Първите очертания на дупката КТБ
Докладът на квесторите в банката показа малка загуба и загатна за големи проблеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дойдохме, видяхме и не ни харесва. Това са накратко констатациите на квесторите в КТБ в доклада им за състоянието на банката след месец работа. Докато в публичното пространство вече експертните оценки за дупката в КТБ се измерват в милиарди, назначените от БНБ временни управители обявиха едва 65 млн. лв. загуба, която сваля капиталовата адекватност до 10.5% - малко под регулаторно изискваните 12%. Всичко това обаче идва с уговорките, че се случва по досега действащите правила и процедури за определяне на обезценка по кредитни експозиции, които квесторите оценяват като ненадеждни и не осигуряват пълно съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).
Последното е малко спорно твърдение, доколкото счетоводните стандарти са доста обтекаеми и реално качествената финансовата отчетност на банките по-скоро може да е резултат от работата на регулатора и одиторите. Логично квесторите не са особено склонни да хвърлят вина към БНБ, така че елегантно топката се подхвърля към "КПМГ България", която заверява отчетите на КТБ. А оттук се очертават и логичните следващи стъпки - пълна оценка на активите и на база на нови правила провизиране на голяма част от тях. Само така ще може да се покаже пълният размер на дупката, който назначените от БНБ одитори от първия опит не успяха да изчислят, а за да оправдае планираните действия по разделяне на КТБ на добра и лоша банка, управителят на БНБ се принуди да говори за липсващи кредитни досиета за 3.5 млрд. лв. портфейл, както и за индикации за свързаност с Цветан Василев.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
47 коментара
Информация за истинското положение за КТБ едва ли ще излезе преди изборите.
Причината квесторите да не могат да декларират голям проблем в КТБ сега е тривиална. Просто по документи, а и фактически, голяма част от кредитния портфейл е бил обслужван. Дали това е ставало чрез кръгови схеми по отпускане на нови и нови кредити, с които да се рефинансират стари (както твърдят и разследващите прокурори), предстои да се разбере.
разбирам фиксацията на агнешките главички към ктб, но реалността от доклада на квесторите говори, че банката умишлено се тика към фалит - стр. 13 от доклада на квесторите.
Капитал, за пореден път пишете пълни глупости!
Колкото и да разчитате, че един независим одит ще докаже, че немалка част от кредитите са несъбираеми, за да закърпите тезата си, че банката е невъзможна за спасение и трябва да мине в несъстоятелност (та Иво Прокопиев да не си плаща кредитите), няма одитор на света, който да направи нетна стойност със задна дата - тя затова е и текуща. Дори да се докаже влошена картина на нетните балансови числа на банката, управители и акционери в КТБ с основание ще твърдят, че това може да е станало след 20 юни.
Много просто- управлява БНБ, отговорността е на БНБ (т.е. на държавата).
Ако се стигне до там, депозитарите ще претендират и за правото си да продадат и сградата на БНБ, за да се удовлетворят от продажната цена!
Протести и съд до дупка!
В потвърждение на горния ми пост, ръководството на КТБ вече официално изрази мнмние, че докладът е доказал, че КТБ е една изключително здрава и стабилна институция.
наблюдавам във форума откровени и емоционални защитници на пирамидата - тя не била фалирала - смешно е и даже вредно
Би било коректно ако Икономедиа обяви какви кредити, депозити или инвестиции има в КТБ.
Най-вероятно е наистина банката да не може да бъде спасена. Но това не означава че инвеститорите нямат причина да не осъдят държавата. Тоест и при двата варианта все ще има виновни. Въпроса е в това кой да търси вината. При фалит това трябва да е държавата (а знаем че тя не е много ефективна в това) и най-вероятно на необезпечените кредито получатели ще им се размине. А това не трябва да се допуска.
И Искров отдавна трябваше да си подаде оставката. След като той не иска няма ли политици които твърдо и ясно да му кажат че е сгрешил и е виновен?
До коментар [#5] от "krastitel":
"наблюдавам във форума откровени и емоционални защитници на пирамидата - тя не била фалирала - смешно е и даже вредно"
По-жалки са, хем не била фалирала хем трябва да им възстановим щетите. Представяте ли си при онези първите пирамидалните схеми когато всеки трябваше да намери по още 5-10 участници да се беше изтъпанил един тук пред нас и нагло да ни заяви, че трябва да му върнем парите? Не само парите но и печалбата, помните какви големи обещания се раздаваха.
Ама как честно си били спечелили милионите. Ами честно сте ги спечелили никой не спори. Но и съвсем честно и глупаво сте ги загубили, защо АЗ трябва да плащам на ВАС глупостта ви?
До коментар [#5] от "krastitel":
Аз наблюдавам откровено подвеждащи текстове в Икономедиа, както и крайно пристрастни менения изказани от собствениците и съпругите на компанията.
Наблюдавам също телешки и неграмотен ентусиазъм сред (за щастие!) малка част от коментиращите във форума, че банката е пирамида и е във фалит (и двете грешни твърдения).
Капитал много иска банката да фалира. Аз пак да попитам за ролята на KPMG и отговорността и при одитите. Ако БНБ не е хванала тия проблеми в КТБ, каква е гаранцията, че тия проблеми не съществуват във всяка една друга банка? Даже и чуждестранна?
Аз искам да се направи нов одит на всички банки по същите критерии както на КТБ.. да видим какво ще излезе. Очаквам много "бизнесмени" да се окажат просто кредитни милионери от нов тип. Също както с онези бизнесмени дето купиха Кремиковци, като взеха 300 милиона кредит ей така с фирма на 1 месец. Тогава никой не раздуха случая, нищо не каза, даже и Капитал.
Да не излезе накрая, че от близо 40 милиарда депозити, повечето пари са "инвестирани" в скъпи и непродаваеми имоти. Щото публична тайна е, че българският "инвеститор" е най-вече спекулант, купува и чака. Или купува и продава за скрап. Или взима кредит и строи поредния мол. Или взима кредит за да спечели поредния еврофонд.
Всичко това е възможно защото има оценители и оценители, всичко е субективно, един може да оцени един актив за 1000 друг за 5000. И още, че банките могат да раздават необезпечени кредити. Т.е. не пазарът определя кое колко струва, а едни оценители.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.