S&P свали рейтинга на България до "боклук"
Кризата с КТБ, подпомагането на ПИБ и икономическата нестабилност са причините за понижението
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България вече няма добър инвестиционен рейтинг според агенция Standart&Poor's, а оценката й вече е в категория junk, т.е. "боклук", става ясно от съобщение на Министерство на финансите. Дългосрочният и краткосрочен рейтинг на страната в чужда и местна валута са понижени от ВВВ-/А-3 на ВВ+/В, със стабилна перспектива. Като основна причина за промяната се посочва кризата с КТБ и предоставянето на държавни пари на Първа инвестиционна банка. В края на ноември ЕК даде положително становище за държавна помощ от 900 млн. лв. за ПИБ, която трябва да бъде върната до май 2016 г. Роля за понижения рейтинг е изиграло и влошаването на фискалната позиция през годината. Последното е свързано със слабия икономически растеж и дефлацията, посочват от МФ.
Все пак българската държава остава със стабилна перспектива в рейтинга, благодарение на ниската задлъжнялост на публичния сектор. Според S&P това компенсира рисковете във финансовия сектор, а агенцията допуска повишение на рейтинга, ако се поправят слабостите в банковия надзор и се повиши потенциала за икономически ръст. За връщане на по-добра оценка може да се разчита и при привличането на повече преки чужди инвестиции, както и ако икономиката расте по-бързо от очакванията на експертите от S&P.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
68 коментара
благодарим на всички вложители в КТБ !
Това е незаслужено. Колкото и зле да е България в момента е доста стабилна. А кризата с КТБ показа че държавата и останалите банки са стабилни. България не в искала никаква чужда помощ нито от ВС, нито от МВФ . Нито е обявявала банкрут. Че така незаспужено да сме в списъка държави с рейтинг боклук като Гърция със дълг от 170%, Португалия със 100% , Украйна и други провалени държави. А държави като Италия със 140% дълг и САЩ със 110% дълг се радват на едни от най високите рейтинги наравно със задлъжняла Япония от 280%.
Докога тези двойни стандарти ? Докога наши и ваши. За едни може а за други не може.
Публикувано през m.capital.bg
Обикновено рейтинг боклук се дава на държави които НВ могат да обслужват дългът си и ще обявяват фалит
Публикувано през m.capital.bg
Вижте ми подписа по-долу.
други държави с подобен кредитен рейтинг в ес са португалия и унгария. двете плащат (за 10 г бондове) съответно 2.97% и 3.6%. към настоящия момент българия плаща 3%. предвид значителното увеличение на дълга и почти сигурното ни понижваване от поне още една кредитна агенция бих предположил, че 8.1 млд. лева бихме ги взели на цена около 4.5-5% за 10 г. матуритет. нека приемем, че ще намалим дължината ан заемите и е докараме 4% лихва на година. това са над 320 милиона ежегодно или с 80 милиона над това което бихме платили в момента. за сведение това са повече отколкото парите за коледните надбавки на пенсионерите.
" ... ниският икономически ръст и опасността от дефлация са пролем за много държави от ЕС ..."
Мда, един грип взима под 1% жертви при 20-50 годишните, но не така стои въпроса при 80-годишните.
"Според финансовия министър в доклада си рейтинговата агенция не е взела предвид положителни резултати - мерките, отразени в средносрочната бюджетна прогноза и политиките за свиване на бюджетния дефицит."
Някой да е чувал някога нещо друго от финансов министър на страна със свален рейтинг? Какво казваха в "Изкуплението Шоушенк"?
- Ти защо си тук?
- Прецака ме адвоката :-)
Хубавото на финансовите министри е че винаги имат обяснение. Иначе сегашния е симпатяга, ама вече му стъпиха на врата и много бързо поддаде.
При положение, че почти почти всеки печеливш бизнес в България е обвързан с държавния апарат (обществени поръчки, субсидии и пр.), дори да опитаме да дадем пристрастен поглед то реално за функциониране на системата на капиталов принцип можем да изброим едва няколко сектора като поне половината от тях ще са основоположни основно на икономиките от третия свят (земеделие, туризъм и пр.). Реално капиталово функциониращи са ИТ сектора (който все още е почти държавно не урегулиран) и някои изнесени производства и услуги, и то тези които реално не разчитат на реализация на самата продукция или услуга в България. Т.е. капиталовата ни икономика е всъщност само по наименование такава, и няма какво да се чудим защо рейтингът ни е такъв.
До коментар [#9] от "beriya":
Добрата новина е, че в технологичния сектор никога няма да ги има тия глупсоти, както в другите, защото парите на държавата не бяха присвоени от инженери, а от друг тип хора. Лошото е, че същият сектор представлява незначителна част от БВП - 2-3%.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.