Биткойн: Все още не точно валута
Идеята за електронни пари, независими от държавата, е примамлива, но засега пречките да станат масово платежно средство надделяват


Владимир Новачев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Хакерите са животните, които могат да "помиришат" буря или земетресение. Те просто знаят. В момента има две неща, които ги вълнуват, въпреки че не могат да обяснят защо – биткойн и 3D принтирането."
Изказването е на компютърния програмист Пол Греъм, направено пред The Wall Street Journal през 2013 г. Година по-късно двете мечти дори се комбинират в една реалност - всеки с достъп до интернет и "зареден" биткойн портфейл може да се сдобие с 3D принтери, започващи от 1375 долара от сайта на Dell - третата по големина компания в света за компютърен хардуер. Като към списъка прибавим Virgin и Tesla и започналото имплементиране на опцията за плащане с биткойни в PayPal и eBay, стигаме до извода, че независимо какво е мнението ви по въпроса дигиталните валути са тук и, изглежда, ще останат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Минусите изглеждат повече от плюсовете.
Бих добавил още един - липсата на емитент, на когото потребителите и инвеститорите имат доверие. Всяка валута се крепи на доверието, така, че не виждам бъдеще във валута с анонимен, или без емитент.
Информативна статия. Щеше ми се науча повече и за измамата с биткойни, някъде в Китай (мисля), за която чувам често.
Предмиствата са повече като изсмукани от пръстите оправдания за съществуването на подобен концепт. Очевидно липсата на сигурност и флуктуациите са непреодолима пречка. Но може би още по-голям проблем е дефлацията, тя не само не отговаря на икономиката на страната, а дори е точно обратното. Единственото освен за нелегални сделки може да се ползва като някаква екзотична стока с колекционерска стойност.
Това е велико технологично и цивилизационно постижение. Рискът с харддиска се решава с резервно копие. Рискът от хакери е като при електронни разплащания с обикновени пари. Даже там е по-голям, понеже транзакциите са елементарни, тук има разни криптографски защити заложени в самия актив. Ограниченото количество било минус - вие нормални ли сте? Като не стигат биткойните, ще се появят други видове "койни", няма страшно. Важното е, че няма брадат измамник да пуска принтер. Ако човек е разумен и ограничава дела в портфолиото си на съмнителни активи, ще успее да се възползва от биткойни и няма да пострада при евентуална проблемация. Ако не е разумен, ще се прецака и с обикновени валути - глупакът и парите му скоро се разделят.
Доста обективна статия. Беше ми писнало от ужасното (за съжаление) българско либертарианско общество, тръбящо насам-натам как БитКойн е бъдещето и няма нито един недостатък.
Остарявам... И предпочитам книжни парички в задния си джоб... А както са казали хората - за всеки влак си има пътници...
"Основната разлика със стандартните валути в случая е, че към момента биткойн няма как да осигури лихвен процент на държателя си. По тази причина оценката на стойността му е оставена на потребителите."
Еврата и доларите стандартни валути ли са? Осигуряват ли лихвен процент на държателите си? Аз си държа едни евра в шкафа и не забелязвам да се олихвяват.
Авторът може би е искал да каже, че стандартните валути могат да се вложат в банка. Тогава обаче "държател" и собственик на валутата става банката. Вложителят не е нито държател, нито собственик на еврата или доларите си. За справка питайте вложителите в КТБ и Laiki в Кипър.
Ако според автора вложените пари осигуряват лихвен процент на държателя си, то тогава и биткойн може да осигури лихвен процент на държателя си, вижте например www.bitbond.net и https://btcjam.com/.
До коментар [#7] от "edlund":
Да не забравяме и втория по големина сайт за Биткойн заеми (създаден от Българи): http://bitlendingclub.com
Биткойн в значителна степен е технологичен, икономически и социален експеримент. А също, както каза един колега, той е solution looking for a problem. И това е както най-голямата му слабост, така и най-голямата му сила. Наскоро възникнаха стартъп-ове, които използват публичния регистър на биткойн като дигитален нотариус: http://bit.ly/1xa6b7Q. В този смисъл биткойн е нещо повече от платежно средство - той е технологичен протокол, съчетан с физическа инфраструктура.
Tрудно е да се каже как ще се развие. За мен най-голямата заплаха пред биткойн не произтича от факта, че е криптовалута, а от възможността да се появи по-добра криптовалута. Защото едно е сигурно - криптовалути ще има. И не е задължително последните да изместят традиционните валути. По-скоро, могат да дават нещо, което преди го е нямало - също както звукозаписната индустрия не замести живата музика. И за двете си има пазар.
Апропо - това е добре балансирана и информативна статия. Поздравления.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.