Взаимно премълчаване
Фондовете за колективни инвестиции скриха от клиентите си, че имат блокирани суми в КТБ
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вие може да нямате депозит в Корпоративна търговска банка, но това не значи, че не може да изгубите пари. Не, не говорим за абстрактни положения като спасяване със средства от бюджета. Освен граждани и фирми блокирани сметки имат и множество финансови инвеститори, каквито са взаимните фондове. Така техни клиенти се оказаха индиректно засегнати от проблема с банката. Като се има предвид, че инвеститори в тях са пенсионни фондове, може да се окаже, че кръгът на засегнатите е много по-широк, при това без те самите да го знаят.
Повече от три месеца бяха нужни на финансовия регулатор да излезе с предупреждение към инвеститорите, че проблемът с КТБ може да им нанесе щети. В анализ за състоянието на небанковия финансов сектор, публикуван в края на миналата седмица, Комисията за финансов надзор (КФН) съобщи, че инвестиционни посредници, управляващи дружества и взаимни фондове имат блокирани 42.9 млн. лв. в банката. Ако се стигне до несъстоятелност на КТБ, тези пари ще бъдат изгубени, тъй като финансовите инвеститори не са защитени от Фонда за гарантиране на влоговете.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Слаби мениджъри на портфейли!!!
Проблемът не нито във фалта на една банка, нито в решенията на този или онзи фонд, проблемът е, че участието ни в тези фондове е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Иначе - всеки носи отговорност за решенията си (с изключение на политиците - за техните решения ние носим отговорност).
търговията с акции на КТБ не трябваше да бъде спирана. постъпихме като бананова република... вместо менджърите на портфейли да се чудят каква е цената и да са поставени пред свършен факт... отдавна щяха да са се отървали от този актив, а пазара щеше да определи цена... но както казах бананова република.
Публикувано през m.capital.bg
Много добре развита и представена статия. Това допълнително показва колко неефективно и лековато е т.нар. Управление на риска от въпросните фондове, както и от самите банки у нас! Явно неслучайно след поставяне на КТБ под т.нар. специален надзор на мои познати им е било отказвано да им бъдат отпуснати кредити от няколко действащи банки у нас срещу обезпечение гарантиран депозит в КТБ...! Всички действащи доверителни фондове у нас са абсолютни пирамиди и дупки за поглъщане на парите, облечени в законова форма и се радват на парите на клиентите си с ниска финансова култура!!!
До коментар [#2] от "emilm13":
има проблем в тях - виж таблицата! Не може рисков фонд, като ТиБиАй Динамик да е инвесттирал 20% в депозит и то в една банка!!! Срам!!!
КФН до момента спи ли, защо не е издала директива за преоценка на тези активи а задължава фондовете да ги водят по номинал.
По-страшното е ако КФН е допуснала пенсионните и застрахователните фондове, включително гаранционните им схеми надзиравани от КФН, да загробят пари в КТБ и в активи на мустака (акции и облигации) - там сумите ще са в пъти по-големи ...
До коментар [#5] от "tony1975":
Как да не може бе Тони, виж че си е рисков фонда и е заложил на рискови активи.
До коментар [#7] от "Alee":
;)))))))))))
До коментар [#2] от "emilm13":
Май си объркал за какви фондове става въпрос.
Реално всичките консервативни и парични фондове трябва веднага да спрат обратното си изкупуване. Иначе за всеки вложител в тях доминантната стратегия е веднага да пусне обратно. Иначе при 20% вложени в КТБ и които могат да станат 0 - тъй като не са гарантирани то цената на фонда ще се срине с 20%. А за паричен или консервативен фонд 20% спад няма как да се навакса в продължение на много години.
Т.е. ако се приеме че тези фондове няма да успеят да си върнат депозита в КТБ, то изхода е или закриване на фонда или спиране на обратното до като не се реши казуса и ако се реши зле за тях отново закриване на фонда. Никой инвеститор с акъла си, акодейства рационално няма стимул да държи дялове от фонд, които са надценени с 20%
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.