КФН предупреди инвеститорите за възможни загуби заради КТБ
При фалит на банката ще има щети за взаимни фондове, пенсионни дружества и застрахователи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Над три месеца след като Корпоративна търговска банка (КТБ) беше поставена под специален надзор, Комисията за финансов надзор (КФН) предупреди, че взаимни фондове, пенсионни компании и застрахователни дружества могат да понесат загуби от инвестициите си в банката. Потенциалният негативен ефект се изчислява на 42.9 млн. лв. за капиталовия пазар, 41.1 млн. лв. за застрахователния пазар и 19 млн. лв. за пенсионните компании. Според финансовия регулатор това е долната граница на възможните загуби за небанковия финансов сектор, с което се налага внушението, че ако КТБ бъде оставена да фалира, това би нанесло значителни щети на инвеститорите.
Анализаторите, до които "Капитал Daily" се допита, са съгласни, че известен стрес в системата ще има, но той е несъпоставим по мащаб с онова, което нанесе например финансовата криза през 2007 г. Участниците на пазара разполагат с немалко възможности да поемат удара, за да не доведе той до вреди за клиентите им, коментираха експерти. Ето защо поднесената по този начин заплаха не може да се ползва като аргумент в подкрепа на тезата, че КТБ трябва да бъде спасена на всяка цена. Експертите припомнят, че за разлика от обикновените спестители инвеститорите са участници на пазара, които, търсейки печалба, са наясно, че могат да загубят. В тази смисъл потенциалните загуби, за които КФН предупреждава, са не само очаквани, но и предварително преглътнати.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
http://www.sis.bg/bg/individual/bse/otc/
?????????????????????????
В статията обаче трябва да се подчертае ДЕБЕЛО, че всички коментари от различните лица, посочени в статията се правят на чужд гръб, на гърба на своите клиенти и доверители, както в протакването на взимане на решение в казуса за самата банка се прави на гърба на всички неини вложители!!! Всички вложители в доверителни фондове знаят предварително за тяхните условия, но съвсем различно е за нарушените права на всички вложители в банките КТБ и ТБВ, поради което разликата е огромна, а от там и същата в лековато изразените мнения!!!
Инвеститорите вече го разбраха и без КФН
само отлагат се лошите новини , за да се приемат по-безболезнено
Какви са тези гарантирани влогове, до които нямат достъп хората по 6 месеца?Що за гаранция е това??
До коментар [#4] от "Веселин Дечев": Явно в България гарантирането на депозитите е по този начин, гарантирани само на хартия! От ЕК и вчера са изпратили ново писмо, с което отново категорично потвърждават,че Европейските директиви и законодателство са с преимущество пред местното българско действащо законодателство, но у нас държавните инститиции могат само да се оправдават и обясняват нещата как не могат да се случат, а не обратното! И допълнителен зреещ проблем към проблема с КТБ и ТБВ е че зад тях са се наредили и други банки със идентични проблеми, в "добре работещата и стабилна" българска банкова с-ма, но това до сега все още се прикрива от "зоркото око" на банковия регулатор, до като не се получи по-големия банков "гърмеж", след който чакащите за гаранции на депозитите си ще бъдат още повече.....
Работата отива на "Първа частна банка"?...
Каквито й да било тенденциозни, зловредни, тези да се развиват е ясно едно. В цялият цивилизован свят такива огромни, за съответните страни, системни банки не се обявяват в несъстоятелност, защото загубите са многокрантно по-голями отколкото стабилизирането им и защото се отразяват негативно в/у целият финансово икономически и социален живот на страната. Продължаващите опити и внушения за обратното е промиване на мозъци и продължиние на желанията на корпорацията да довършат пъкленият си план. Йезуитското позоваване на някакви измислени недоказани твърдения, заедно с играта с имена на хора и непотвърдени и често напълно измислени цифри водят до опит за пълна маниполация на хората. Когато излязат официалните доклади на одитори и квестори и когато се направят прецизни всеобхватни сметки ще стане ясно до какви тежки последствия води изкуственото обявяване на КТБ в несъстоятелност.
До коментар [#7] от "lcj30372597": А Вие вярвате ли, че докладите за одит, които се очакват от толкова време и от толкова хора ще бъдат резонни и действителни?!? Аз лично имам големи съмнения за достоверсността на съдържанието в тези очаквани доклади..!!!
До Благодетел № 8. Да прав сте, но все пак си мисля, че ще бъдат по-достоверни, най-малкото защото самите акционери, след извистна допълнителна проверка и уточнявания ще стъпят на таз основа и направят своите предложения. А, ако нъпълно загубим доверие във всичко, то тогава светът щесе катурне, защото истината е основа на съществуването му.
"КФН предупреди инвеститорите за възможни загуби заради КТБ"
Що за малоумно заглавие?!
Всеки инвеститор прави прогноза за рисковете и за евентуалните загуби.
Но... тук, в БГ инвеститорите си имат КФН, която официално ги предупреждава, че могат да загубят вложенията си заради КТБ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.