Раздорите в ОПЕК свалят цената на петрола
Разрастващите се конфликти в Близкия изток блокорат решенията на организацията
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Неразбирателствата между членките на ОПЕК изостриха последните разпродажби на петролните пазари и създадоха съмнения в ефективността на един от най-важните картели в света, пише Wall Street Journal.
През миналата седмица Саудитска Арабия самостоятелно понижи цената на петрола с доставка през ноември – без обичайните консултации с останалите членки на Организацията на страните - износителки на петрол. Това решение изненада пазарните експерти, които очакваха саудитците да свият производството си, за да подкрепят цените. Подобно некоординирано сваляне на цените е предприето и от Кувейт. "В ОПЕК тече ценова война. Никога не съм виждал организацията толкова разединена", коментира Ейми Майерс, енергиен експерт от Калифорнийския университет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Русия да му мисли, при тези цени не знам как ще ''вържат'' бюджета.
Интересно дали неразбирателства между членките на ОПЕК и свалянето на цените на петрола имат връзка със санкциите на запада срещу Русия, която както правилно е отбелязал oligarha ще бъдат сериозно засегнати от ниските цени.
САЩ с малко усилия и набутвация, биха съсипали икономически Русия, като започнат да изнасят сериозно петрол на ниски цени. Какво остава, ако натискът идва и от други страни. Руснаците са пред реална опасност от фалит, но естествено Путин се прави, че е много силен.
Нас това може само да ни радва.
До коментар [#3] от "д-р Тошков":
САЩ все още трябва да внасят сериозна част от енергийните си ресурси, а износът на едро изисква огромни инвестиции в инфраструктура. Така че фантазиите как аха са фалирали Русия не са сериозни. Истината е, че цената на петрола бе поддържана спекулативно доста време заради очакванията, че Китай ще продължи да расте с по 10% годишно. Сега има отрезвяване и почват удари под кръста с цените, за да се гарантира пазарен дял. Ирак, Иран и средноазиатските републики например отдавна предлагат специални сделки с огромни отстъпки, за да си гарантират продажбите в Китай на петорл и газ
В ОПЕК може и да падат, но на нашия пазар по бензиностанциите ще паднат ли, може ама друг път. Това е по важно за нас крайния потребител.
До коментар [#5] от "Durruti":
САЩ имат изградени огромни (наистина огромни) резервоари за петрол. Използвали са основно стари нефтени находища и са ги запълнили с петрол като резерв. Вносът на горива е се използва за стимулиране и балансиране на икономиката, внасят петрол, изнасят долари, това увеличава обръщението им по света. Нещата са много навързани едно с друго, но реално САЩ имато достатъчно находища за да се самоиздържат. Това, че губят някакви пари да внасят петрол, е достатъчно малко сравенение с икономическите ефекти от поддържане на долара. Естествено това не им е единствения механизъм, но е доста солиден. За това казвам, че ако си изпразнят част от находищата и подбият цената за няколко месеца, ОПЕК ще ги последват, защото те не са консуматори и не ги бърка (и 1 цент да печелят им стига). САЩ ще изгубят доста, дори може долара да поевтинее, но за сметка на това Русия ще фалира, защото единствено петрола и газа ги държат над водата. А фалира ли Русия, Путин ще го шибат много руснаците. Другият вариант е да стане гражданска война и Путин да използва армията за да стане абсолютен диктатор.
До коментар [#7] от "д-р Тошков":
Отново фантазии - САЩ имат конвенционални находища, но целенесочено не ги разработват. Ако решат да го правят, ще им трябват години за изграждане на инфраструктурата. А пък машабния износ изисква тръбопроводи и терминали, които липсват поради забраната за износ. Изпразването на хранилищата може да има само краткотраен ефект и твърде много рискове за самите САЩ. Освен това не сме 70-те - свободният капацитет за производство е 3-4 млн. барела при потребление от 94 млн. Впрочем, шистовия добив е значително по-скъп от конвенционалния и задържането на цените под 100 долара дълго време ще удари първо фирмите от този сектор. Саудитска Арабия, Катар и т.н. имат огромни разходи за инфраструктурни проекти и най-вече финансиране на прокси войните в региона, които водят помежду си. Само последните им оръжейни поръчки са за между 30 и 50 млрд. долара. Но иначе правилно отбелязвате въпроса с поддържането на долара като световна резервна валута, което всъщност е основна причина за всички конфликти, в които САЩ участват косвено и директно. Дори със забавен растеж, Китай вече изпревариха САЩ като най-голям вносител и скоро ще са и най-голям потребител на петрол. Съвсем открито работят по въпроса да ограничат изпозлването на долара, особено при търговията на енергийни ресурси. Отделно трябва да не забравяме уязвимостта на САЩ - ами ако Русия пусне наведнъж онези 110 млрд. в щатски ценни книжа, които държи? Ами ако Китай го направи с техните, които са 10 пъти повече? Икономическата война вече се води и всяка ескалация от едната страна ще доведе до отговор от другата.
"шистовия бум"....
Ефективността и по-малкото потребление на петрол в САЩ са намалили вноса на петрол два пъти повече от колкото шистовия балон
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#8] от "Durruti":
Значи тва твоето са фантазии, колега. САЩ копат петрол откакто е открит като гориво. Арабите са натрупали толкова много капитал, че могат да си позволят каквото си поискат и да спонсорират всякакви безмислици, като небостъргачи, изкуствени острови и райски градини в средата на пустинята. А руснаците ако пуснат книжа в $$ ще си съсипят валутата. Тя и без това за 1 година поевтиня двойно, което значи че скоро там ще има хиперинфлация. А САЩ могат да го направят, макар и за тях да има последици, но далеч няма да фалират. Имат достатъчно механизми да компенсират негативите. Дъмпингът не е нужно да е драстичен трябва само с десетина долара да падне брент за да падне руския сорт под 100.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.