Завръщането на здравословния страх
Неяснотата около КТБ и ПИБ накара вложителите да се пренасочат към по-стабилни банки и да преосмислят понятието риск
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Дълги години спестителите в България бяха систематично оперирани от страховете си. Повтарянето на всички нива, че "имаме една от най-стабилните и добре надзиравани банкови системи в света", доведе до вреден резултат. Особено в съчетание с олигархичното използване на чужди (на вложители, на осигурени, на държавни дружества и ведомства и, чрез обществените поръчки, на българския и европейския данъкоплатец) средства за изграждане на лични бизнес империи.
Много хора забравиха здравословното усещане за опасност за парите си, престанаха да се интересуват от стабилността на банките и тръгнаха единствено да преследват най-високите лихви. А този процес нанесе щети на икономиката по няколко линии - позволи на няколко банки да растат на стагниралия пазар, изсмуквайки ресурса и насочвайки го преимуществено към свързани компании и принуди останалите банки да задържат лихвите по депозитите, а оттам и по кредитите, високи. А всичко това изкривяваше конкуренцията не само на финансовия, а практически на всички пазари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
90 коментара
Крайно време беше, пазарът се регулира сам, само трябва нещо да отрезвява инвеститори и вложители от време на време.
Време е да се поогледаме и за другите области с явни симптоми на балонизация, защото спукат ли се, виенето на умряло и скубането на коси няма да е по-малко от това около КТБ.
1. Частни пенсионни фондове (схеми тип КТБ - като под индиго, но на нов лист)
2. Задлъжнели държавни предприятия (изобщо остана ли държавно предприятие или болница без дългове до уши?)
3. Фабриката за фалшиви инвалиди - 1 млн. и кусур на брой
4. Пенсионерите - 1/3 от населението
5. Преките и кръстосаните субсидии за ред технологично изостанали отрасли като въглища и тутун
6. Галактическият провал на община София с детските градини, където само 1 от 3 деца има гарантирано място в общинско ОДЗ и съотношението потъва постоянно
7. Системното (до)унищожаване на градска среда във всички топ 10 областни градове чрез превръщането на всеки свободен милиметър хоризонтална площ в безплатен паркинг или автоморга
8. Нескопосаното боравене с информация, тип "общината не знае на кого да прати акта, защото базата данни е на КАТ"
9. Кухото образование, което на всяко международно оценяване показва резултати като на футболните ни "грандове" в международните турнири
До коментар [#1] от "today (we are not going to pay)":
И гласоподаватели също. Най-вече поборниците на "българското" и "за изгонването на чуждите монополи, кожодери и лихвари". Сред тези преместени 1-2 милиарда лева със сигурност няколкостотин млн. са на феновете на Атака, НФСБ, ГОРД, ББЦ, ВМРО, БНД и т.н., които много бързо са забравили синята си багатурска кръв и днес вече се скатават под полата на чуждите "лихвари", които "изнасят парите от България"
Неяснотата около КТБ и ПИБ накара вложителите да се пренасочат към по-стабилни банки и да преосмислят на понятието риск- По скоро анархията , която Бойко създаде засили страховете!
..."бягство към качество"....
Щом сме оставили банки в "некачествени" ръце.....за какво качество да говорим.Нали сме създали контролни институции,какво са правили.И какво продължават да правят.
В другите страни, правителствата и централните банки зорлем стимулират кредитирането, за да раздвижат икономиката. А БГ - пост фактум, първо се дават кредити на наши хора които те инвестират, а едва след това държавата покрива загубите
тази статия изяснява един от нюансите зад воплите за актуализация на бюджета - страх на политиците да обясняват проблемите, да поемат отговорност и да правят реформи - по-лесно е да искат пари от данъкоплатците ...
До коментар [#3] от "cinik":
АТАКА стават все по-смешни, вече няма нужда да четем опорните точки на Кремъл в руската преса, можем да следим изказванията на атакистите.
Каква е тази статия-инсинуация??
Не виждам с какво другите банки са по-качествени от ПИБ?!
Работи ежедневно, 7 дни в седмицата до 22 ч. Има много добра клонова мрежа. И определено най-доброто електронно банкиране.
Искам да видя коя друга банка чужда или БГ ще издържи тегления от 800 млн лв за 1 ден??
На някой банки в БГ това са им всичките активи...
(За да разсея всякакво съмнение, не съм и никога не съм бил служител или свързан с банката, освен като най-обикновен дребен, редови клиент)
До коментар [#2] от "cinik":
Прав си за всичко!Само да добавя какво е решението-да си назначим германски банкери, германски прокурори, съдии, полицаи и т.н - почти всички и да станем германска провинция! Друг вариант - не виждам ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.