Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Индустриалното производство в еврозоната спада

Неочакваното влошаване попарва надеждите за по-стабилно възстановяване

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Индустриалното производство в еврозоната неочаквано се е свило за втори пореден месец през юни, показват данните на Евростат. Поредицата от негативни новини за икономиката на региона подчертават ефекта от конфликтите в Украйна, Ирак и ивицата Газа и попарват надеждите за стабилно възстановяване.

В разрез с прогнозите


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 8

    Още един показател, по който почваме да увеличаваме дистанцията с ЕС28. Средно за съюза през юни има годишен ръст от 0,7%, спрямо 0,6% в България. А такова сравнение избощо не бива да се прави. При положение, че имаме над 2 пъти по-нисък БВП, ръстът при нас трябва да е осезаемо отгоре, какво остава пък да е по-нисък, както този месец.

    Като цяло, 2009 г. сме имали 44% от средния БВП на ЕС, днес - 5 години по-късно сме на 47%. За 1. тримесечие даже имахме, подобно на индустрията през юни, по-нисък ръст на БВП спрямо този на ЕС, тоест минахме в нова фаза - хем опашкари, хем увеличаваме дистанцията. И причината за това положение е само една - мързел да се правят реформи. Налице са нови лица в политиката, на които това, че ръководят парцал-държава, не е повод за притеснение. Важното е на визитната картичка да пише "народен представител" , "министър", "председател на праламентарна група", а че произвеждаш само лайна зад себе си, голяма работа от това...

    Нередност?
  • До коментар [#1] от "cinik":
    РАДИКАЛНИТЕ РЕФОРМАТОРИ как пък все ги измисляте тези нужди от още реформи ????? За 25 години демокрация не сме спирали с реформите нито за ден !
    България изпълни всички реформи относно изисквания за пълноправен член на НАТО и ЕС и въпреки това продължаваме да сме на унизените и бедни европейци благодарение на реформите които бяха писани от чуждите посолства , частните консултанти към тях и чуждите картели и монополи които ни притежават !

    Нередност?
  • 3
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 4

    До коментар [#2] от "comandante":

    Точно така, България изпълни тези изисквания в периода 1997 -2007 и резултатът беше, че БВП на страната скочи от 26% от средния за ЕС на 47%. От поне 5-6 години насам тъпчем на едно място. Кажи ми една приватизирана фирма през този период? Аз се сещам Булгартабак, по-скоро прехвърлена на Доган по номинал. Друго нещо: половинчатата пенсионна реформа, връзването на касовите апарати с НАП и единната сметка. Първото беше отменено от Орешарски, второто - продънено от популистки изключения като това за автобусите. Даже някои от тях си бяха инсталирали и като гласуваха отмяната, ги махнаха и те. Третото - единната сметка - беше катурната със задружните усилия на ДСБ, БСП и ДПС, предвождани от Иван Костов пред конституционния съд, което обяснява част от големите му хонорари, изплували покрай фалита, заедно с големите депозити на съдиите.

    Другото: н.у.л.а!

    Нередност?
  • 4
    kapitalcho avatar :-|
    kapitalcho
    • + 1

    До коментар [#2] от "comandante":

    25 години нито една качествена реформа не беше направена-нито образование,нито здравопазване,нито полиция,нито администрация..............

    Нередност?
  • 5
    comandante avatar :-|

    До коментар [#3] от "cinik":
    Нормално с такъв добив на природни ресурси и износа им от чужди котрагенти да не кажа паразити е лесно да скочи БВП !
    Масово се вменява ,че едва ли не преди 1989г. в България се е орало със сърп и а работниците са работили само с чук и сме били изостанали и преди да дойдат соросоидните стипендии не сме имали дипломирани инженери!

    Нередност?
  • 6
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 3

    До коментар [#5] от "comandante":

    Поглеждал ли си някога статистиката за износа, да видиш и дела на природните ресурси в него? "Необработени суровини и материали, негодни за консумация" - от 10 години насам си се движи все около 8%. Тоест, цифрите оборват твърдението ти.

    България имаше прилично добри инженери, да не забравяме обаче, че Висшето техническо училище се открива 1943, а първият набор излиза още по-късно. До тогава всичките ни инженери са били с дипломи от Западна Европа, още повече това е важало за преподавателите във ВУЗ и техникумите. Може да е нямало соросоиди, но западноевропейското влияние в техниката се пренасяше лично чрез тези преподаватели до късните '70 години. До ден днешен техническият ни език е пълен с немски и френски думички, привнесени по този канал. Банциг, шлайф, лагер, цанга, оберлихт, рандбалкен, тампон, фреза, бушон, дренаж, емпоре, борверг, шлюз, кнехт, фарватер, буфер ...

    Нередност?
Нов коментар