КТБ остава затворена до 20 ноември
След като оценката на одиторите е готова, БНБ ще чака предложения за оздравяване от акционерите и други инвеститори
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Съдбата на Корпоративна търговска банка (КТБ) ще се определи в периода между 1 и 20 ноември 2014 г. Това става ясно от съобщение на БНБ след взетите във вторник решения на управителния съвет на централната банка. За целта ще бъде удължен специалният надзор в КТБ и дъщерната й Търговска банка "Виктория" (преди "Креди Агрикол България") с два месеца – съответно до 20 и 22 ноември 2014 г., като за последната се предвижда опит за оздравяване чрез продажба на търг на част от кредитния портфейл, като оферти ще се подават до 15 октомври.
Планът до ноември
Най-късно до 20 октомври квесторите на КТБ трябва да внесат в БНБ цялостна оценка на активите на банката, а до края на месеца – 31 октомври, да представят и отчет за капиталовата адекватност на КТБ. Този отчет те ще го изготвят въз основа на пълната оценка на активите на банката и "след извършване на съответните счетоводни операции". Въпросната пълна оценка на активите беше обявена от БНБ още през юли от трите одиторски компании, които изготвиха и първия 10-дневен одит в КТБ - "Ърнст и Янг одит", "Делойт" и "Афа". В съобщението се посочва, че квесторите са изпълнили предписанията на БНБ и са създали "необходимата организация и условия за извършване на цялостна оценка на активите на КТБ" от трите одиторски компании, която вече е започнала.
Два месеца – от около средата на юли досега, квесторите трябваше да събират информация, окомплектоват документи и кредитни досиета, оценяват обезпечения, за да може да се направи въпросната пълна оценка на активите. На 11 юли управителят на БНБ Иван Искров обяви, че липсва документация за кредити за 3.4 млрд. лв. в банката, предложи план за разделянето й на "добра" (дъщерната й "Виктория") и "лоша" банка и ликвидирането на КТБ, като излезе и със специален проект на закон. Основните политически сили не подкрепиха законопроекта. Тогава той обяви необходимостта от дългата подредба на документацията и новата оценка на активите на банката.
В период от 28 октомври до 20 ноември акционерите на КТБ и "други потенциални инвеститори, заявили желание за преструктуриране" на банката ще могат да направят предложенията си – "конкретни финансови и правни ангажименти за предоставяне на капитал и ликвидност". Това ще стане на база готовата вече към този момент пълна оценка на състоянието на КТБ и изясненото съотношение на капиталова адекватност.
До момента от БНБ са съобщили за заявено желание за преструктуриране на КТБ от консорциум от досегашните й акционери - "Бромак" на Цветан Василев, Оманския фонд и VTB Capital, с консултант виенския фонд EPIC. За "други потенциални инвеститори, заявили желание" не е съобщавано.
Обосновки
След всичко това трябва да бъде взето окончателното решение за съдбата на КТБ. В съобщението не е конкретизирано, че БНБ ще вземе това решение. Не е ясно например какво се случва, ако след одита КТБ се окаже с отрицателен капитал, което по закон задължава БНБ да й отнеме лиценза. През юли управителят Иван Искров заяви, че решението за банката е "в ръцете на политиците" и че "политиците са на ход". След това на два пъти – на 22 юли и 13 септември, в писма-обръщения посочи виновните за ситуацията – политическите сили.
В съобщението на БНБ се посочва, че "преди да се направи ясна оценка на качеството на активите и капиталовата адекватност на КТБ, не е възможно да бъдат взети икономически обосновани и правно обвързващи решения за бъдещето на банката". Там се посочва още, че "към настоящия момент продължават да са налице условията, довели до поставяне на КТБ под специален надзор". БНБ заявява отново, че все още има неяснота около капиталовата адекватност на КТБ и така не може да се докаже пред Европейската комисия, че тя има достатъчно капитал за кандидатстване за държавна помощ. Консорциумът на сегашните акционери поставя като условие за рекапитализиране на банката получаване на държавна помощ.
