Еврото спадна до деветгодишно дъно
Спекулациите за съдбата на еврозоната влияят на курса


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Еврото започна годината със спад до деветгодишно дъно заради политическата несигурност около бъдещето на еврозоната и очакванията Европейската централна банка (ЕЦБ) да разхлаби още повече паричната си политика. По време на търговията в понеделник курсът на единната валута спадна до 1.18605 долара за евро, което е най-ниското ниво от март 2006 г.
Валутни колебания
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Дали ще видим скоро 1:1 - долар:евро ... Всичко е в ръцете на Гърция и Италия..
В каква клопка попадна ЕС! Подкрепи санкциите срещу Русия, като затвори един огромен пазар. Благодарение на шистовата революция в САЩ, цените на ел. енергията и бензина там поевтиняха и направиха икономиката им по- конкурентна(а и действията на ФЕД я засилиха още повече), а ЕС, която до преди време се чудеше дали да добива от шисти(и как ЕЦБ да стимулира икономиката с нулеви лихви) е притисната от евтините цени на горивата и инвестициите в зелени електорцентрали се оказват неконкурентни, спрямо по- евтините фосилни горива. Дали САЩ е искал това или не само можем да гадаем.....
До коментар [#2] от "Borislav Valkov":
и как ЕС е притиснат от ниските цени на горивата? като самият той ще се възползва, също ще се възползва от по-слабото евро заради износа, който със сигурност е добре да се засили предвид очакването за рецесия.
Тези заглавия са много подвеждащи, няма нищо лошо еврото да отслабне.
До коментар [#3] от "voxy":
По принцип си прав, но евтините горива оказват влияние върху инфлацията и ЕС се стреми да избегне дефлация и стагфлацията......
"Има много малко фундаментални фактори, които са в подкрепа на единната валута." - това изречение казва почти всичко. Няма откъде да дойде чудото, което да извади еврозоната над водата. От тук нататък всяка лоша новина от ЕС може да доведе до паника на валутните пазари, каквато не сме виждали дори при рублата, а ЕЦБ няма ефективни инструменти за противодействие.
До коментар [#2] от "Borislav Valkov":
И сега какво, чакаме възхода на рублата ли?
В последните години се нагледах и наслушах на пророчества за пропадането на Еврозоната.
За недочелите ще поясня, че Германия е основната причина за разхлабване на паричната политика - на германците им е нужно слабо евро за неутрализиране на дефлацията и подкрепа на износа.
А митът за "огромния" руски пазар е останал само в българските консервирани мозъци, живеещи с цифрите от преди 1989 г. Потенциалът на Русия е колкото на една средна европейска столица.
Освен това подобно печатане на пари може да означава и очаквания за евтин петрол в следващите месеци. Последствията са повече от ясни.
До коментар [#6] от "КЛЮЧАРЪ":
Не казвам, че ЕС ще се разпадне, просто съюзът е прецакан и докато не започне останалият свят да се развива(пазарите и покупателната способност), то еднополюсния свят, какъвто в момента се оформя(благодарение на санкциите), ще е пречка пред ЕС(а и ще накара някои политици и бизнесмени още повече да искат да се въведе TTIP между ЕС и САЩ, което засега не смятам, че е в инетерес на ЕС).....
П.П. Не възхвалявам Русия, просто я показвам като загубен пазар.
До коментар [#5] от "sa6":
ти чуваш ли се какво говориш :) каква паника за еврото от кого? Гърция е незначителна брънка в цялата схема, да сравняваш еврото което има дневни колебания от 0.5% с рублата с 10% и това че зад нея стои само една страна изключително зависима от горивата, които изнася и затънала в тотална корупция е малоумие или отчаяно русофилство
Девалвацията на еврото на теория дава добри предпоставки за възстановяването на ЕЗ. Ниските цени на горивата са другият позитивен фактор. Обаче, след като спада на еврото не е резултат от съответна монетарна политка и стимули за икономиката, а на обективно определена от дълбоки структурни проблеми стагнация, то положението не изглежда толкова розово.
Въпроса е - не закъсня ли ЕЗ с мерките за стимулиране на растежа?
Другият проблем - анализа на форекс пазара показва движение на определени индекси, в точно противоположна посока на съществуващата до скоро корелация между тях. Въпреки че съм ги прогнозирал тези промени, не мога да се зарадвам на реалностите и бъдещето, което очертават. Но, все пак тези тенденции са от скоро и все още не са достатъчно изразителни.
Да си припомним, но когато еврото се появи (01.01.2002г.) съотношението с долара бе 1:1. После доларът започна да се обезценява, а сега поскъпва, и явно американците не се притесняват от това. А може да има и нещо друго - да наказват колебливия за санкциите срущу Русия ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход