Регулатор със свръхправа
Комисията за финансов надзор може със закон да получи оръжие за административен произвол и рекет


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Свръхрегулация заплашва капиталовия пазар, ако управляващите приемат проекта за изменение на Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ) във варианта, в който се предлага от Комисията за финансов надзор (КФН). Синхронизация с европейското законодателство е формалният повод за промените, които трябваше отдавна да са направени, но се забавиха покрай падането на кабинета на Орешарски. Сега, след сформирането на ново правителство, проектът е един от първите, които се придвижват напред към парламента. Притеснителното е, че той предвижда директно прилагане на брюкселските текстове, без да ги съобрази с особеностите на малкия капиталов пазар в България, каквито възможности има. Освен това са добавени няколко местни предложения, които биха дали на регулатора още по-голяма власт да се меси в работата на бизнеса. Заради новите свръхправомощия, а и заради практиките на регулатора през последните години е разбираема острата реакция, с която професионалната общност посрещна готвените промени.
"Това е предпоставка за административен произвол и рекет върху бизнеса", възнегодува представител на инвестиционните среди, когато написаният от КФН проект бе публикуван за пръв път на сайта на регулатора през февруари тази година. През седмицата, почти без промени по текста, проектът бе качен и на страницата на Министерството на финансите, което означава, че в този вид скоро може да стигне до правителството и да отиде за гласуване в Народното събрание. По пътя му дотам шансове за редакции все още има.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Тоя ми изглежда с някакво умствено отклонение като че ли? Имам предвид "шефа" на КФН. Еб@хти и държавата сме!!!
КФН е нещо като "малкия СГС".
Докато ГЕРБ не махнат най-големите си крадльовци, все по-зле ще става. Всеки ИП ще отчита вече 10% от всеки акт по новите глоби на този, ако не иска да получи цялата глоба. Ай да ви е честито на целия бизнес!
Добър повод да се смени ръководството от ДПС
Мавродиев ми е КРАЙНО неприятен и то от много време, всеки който следи какво пиша го знае. Но в статията има един текст който ме притеснява:
"Притеснителното е, че той предвижда директно прилагане на брюкселските текстове, без да ги съобрази с особеностите на малкия капиталов пазар в България, каквито възможности има."
Значи когато се приемаше текста, че влоговете са гарантирани до 100, 000 евро което е непосилно за българският пазар бизнесът /и Капитал/ не се притесняваше, знаеше че държавата отговаря и тя ще плаща, т.е. ние. Но когато ТЕ трябва да плащат изведнъж се оказа, че трябва да отчитаме местните особености.
Много интересно нещо, за заплатите НИ трябва да отчитаме местните особености но за цените ИМ на великите ни бизнесмени няма нужда, трябва да са европейските. И така във ред неща. Това неприкрито лобиране за бизнес интереси в Капитал почва да ме нервира последно време.
Наказания за бъдещи действия? Дали Кафка би го измислил?
Народе ВНИМАВАЙ!
'... варианта, в който се предлага от Комисията за финансов надзор ".
Значи този тарикат вече и закони предлага. И то такива,които ще му гарантират неограничена власт.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.