Въпрос за 196 хил. лв.
Плюсовете и минусите на различните варианти за инвестиране на сумите, изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изборът какво да прави човек с парите си е изключително индивидуален. Той зависи както от очакванията ви за доходност, от размера на сумата, от познанията ви, от личния хоризонт за колко време няма да се нуждаете от средствата си, от личната ви поносимост към риск, от това дали тези пари са ви жизнено необходими, или имате и други спестявания и сигурно от още десетки субективни и обективни критерии.
Затова и да се даде еднопосочен съвет какво да правите, ако сте един от десетките хиляди, които след 4 декември ще се сдобият с дългочаканите си гарантирани депозити в КТБ, е невъзможно. Все пак обаче има известни базови правила, а също и местни и моментни особености на различните пазари, които могат да ви помогнат да вземете по-добро решение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Апетитите за "тези пари"са големи, но който има нагласа да спестява просто ще смени само банката:)
Пропуснахте да включите най-старата опция за спестяванена света - златото. В монента цената е надолу и аз бих взел 3 килца (ако имах 196000. лв.)
Публикувано през m.capital.bg
Аз предпочитам "да спестявам " в имоти .
Най- добре в тях да се върти собствен бизнес .
Не забравяйте да диверсифицирате риска , обаче !
Ако човек търси сигурност, запазване на стойността и нейното нарастване, имотът в София с добра локация е най-добрият избор. Търсенето но жилища под наем надвишава предлагането и в никакъв случай не бива да се подценява стабилния месечен наем. За тази цел жилищата без ТЕЦ са за предпочитане поради лесния контрол дори по Интернет на плащането на тока и водата. Да, не е бързоликвидна инвестиция, но както се оказва, и в някои банки също не е. Златото също е добър начин за диверсификация. Това са доказалите се олд скул начини по мое мнение.
До коментар [#4] от "Avgustina":
И къде ще намерите читав имот с добра локация в София? Имотите с добра локация се разпадат, тия по-новите пък са пълна скръб - маломерни или пък в презастроени райони без инфраструктура. Навсякъде обаче е мизерия - паркирането е в градинки, тротоари начупени.. улици под всякаква критика. Къде в европа има толкова мизерни имоти, толкова мизерна инфраструктура и то на цена 200 средни работни заплати, че и повече? Да не говорим, че поне 20% от апартаментите в София не се обитават.. просто са куче касички... Други не знам колко са на хора работещи в чужбина.
Огледайте се.. една улица няма която да е поддържана както трябва, да се почиства както трябва и да няма по нея паркирани коли.
И каква 5% доходност измислихте на имотите? Даваш 200 хил. значи трябва да намериш наематели за поне 15000 лева на година, че има и разходи... Ако пропуснеш някоко месеца се връщаш назад..
Може би за малките евтини панелни апартаменти които да се дават под наем на студенти.. големите са трудна работа.
До коментар [#2] от "ivailoa":
Пропускат възможността за спестяване в злато неслучайно. Представи си че народа започне да спестява в кюлчета какво става с правителствата? Единствения им шанс е да го обявят извън закона както е направил Рузвелт, задължавайки населението да го обмени по фиксиран курс, или подлежиш на наказателна отговорност. Но въпреки тези мерки само 25 % от притежателите на злато го предават на държавата.....и след това започва стремглавия му скок. Златото не е удобна величина, защото е коректор на безумието на политиците и печатането на пари. То също може да се балонизира като всичко останало, но е платежно средство от зората на цивилизацията и винаги е валидно. То е надживяло много правителства и цели държави. Представи си какво ще стане ако хората предпочетат вместо в "Задължителни доброволни пенсионни партиди" започнат да спестяват за старини в Наполеони елиминирайки преразпределението на държавата? В интерес на истината така е било в цялата хилядолетна история на човечеството и едва в последните 100 години и дори и по-малко се създава определението "пенсия". Всеки сам е бил отговорен за своя живот и бъдеще. И е бил малък предприемач в пълния смисъл на думата, от земеделеца до обущаря. Държавните служители са били два автобуса с народ.
Липсва и още една алтернатива - застраховка живот със спестовен характер.
не знам но темата се разглежда така сякаш всички депозанти имат по 196 000 лева , всичките тези 225 000 ...а според мене замислете се ,че повечето са с по средно десетина хиляди ..за какви аартаменти , острови и джипове
Вложители, които са оставили парите се да лежат в КТБ, нямат знания и интереси да направят друго. Депозитът /без лихвите/ ще легне в друга банка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.