Евентуалното оздравяване на "Виктория"
Неизясненото положение на КТБ поставя в неуредена ситуация и дъщерната й "Виктория". От БНБ посочват, че според оценката на активите и надзорните й отчети банката отговаря на регулаторните изисквания за капиталова адекватност. Тъй като нейният собственик обаче не е ясно има или няма капиталова дупка, "Виктория" не може да иска държавна помощ за ликвидност. Такава и собственикът й не може да й осигури. Така като единствен вариант за ликвидност на "Виктория" от БНБ посочват продажбата на кредитния й портфейл. В края на юли БНБ е дала предписания на квесторите да започнат да оздравяват банката. Продажбата на "обособени части от кредитния портфейл" чрез тръжна процедура е едно от предписанията. Другите са оптимизиране на административните разходи, преглед на информационните и счетоводните системи и нови договори за поддръжката им.
До 23 септември квесторите на "Виктория" трябва да изпратят покани до банките за участие в тръжна процедура за продажба на част от кредитния портфейл на банката. Ако банки проявят интерес, трябва да подадат окончателни оферти до 15 октомври 2014 г. Съответно до 20 октомври квесторите ще трябва да внесат в БНБ доклад за получените оферти с информация дали най-високата предложена цена покрива всички задължения на "Виктория" от кредитори и депозанти и в какъв срок.
Може обаче и да няма крайно решение за продажба на кредити от "Виктория", посочват от БНБ. Причината е, че заявеният интерес от големите акционери да преструктурират КТБ включвал и дъщерната й банка. Това можело да наложи цялостно решение за двете банки като група, посочват от БНБ. Така се стига до необходимостта от удължаване на специалния надзор и в двете банки.
22 коментара
Окрадаха я, нямат спиране. Само терминал 2. Друго спасение няма.
продажба на активите на дъщерната банка,а не на самата банка? коментарът е излишен !!!!
Печелят време, за да може новият парламент да гласува нов заем и да спаси вложенията на мошениците.
Както се казва в една реклама "Не мисли, просто депозирай". Ако стане нещо, глупаците ще плащат.
КЛИЕНТИТЕ СА НИ СКЪПИ!
;)
Е, явно е намерена схемата за излизане от създалата се ситуация. Колко е логична е отделен въпрос. Това обяснява и развитието с "предаването" на Цветан Василев.
Някой от тук присъстващите да вярва на последните предпоследни изявления? Аз не вярвам на нито една единствена буква! След като изтърваха духа от бутилката, сега великите специалисти го гледат като втрещени и, незнаейки какво да правят, само отлагат сроковете. Не ми се мисли какво ще става, когато опре ножа до кокал...
6,227мрд депозити,откъде ще се намерят парите?Ако банката има такива активи,нека някой да им вземе задълженията.Вероятно щом нещата се проточват и няма кой да даде пари за да получи активи, на кредитополучателите, които ще си обслужват кредитите,зачи нчма за какво да се дадат тези пари.И какво остава, държавата да вземе заем,за да покрие депозитите,буквално срещу нищо.А някой от милионер ще е станал милиардер,а пък другите вярвайте,че някой може дави дава такъв голям%(над 8%) щото бил голям тарикат и ще изкупи най-печелившите бизнеси.Тарикатите от приватизацията на Костов,като първоначалният собственик на Си банк(който май от барман стана банкер)какво стана ?Примери още бол.
[quote#3:" okk04315801 "] Печелят време, за да може новият парламент да гласува нов заем и да спаси вложенията на мошениците.
Както се казва в една реклама "Не мисли, просто депозирай".
Ако стане нещо, глупаците ще плащат. [/quote]
за глупаците си прав ,
но мисля ,че ще изгорят всички , за да е по-ясен Урока:
Банката НЕ дава , Банката Взема пари
1996 отмина отдавна , Забравихме..и си припомняме
КТБ все някога ще я отворят...
въпр. е какво ще намерят и дали ще удовлетворява вложителите
Bank of Cyprus беше в същата ситуация и намериха решение..
дадоха на големите вложители Акции , направиха ги собственици
И да я отворят тази банка мисля е обречена.След всичко това което се случи незнам дали има човек който ще си депозира парите отново там или фирма която ще работи с тази банка.
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.