Юни 2014: Тегления от местните и вложения в чуждите банки
Паниката около КТБ и ПИБ се е отразила и на останалите институции с български собственици
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прикачен файл
Изтеглените пари от клиенти на Корпоративна търговска банка преди затварянето й на 20 юни и от Първа инвестиционна банка при паниката на 27 юни са се насочили към приеманите за по-стабилни институции на пазара. Такъв извод се налага от публикуваните от БНБ финансови отчети на кредитните институции към средата на 2014 г., като според данните най-големите печеливши са Уникредит Булбанк, Сосиете женерал Експресбанк и Алианц банк България, както и към клоновете на чужди банки като френската BNP Paribas и гръцката Alpha Bank. Приток има и към някои от банките, част от гръцки групи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
"Капитал" много Ви моля, сериозна медия сте и автора на статията е един от най-добре познаващите материята журналисти в България, но престанете да внушавате и вменявате, че банките с български капитал и собственици са с по-малко доверие. Това не е точно така. Доверието е ниско в политическите ни лица и субекти, а не сред българските банкери и причината вероятно е цялостната ни нагласа като общество към нас самите и вероятно тежкия за обществото период на първоначално натрупване и преразпределяне на капитал през 90-те в който банките у нас играха активна роля. Много добре сте наясно, че която и да е, дори имного добре управлявана банка в света може да изпадне в ликвидна криза при срив в доверието (заложено е в съвременния модел на банкиране), а от там до фалит. Последните 5 години бяха много показателни със случилото се в САЩ и Европа с едни от най-престижните и големи банки. Разбира се изключвам КТБ, че там и в БНБ май не са наясно със скелетите и, а и нали е "изпусната" банка. Все пак България е имала и има успешни български банкери, като Буров
Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...
Публикувано през m.capital.bg
Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "krastitel":
49230_nad_1_mlrd_lv_sa_bili_iztegleni_ot_bankite_p rez_juni/
Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...
http://www.capital.bg/biznes/finansi/2014/07/23/23
Цитат на Капитал :
..............
Юни 2014:
Тегления от местните и вложения в чуждите банки Паниката около КТБ и ПИБ се е отразила и на останалите институции с български собственици
************************
нормална реакция на хората - търсещи сигурност за парите си
Капитал дава изпреварваща информация
Паниката винаги пренасочва капиталите на друго място
[quote#0:"Капитал"] Тегления от местните и вложения в чуждите банки [/quote]
всеки преценява доколко сигурни са банките с чуждо участие
и взема решение , за което носи Лична отговорност
Цитатът по-долу е много интересен и отново поставя въпроса - защо на КТБ бе отказана ликвидна подкрепа, за разлика от ПИБ?
"В така поднесения анализ обаче се пропуска, че паниката около ПИБ и проблемите с ликвидността й бяха преодолени чрез специално емитирана емисия ДЦК за 1.3 млрд. лв., записана от другите банки, като по неофициална информация голямата част от средствата са депозирани от финансовото министерство в нея."
"Изтеглените пари от клиенти на Корпоративна търговска банка преди затварянето й на 20 юни и от Първа инвестиционна банка при паниката на 27 юни са се насочили към приеманите за по-стабилни институции на пазара"
И кои са по стабилните институции на пазара?!?!?!
Всички работят по едни и същи схеми. Всичко е въпрос на време :)
Българите не сме много глупави и знаем обичта на ,,българските банки,, към чуждите пари.
До коментар [#1] от "etv52306337": на теория - добре,ама я дай 3-4 настоящи?
Още по-интересно ще бъде при евентуално присъединяване към единния банков надзор какво ли ще отчете за първите 3-и.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.