Депозитите след КТБ
Изплатените на клиентите на затворената банка гарантирани суми останаха в системата. И много от тях отново се насочиха към високите лихви
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кризата около Корпоративна търговска банка не е подкопала доверието в банковата система, но и продължилото близо половин година блокиране на парите на клиентите й не е премахнало апетит за високи лихви. Това са основните изводи, които се очертават от започналото на 4 декември изплащане на гарантираните влогове до 196 хил. лв. в банката, след като тя бе затворена през юни и лицензът й бе отнет в началото на ноември.
За седмица са обслужени близо 65 хил. клиенти, които са се разпоредили с 2.35 млрд. лв., или почти 2/3 от цялата сума, подлежаща на гаранция (виж графиката). Огромната част от парите остават в банковата система, като донякъде изненадващо изтеглените в брой количества са минимални. Според банкери голяма част от сумите остават в съответната от деветте институции, избрана да ги обслужва, като за различни банки те варират между 40 и 60%. Имало е и пренасочване към приеманите за най-стабилни институции със западни банки майки, но много клиенти тръгват отново към офертите за високи лихви и според представители на три от обслужващите банки има сериозен приток към институциите с българска собственост и най-вече към ПИБ и ЦКБ. "Склонността на хората въпреки всички развития през годината да избират високолихвени оферти определено ме изненада. Явно моралният риск от гаранцията на депозитите е твърде висок", коментира банкер.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
60 коментара
Ха, анализа не е достатъчно задълбочен.
гаранцията по депозитите трябва да се намали на 10 000 евро, какви са тези огромни суми които се гарантират, това са си чисти инвестиции и всеки да си рискува сам не знаейки че е защитен да се вълнува само от лихвите
Продължавам. Хората използваха възможноста да си преведат парите в друга банка, от където на малки партиди да си изтеглят сумите без такси. Но какво беше изумлението, когато всички банки имащи лимит без такса за ежедневно теглене на суми 1-2 000 лв веднага въведоха такси!! Много нови клиенти спечелиха с това си действие, нали?
А хората, които си оставят отново парите на депозити в банките в България......отново ще си купят акъл, ама много скъп акъл!
До коментар [#2] от "voxy":
Изискването за гарантирани депозити до 100 хил. евро се базира на стандартите на ЕЦБ. Свалянето на гаранцията до 10 хил, както предлагаш, ще се възприеме като индикация за изключително сериозни вътрешни проблеми на банковата система със съответните последствия - паника сред населението и опит за масово изтегляне на вложенията - с резултат - колапс на системата или въвеждането на мерки, каквито бяха временно въведени през зимата на 1996-97 г. Високото ниво на гарантираните вложения е сигнал, че системата е стабилна. Дори и при катаклизма породен от случая КТБ фондът бе в състояние да покрие всички гарантирани депозити - при това, без особени утежнения за данъкоплатците. Това е само по себе си индикация, че банковата система в България в края на 2014 г. се намира в относително добро и стабилно състояние.
Май банковата система нямаше толкова проблеми колкото и създадоха останалите системи. Не казвам, че КТБ е била без проблеми, но все пак с един ефективен надзор при такова голямо доверие от страна на хората, нещата можеха да минат с пъти по-гладко. В България липсва ликвидност на борсата, хората пиха една студена вода с имотите, какво да правят!? Не знам защо има учудени от сегашната ситуация. Лошото е, че ако сега няма поне стотина в затвора, опитът от КТБ ще бъде приложен и от други жадни за пари.
[quote#0:"Дневник"] С много доверие и малко мисъл за риск[/quote]
никой не обръща внимание на този текст от публикацията
а са го Написали ....
явно българинът помни три минути...
после пак може да си чука главата и да псува държавата
Наистина ми е странно някой, който 6 месеца си е чакал парите да си ги набие в цитираните в тази статия банки само заради високите лихви. И то при условие, че Фондът е на минус 1,5 млрд.лв., а възможностите бюджета да го финансира с още няколко милрд., за да покрие следващ фалит далеч не са големи.
Просто удивително, а после държавата ще е виновна за глупави (или алчни) постъпки.
До коментар [#7] от "jgold":
До коментар [#4] от "zmuz":
Точно гарантирането и осигуряването на пари от държавата, а не от банковия гаранционен фонд.....ще доведе до повторение на КТБ. И държавата ще тегли заеми, ще плаща по депозитите.....но в българския закон е записано 196 000 лв или100 000 евра. Проверете и помислете! защото ако е записано 196 х лв, държавата след следващата криза ще плати до 196 х лв. НО едно едро колко ще бъде в него момент??? 5 или 6 лв за евро? Е този урок много не искат да прочетат, не да го научат, те ще го научат, но после!
Хаха, КТБ сложи край на илюзиите за България.
каквито и статии да се пишат колко всичко е ок, не.
Видя се безотговорността, мафията, некадърността за пореден път.
Всичко свърши.
Честните хора с възможности няма и да помислят вече за Булгаристан.
Остават купените, идиотите, циганите и охранителите.
Ще дойде ден когато охранителите ще избият господарите си и накрая
ще се самоизбият.
И да не заправя турците и русктата мафия.
Така, че статии като тази ме развеселяват.
До коментар [#4] от "zmuz":
Много точно казано. Забелязвам, че основно в сблъсъка на тези по темата са залегнали 2 гледни точки. Едните гледат на микро ниво - един човек, един проблем, едно решение. А другите гледат на макров ниво - едно решенние на ного проблеми, за колкото се може повече хора.
В случая с банковата система трябва да се взимат решения на макро ниво. Тук микро нивото си е просто чист популизъм. За съжаление граничещ с невежество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.