Новите правила не понижиха особено цената на кредитите
Отпадането на повечето такси по заемите беше компенсирано с лек ръст на лихвите
Инфографика |
Лихвите по депозитите падат, защото повечето банки имат висока ликвидност, която остава почти неизползвана заради слабото кредитиране. |
Доходността по депозитите, събирани от домакинствата, също запазва тенденцията си към понижение, наблюдавана през последните години, въпреки значителното изтегляне на спестявания от банковата система в края на юни покрай проблемите около Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Повишаването в цените на заемите беше очаквано от сектора именно заради влезлите в сила в края на месеца промени в ЗПК. С новите правила бяха премахнати почти всички такси, които банките начисляват по предоставяните от тях заеми – за усвояване, управление, годишно обслужване и предсрочно погасяване. Отпадането им обаче беше компенсирано с леко повишаване на лихвените проценти по кредитите. Всъщност то започна още през предходния месец, тъй като някои от финансовите институции коригираха офертите си преди влизането на промените в сила.
Така крайната цена на кредитирането, която клиентите заплащат, на практика остава почти непроменена. Това се вижда от публикуваните от БНБ данни за средния годишен процент на разходите (ГПР) по заемите – показателят, в който освен лихвите се калкулират и разходите на клиентите за такси и комисиони, свързани с отпускането, усвояването и погасяването на кредитите. През юли средните му стойности намаляват в почти всички сегменти, но пониженията са минимални – в диапазона от -0.18 процентни пункта (пр.п.) до повишението от 0.08 пр.п., отчетено при ГПР по потребителските заеми в евро.
"При потребителските кредити в повечето случаи отпадналите такси бяха компенсирани или с нов вид такси, или с увеличение размера на единствената такса, която може банката да събира (такса за разглеждане на документи)", отчитат в месечния си обзор на банковия пазар от финансовия портал "Моите пари". "Някои банки, разбира се, компенсираха отпадането на таксите с по-високи лихви, но те бяха единици", допълват анализаторите от портала.
"Така очакваните промени в Закона за потребителския кредит не повлияха съществено пазара като цена и условия по кредитите", коментира и изпълнителният директор на консултантската компания "Кредит център" Тихомир Тошев в изготвяния от дружеството месечен обзор на пазара на ипотечни заеми. "Все пак трябва да се отбележи, че в офертите на няколко банки ГПР по ипотечните кредити се понижи с 0.25 до 0.5 пр.п. В част от офертите началните такси за отпускането на кредити намаляха значително и сега са в рамките на 50 - 100 лева, а в други оферти таксите останаха близки по размер до премахнатата такса усвояване, или средно около 1% от размера на кредита", допълва той.
Трайно надолу при депозитите
Данните от лихвената статистика показват още запазване на тенденцията за намаляване на лихвите по депозитите. Пониженията в средните стойности на лихвените проценти са в диапазона 0.2-0.8 пр.п., като изключение правят вложенията на бизнеса в левове, при които е отчетен лек ръст от 0.08 пр.п.
Още в началото на август представители на банковия сектор коментираха, че като цяло усещането на пазара през юли е било по-скоро за намаляване на лихвите, отколкото за евентуално тяхно покачване в резултат на изтеглянето на средства от системата покрай проблемите на КТБ и ПИБ. Обяснението е, че повечето банки имат висока ликвидност, която като цяло остава почти неизползвана заради слабата кредитна активност.
Още по темата
Новите правила не са променили условията по потребителските заеми
Над половината от хората, които имат кредит, не биха кандидатствали отново, показва проучване на "Моите пари"
29 сеп 2014Лихвите по кредитите растат през август
Увеличението компенсира премахването на повечето такси по заемите в края на юли
25 сеп 2014Част от изтеглените депозити са се върнали в банковата система
В същото време кредитирането отново е отчело спад през юли
25 авг 2014Усложняването на бързите заеми
Небанковото финансиране остава скъпо, но вече е и по-трудно достъпно
21 авг 2014С промените в Закона за потребителския кредит скъсването на връзката ви с банката вече е по-лесно
8 авг 2014Изтеглянето на депозити не е повишило лихвите
Банките не са се възползвали от проблемите около КТБ, за да привличат клиенти с атрактивни предложения
6 авг 2014Промените в Закона за потребителския кредит ще усложнят достъпа до бързите заеми
1 авг 2014Ипотечните кредити отново поевтиняват през юни
Цената на финансирането за бизнеса също намалява, докато потребителските заеми леко поскъпват
27 юли 2014
Националният пенсионен фонд на Япония ще спре да отдава акции назаем на недългосрочни инвеститори
9 дек 2019, 570 прочитания

Според финансовия министър тазгодишната проверка в банковия сектор е върнала доверието на европейските институции
7 дек 2019, 5120 прочитания
9 дек 2019, 3088 прочитания
9 дек 2019, 2236 прочитания
9 дек 2019, 1690 прочитания
9 дек 2019, 974 прочитания
9 дек 2019, 764 прочитания
Защо всъщност защитата на депозитите до 196 хил. лв. се оказва вредна и как това може да се промени