Частни банки в Швейцария разкриват печалбите си за пръв път от два века
Стъпката на едни от най-големите - Lombard Odier и Pictet, става факт на фона на безпрецедентни проверки от страна на данъчните власти в САЩ и в Европа
Двете банки управляват около 630 млрд. долара за частни и институционални клиенти. |
Под натиска на международните регулатори двете банки изоставиха вековните си партньорски структури през януари, като това е свързано и с изискването да отчитат публично печалбите си. Стъпката им става факт на фона на безпрецедентни проверки от страна на данъчните власти в САЩ и в Европа над традиционно потайния швейцарски сектор на частно банкиране.
"Ще бъде вълнуващо да видим резултатите на Pictet и на Lombard Odier, след като пазеха резултатите в тайна толкова дълго", коментира пред агенцията Тим Доусън, анализатор от женевската Helvea, който следи публично търгуваните финансови компании в Швейцария. "Те са в челните редици на приспособяването на швейцарската индустрия към променящата се среда", допълва той.
Сред осемте управляващи партньори в Lombard Odier са Тиери Ломбард, Патрик Одие и бившият главен директор по риска на Deutsche Bank Хюго Бензигер. Pictet също се управлява от осем партньори, сред които Никола Пиктет и Жак де Сосур. Макар и да не са уточнили кои конкретно от резултатите си ще публикуват, двете финансови институции ще разкрият съкровищница от информация по отношение на представянето си за анализаторите на сектора, за инвеститорите в публично търгувани компании за управление на активи и за собствените си клиенти. Двете банки, които обичайно се използват от най-богатите семейства в света за защита на състоянията им, управляват около 630 млрд. долара за частни и институционални клиенти.
Финансовите институции в Швейцария търсят начини за адаптиране на бизнес моделите си към новата ера на регулаторни и фискални изисквания за съответствие, в която правителствените данъчни власти ще изискват от тях да събират данни за частните си клиенти и да обменят информацията през границите. Изискванията доведоха до необходимост от инвестиции в технологична инфраструктура и свиха маржовете в момент, в който приходите от услуги като извършването на търговия, транзакции и кредитиране са се свили, тъй като финансовата криза охлади търсенето на рискови инвестиции и ниски лихвени проценти.
Pictet е сред дузината швейцарски банки, разследвани от американското министерство на правосъдието по подозрения, че са помагали на американски граждани да укриват данъци. Lombard Odier пък доброволно се включи в американска програма за разкриване на информация заедно с над 100 други финансови институции в страната.
Портфейли
Над половината от бизнеса на Pictet се генерира от институционални клиенти за сметка на активите на богатите личности, които в началото на историята й помагат на основаната през 1805 г. семейна компания да се превърне в най-голямата частна банка в Женева. Към края на 2013 г. Lombard Odier пък е увеличила активите, които управлява за институционални клиенти, до 47.7 млрд. долара в сравнение с 25.2 млрд. долара пет години по-рано, отчитат от компанията. Банката управлява около 200 млрд. долара за частни и институционални клиенти по света, включително и активи под попечителство.
Миналата година двете банки обявиха, че ще изоставят структурите, които принуждаваха партньорите в компаниите да поемат неограничена отговорност за евентуални загуби. Сега швейцарското законодателство изисква от тях да публикуват финансови отчети, които съдържат информация за балансите и печалбите им. Полугодишните отчети трябва да бъдат публикувани в рамките на два месеца след изтичането на съответния шестмесечен отчетен период.
Още по темата
Швейцария откри най-дългия железопътен тунел в света
Съоръжението под Алпите ще свързва Северна и Южна Европа и ще се отрази на транспорта и туризма
1 юни 2016Швейцарските компании поискаха диалог за квотите за имигранти
Бизнесът предупреди, че страната рискува да се самоизолира
12 окт 2014Европейските банки се освобождават от активи за 1.7 трлн. долара
Регулаторният натиск и инвеститорският интерес стимулират продажбите
26 авг 2014Европейските компании разпределиха рекордни дивиденти
Общо 153 млрд. долара са раздали корпорациите от Стария континент на своите акционери през второто тримесечие
18 авг 2014Швейцария и Китай подписаха валутно споразумение
Цюрих ще се превърне в международен център за търговия с юани
21 юли 2014Credit Suisse очаква най-голямата си загуба от началото на кризата
Резултатите ще покажат негативните ефекти от глобата, наложена на швейцарската банка за съдействие на американски клиенти да избягват данъци
21 юли 2014Швейцария и Сингапур вече ще разкриват банкова информация на данъчните
Споразумението ще влезе в сила не по-късно от септември 2017 г.
6 май 2014Серджо Ермоти и радикалната му стратегия за UBS
Мениджърът на швейцарската институция вярва, че тя може да бъде Apple или IBM на банковата индустрия
14 апр 2014Credit Suisse е помагала за укриването на 10 млрд. долара
Сенатът на САЩ смята, че укриването на данъци в Швейцария е много по-мащабно от считаното досега
26 фев 2014Да се орежат ли заплатите на шефовете
Натискът върху взимащите милиони ръководни кадри се увеличава
1 дек 2013Европейските банки се подготвят да плащат за нарушенията си
Финансовите институции увеличават провизиите си за регулаторни и съдебни разходи
30 окт 2013
Американската банка ще използва изкуствен интелект, за да разшири бизнеса си
10 дек 2019, 1889 прочитания

Националният пенсионен фонд на Япония ще спре да отдава акции назаем на недългосрочни инвеститори
9 дек 2019, 1457 прочитания
12 дек 2019, 1874 прочитания
12 дек 2019, 1670 прочитания
12 дек 2019, 1595 прочитания
12 дек 2019, 1486 прочитания
12 дек 2019, 1355 прочитания
Според центрaлната банка "не са налице условия за излизане от процедурата на специален надзор"