БНБ извади 35 млн. евро подчинен срочен дълг от капитала на КТБ
Според централната банка заемът от ТЦ-ИМЕ е финансиран изцяло със заемни средства от самата банка в нарушение на закона
Инфографика |
Така реално се изтрива още близо 70 млн. лв. капитал от банката, което допълнително увеличава капиталовата дупка. Тя се очерта при одиторската оценка, оповестена в края на октомври, която откри нужда от провизии за 4.2 млрд. лв. Очакванията бяха на днешното заседание на БНБ да се обсъжда отнемането на лиценза на КТБ, но в съобщението не се споменава за такова решение на този етап.
С това решение БНБ потвърждава описваните от "Капитал" практики банката да трансформира набрани от нея депозити през кредити към свързани дружества в капитал. В доклада си до народните представители, внесен в първия ден на новия парламент, централната банка вече потвърди, че това се е случвало при последното увеличение на капитала през 2013 г., когато голяма част от новите акции за близо 90 млн. лв. бяха записани от финансирани от самата банка компании.
Този път БНБ описва и конкретната схема (виж графиката) на финансиране. На 25 март 2014 г. КТБ е отпуснала 15 млн. евро на "Дунарит" и още 6 млн. евро на "Търговски парк Тракия". Усвоените суми на същия ден са били преведени по сметки на ТЦ-ИМЕ - дружество, за което мажоритарният собственик на банката Цветан Василев публично говори като за свое.
Освен това на същата дата банката е отпуснала още няколко кредита - 5 млн. евро са за "Планасат" (обособено от НУРТС и формално продадено), като усвоените пари от него са били преведени на "Кен трейд", оттам на "Хидроенергийни проекти", и от там на "Бромак" - ЕООД на Василев, чрез което той държи мажоритрния пакет акции в КТБ.
Заем за 8 млн. евро за "Ривер Инвест" е усвоен изцяло и е преведен по сметка на "Хедж Инвестмент България", а оттам – по сметка на "Оптима Интертрейд". Отделно самото "Оптима Интертрейд" е получило 5 хил. евро директно от банката, а после е прехвърлило сумарно набраните 13 млн. евро на "Бромак". То е пакетирало целия акумулиран в него ресурс за 18 млн. евро и през още една брънка - "Сентрал Техно Инвест", те са се озовали по сметка на ТЦ-ИМЕ в КТБ.
Така според БНБ от набраните чрез цялата операция 39 млн. евро, на 25.03.2014 г. ТЦ- ИМЕ е превело по сметка на банката 35 млн. евро по договора за подчинен срочен дълг.
Констатациите на регулатора
Според БНБ по такъв начин КТБ непряко е финансирала плащанията към самата нея, извършени от заемодателя "Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)" по договора за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг от 24.03.2014 г.
БНБ заключава, че тази операция противоречи на европейските изисквания и по-специално на Регламент (ЕС) № 575/2013 - условие към капиталовите инструменти, признавани за капитал от втори ред, е предоставянето на заема да не е финансирано нито пряко, нито непряко от банката. Освен това именно за спазването на това изискване в договора за подчинен срочен дълг между банката и ТЦ-ИМЕ изрично е било записано, че "предоставянето на подчинения срочен дълг не се финансира пряко или не пряко от КТБ АД."
"Видно от изложените по-горе факти, установени при надзорната инспекция и подкрепени от първични документи, това обстоятелство не отговаря на изискванията на нормативната уредба", констатира БНБ, като отново липсва коментар защо не е реагирала на медиийни публикации, поставящи под въпрос произхода на капитала на КТБ още от 2013 г. А самия край на миналата година, чрез продажба на централата на банката на финансирана от нея компания, тя също успя счетоводно да завиши капитала си.
Разкриването на тези нарушения не променя драстично вече направените изводи на одиторите и БНБ за състоянието на банката, но вероятно ще даде по-голяма юридическа сигурност при евентуално решение за отнемане на лиценза на КТБ. Както вече е традиция с последните действия на БНБ около КТБ и тази информация е изпратена на прокуратурата.
Още по темата
Цветан Василев е на път да си върне контрола над ТЦ-ИМЕ
Софииският апелативен съд отмени временния синдик и запорите на сметките на ключовото дружество
10 мар 2015Сбогом, КТБ и не благодарим за нищо
БНБ най-накрая отне лиценза на банката, но месеците закъснение може да струват скъпо
7 ное 2014БНБ отне лиценза на КТБ (допълнена)
Основният мотив е отрицателен капитал в размер на 3.75. млрд. лв.
6 ное 2014Нов ключов въпрос: откога КТБ е неплатежоспособна
Датата е важна заради цесиите с депозити и прихващанията по кредити и заради гарантираните влогове
2 ное 2014Гарантираните депозанти ще получат скоро парите си, а банката се поема от синдици под контрола на фонда за гарантиране на влоговете
2 ное 2014Защо КТБ не може и не трябва да бъде оздравена и защо този път за разнообразие можем да повярваме на БНБ
2 ное 2014Пирамидата КТБ и нейните фараони
Банката на Цветан Василев не беше срутена нито от Делян Пеевски, нито от прокуратурата, а от собствения си неустойчив модел
24 окт 2014Над 4 млрд. лв. обезценки ще трябва да се направят в КТБ (обновена)
БНБ би трябвало да вземе oкончателно решение за отнемане на лиценза на банката в началото на ноември
22 окт 2014
Според финансовия министър тазгодишната проверка в банковия сектор е върнала доверието на европейските институции
7 дек 2019, 4590 прочитания

Финансовите институции преоформят операциите си в САЩ след промени в регулациите на Федералния резерв
5 дек 2019, 1135 прочитания
8 дек 2019, 3748 прочитания
8 дек 2019, 2460 прочитания
8 дек 2019, 1525 прочитания
8 дек 2019, 1243 прочитания
8 дек 2019, 1169 прочитания
Международният консорциум на разследващите журналисти се позовава на 28 хил. страници поверителни документи