Неспасяемо зле
Защо КТБ не може и не трябва да бъде оздравена и защо този път за разнообразие можем да повярваме на БНБ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Не е лесно една банка да отчете отрицателен собствен капитал. По идея той служи за буфер за загуби и трябва да се поддържа над определена стойност. А ако тръгне да се стопява, заради влошаване на икономиката или някакво шоково събитие, регулаторът бързо предписва увеличение на капитала.
Затова, за да се стигне до ситуация, в която трябва да се изтрият наведнъж две трети от активите на Корпоративна търговска банка (КТБ), трябва или тя мащабно да е лъгала с информацията, която предоставя, или надзорът напълно да си е затварял очите. Или, което е по-вероятно, и двете заедно. И както след доста бурни дискусии по темата през седмицата управителят на БНБ Иван Искров обобщи от парламентарната трибуна: "Не е лесно, да не кажа не е възможно, да се оздрави банка с отрицателен капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
74 коментара
Може би наистина отказа от оздравяване на КТБ е правилното решение. Сега ще има мнения за и против фалита, но и в двата случая докато не излезе истината ще живеем с мисълта че ни ограбиха брутално. В единия случай ако фалира ще кажем - ето, някои отвлякоха сума пари и кредити взеха и няма да ги върнат, нито има обезпечения, нито кухи фирми можеш да им вземеш нещо. Ако беше оздравена ще кажем и няма да сбъркаме - те окрадоха парите, а ние в лицето на държавата, нашите пари наливаме и то не се знае дали и тях няма да вземат. кражба има, въпроса е дали няма и такава която тепърва предстои.
А че може и трупове да има, може. Не изключено - има какво да се крие, следи да се замитат, свидетели да се чистят, за да останат на чисто истинските крадци. Но урока е един - при такава ситуация и в бъдеще (дано никога няма друга такава разбира се) трябва да е ясно - ние няма да наливаме пари (държавата) в някакви пирамиди и да спасяваме лакоми крадци, утре всички ще тръгнат да разоряват банки а държавата ще плаща. Не! А хората да си правят сметка къде държат и инвестират парите си.
До коментар [#5] от "krastitel":
Може тези които искат фалит да са надделели и нощес да са им бутнали по някой милион в куфарче. На всеки от ревящите вчера за оздравяване...Знае ли човек.
Кой е луд да налива пари у КТБ,че да я спасява.
По добре да си купи некоя нормална банка
Никога не е имало реален частен инвеститор или дружество което да оздравява тази банка . Тези измислени фондове от Австрия и омански офшорки търсеха начин единствено как да възстановят собствените си загуби . Погледнете колко е тъпа и нереална самата им оферта . Предлагат 50 на 50 ! Това добре , но държавата влиза с 2,3 милиарда , а те с какво точно .??? Според техните думи с активи на Бромак за 2,3 милиарда !!!!!!!!!! До вчера същите тези инвеститори твърдяха ,че се разграничават напълно от Цветан Василев и Бромак, не искат той да участва , а днес изведнъж залагат някакви измислени активи за 2,3 милиарда . Този крадец дето се крие в Белград въобще знае ли какво се залага от негово име , и как въобще биха могли да се реализират тези активи, които са на стотици други хора , контролирани неясно от кои лица . Но пък от друга страна мишока ЦВ в Белград твърдеше ,че всичките активи са му на стойност 600 млн, включително и Бромак . Разликата е доста съществена от 600 млн до 2,3 милиарда . Пък ако наистина е имал активи за 2,3 милиарда , той на практика е прехвърлил половина банка в частният си джоб , това е огромна кражба. Положил е невероятни усилия за този грабеж , няма как сега да ги върне доброволно , каквото и да ви казват тези инвеститори . Целта беше да се набута държавата да даде едни 2,3 милиарда , а после вече влязла вътре нямаше на къде да мърда . Щеше да се изръси и още 3 милиарда , а банката накрая пак щеше да си фалира . Но пък всички негарантирани депозити щяха да са платени , а акционерите щяха да са си върнали парите и загубите . Всичко щеше да е платено на гърба на бедният български данъкоплатец.
Службите да не се правят на "неощипана девица" и да прибират мустака у нас да си разкаже всичко!!!
Въпросите, поставени тук са изключително важни. Но какво правим от тук нататък, за да не източи някой друг фонда за гарантиране на депозитите? Тъкмо се беше натрупал, и Цв.Василев, близък до плитическия елит го опоска! Като източи офшорната си банка-КТБ-през офшорни компании, получатели на кредити.
Поне една добра новина - ПИБ увеличава печалбата си на деветмесечието. :)
Какво е общото с темата - МНОГО общо има с темата - замислете се и сами ще се сетите. И за това дали КТБ е банка, и за това как постъпи БНБ в двата случая - на КТБ и на ПИБ...
До коментар [#6] от "D-r D":
Ами КТБ не купи ли Доверие през пролетта на 2013 г.
" Проблемът е, че описаните от БНБ и одиторите практики вътре са толкова стряскащи, че всеки, който реши да вложи пари в опит да оздравява КТБ, поема невероятен риск да затъне в дългогодишни съдебни битки с кухи дружества, ръководени от подставени лица."
Да наистина описаните практики изглеждат стряскащи, но ако прогнозите за развитие на нечия икономика или как ще се развие дадена ситуация след криза, да не говорим за това, че никой икономист не е предсказал до момента случилите се кризи, то да не забележиш, различиш и предотвратиш такива очевадни нарушения на банковите стандарти, при това в продължение на години, се изисква особен вид дебилност при това на редица добре заплатени държавни служби. Къде са били и с какви средства ( в буквалния и преносния смисъл) са били приспани финансовия надзор, банковия надзор, ДАНС, финансово разузнаване, икономическа полиция и кой знае колко други пропуснати от мен чиновници.
При това, освен че те сами не са не са видяли ( нещо недопустимо), не могат да кажат че не са били сезирани - Икономедия излизаше веднъж седмично в последните няколко години с материали, които би трябвало да поне да ги накарат да провеждат по-внимателно стандартните проверки.
Така е днес, др.Искров да не нервничи, а да си търси добър адвокат или да отива при Василев, някъде в странство.
А ние, освен преките загуби, вероятно ще трябва да покрием и очакваните съдебни искове, поради особената, да не кажа предумишлена "несръчност" при действията на НБ и прокуратурата в последните няколко месеца.
Получавах заплатата си в КТБ на разплащателна сметка.При поставянето на банката под надзор тъкмо ми я бяха превели, но не можах да си я изтегля от банкомата. Сега дали ще мога да си я получа, ако банката я обявят във фалит?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.