си купиш нещо американско само тогава купуваш долари. Ако искаш нещо японско, купуваш йени.
Може да изглежда сложно, но не е.
До коментар [#4] от "mickmick":
Отговора се съдържа във въпроса ви - не казват че работят само в националните си валути, защото въпросните валути, очевидно не могат да поддържат стабилен курс на международните пазари и техните колебания ще преизвикат такива юнашки трусове на вътрешните им пазари, заради които утре може да се окаже, че един хляб им струва хиляди рубли например. Няма да говорим какво ще се случи с инвеститорите и техните средства.
Ако си спомняте Италия, бивша Югославия - при тях обезценяването на валутата си беше нещо естествено и хората трябваше да си получават заплатите в пазарски чанти. И ние закачихме малко от тази екстра през 1996,97 и се наложи деноминация 1:1000. Това е причината, поради която няколко от валутите, на доказалите се с икономическата си мощ и стабилни финанси държави, да са предпочитани от всички, включително и техните врагове.
Мисля, че за всички би било интересно, да научим какви са размерите на спесяванията на др.Путин, в какви валути и в кои банки ги съхранява - за дъщерите му вече научихме, че се "мъчат" горките, едната в Холандия, другата в Южна Корея и едва ли си плащат сметките в рубли:))
Не чакайте със затаен дъх краха на долара. Чакането ще е дълго.
Долара има стойност защото зад него стои най-силната икономика на света и централна банка която знае какво прави.
Това няма изглед да се промени скоро.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.