Сбогом, КТБ и не благодарим за нищо
БНБ най-накрая отне лиценза на банката, но месеците закъснение може да струват скъпо
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След близо пет месеца опити за задгробен живот БНБ най-накрая констатира смъртта на Корпоративна търговска банка (КТБ) и прекрати напъните тя да бъде превърната в най-скъпото финансово зомби в българската икономиката. На 6 ноември управителният съвет на централната банка отне лиценза на затворената още през юни институция, след като оценките на Deloitte, EY и АФА на кредитния и портфейл показаха нужда от провизии за 4.2 млрд. лв., което изведе капитала й до минус 3.75 млрд. лв.
Така окончателно беше сложен край на опитите данъкоплатецът да бъде хванат да покрива дупката от дългогодишната кражба на парите на вложителите, които централната банка практически признава, че са били използвани почти единствено за да финансират изграждането на олигархичната империя на мажоритарния собственик Цветан Василев и доскорошния му партньор Делян Пеевски. Техният разрив предизвика смъртта на банката, но тя беше заложена още преди години, когато КТБ беше превърната в лична касичка. Всичко това ставаше под погледа на надзора на БНБ с благосклонната подкрепа на няколко поредни правителства и въпреки че беше нагледно публично доказано от (макар и само няколко) медии, сред които "Капитал".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
56 коментара
Рано е за сбогуване...
Циркът ТЪКМО започва. Колко ли скелети има в архива.. ще е МНОГО вълнуващо, като научим подробностите!
А кой ще доплати на Фонда за гарантиране на депозитите 1.5 млд лв за да може да покрие всички гарантирани в КТБ депозити?
КОгато имаш такъв скапан банков надзор няма как да няма "добре" действащи банки в БГ, като със сигурност те са действали "добре" не за клиентите си, колкото и да са им скъпи....!
Браво на Искров и цялото управително тяло на БНБ за перфектно свършената си работа....,нищо, че данъколатците в БГ също са СКЪПИ.....
"КТБ е била капиталово неадекватна още много преди затварянето й..."
Аз смятах Василев за изтрещял, атой се оказа само капиталово неадекватен!
Последното изречение е доста показателно за това, че БНБ и надзора са се омазали до ушите и с нетърпение очаквам как ще се оправдае Искров. Силно се надявам поне синдикът да си е на мястото и да отмени съмнителните цесии и другите "хитринки" към които са прибегнали негарантираните вложители, а също и както вървят публикации за продажба на активи на банката и фирми на Цв. Василев и свързани с него лица.
Бесене, само бесене за изродите, които стовариха този огромен дълг и проблем на българите..
До коментар [#2] от "Izida":
Фонда е собственост на банките и те солидарно го пълнят по схема. Държавата само администрира процеса на управление. Това е, сега банките трябва авансово да го допълнят или да теглят колективен заем за това. Но ако банките извадят по 20-200 млн/Хампацутата затова скача, че е голям и трябва да даде повечко!/ доста от тях ще отидат на загуба, и ще паднат бонусите на шефовете. Затуй плямпат, че бюджета трябва да даде паричките.
Е, все пак не се стигна до много по-лоши варианти. Има някакъв разум "колективен" в обществото и институциите. Урок за 4-5 милиарда ... дано поне го запомним
Така или иначе лихвите по депозитите във всички банки паднаха с по 4-5%, което за 55 милиарда вноски при 3,5-4 промила месечно прави около 200 000 000 месечно измъкнати от джобовете на вложителите. Къде е разликата - сещайте се сами. Във всеки случай лихвите по кредитите не паднаха чувствително. Тепърва с увеличние на вноските във Фонда от банките лихвите по депозитите ще падат още. Дано вложителите само не преминат към Буурканбанк или поемат къъм чуужбина. Сривът е неминуем...
До коментар [#2] от "Izida":
Ами не само доплащането, а и наличния фонд са наши пари, ако не на всеки данъкоплатец, то на всеки който плаща някой от видовете банкови услуги и особено кредитополучателите. И освен това, тези 2млрд са се натрупвали в продължение на повее от 10г, значи ще се наложи в ускорени темпове, да се съберат недостигащите 1.7млрд и да се съберат поне 1млрд нови, за бъдещи сътресения.
А цесиите за които се говори в статията, са само част от действията, които облагодетелстват некоректни длъжници и намаляват загубите на предизвикващите якобинска радост от очакваните загуби на алчните богаташи публика. Другата и според мен най-значима част от допълнително генерирана несправедливост от сагата КТБ, това е некоректните длъжници, юридически лица, през тези дълги месеци имаха достатъчно време да намалят максимално възможностите да се изтръгнат някакви пари срещу огромните заеми и по този начин да се стигне до обезценяването им или пълното им редуциране.
А в общия дух на обезценяване, между сухото ще изгори и суровото и така, ще се обезценят и придобият за жълти пари ( може от тези откраднатите от КТБ пари) апетитни активи.
Та очакванията за справедливи наказания ми изглеждат доста нереалистични и много вероятно е да стигнат до някой и друг чиновник от КТБ и ( в добрия случай) някой чиновник от надзора.
А може да отчетем като голям успех, ако България не бъде осъдена поради доста неловките и дървеняшки действия на органите на които ние плащаме, да ни пазят от банкови измами.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.