Новият брой:
Първият опит за ротационен кабинет в България

Цената на петрола пада до нови рекордни нива

В САЩ котировките вече са под 49 долара за барел въпреки намаленото местно производство

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Цените на петрола продължават да се понижават със сериозни темпове и с началото на новата година. Във вторник американският сорт премина поредно критично ниво - 50 долара за барел, а в Лондон брент се доближи до него. Последните дни реално няма сериозни причини за срива на цените - те по-скоро са психологически, а пасивността на основните производители в ОПЕК допълнително ускорява спада. Основните фактори обаче остават - притеснения за спад в глобалното търсене и нарастване на световните запаси. Някои търговци залагат на котировки от 30, дори 20 долара за барел през следващите месеци. Ниските цени на суровината водят до поскъпване на долара, което ограничава влиянието на крайните цени на горивата в страните в ЕС и България. В момента петролът е 40% по-евтин от средното си ниво за последните 5 години от 68 евро на барел, а в долари спадът е над два пъти.

Все пак ефектът за крайните потребители се усеща, а по-ниските цени на горивата ще намалят енергийните разходите на домакинствата и фирмите в страната и ще освободят средства за други разходи или спестявания. Евтиният петрол обаче не е добра новина за бюджета на страната - за 2015 г. той е заложен с цени от 91 долара за барел, което означава, че очакваните приходи от акцизи и внос са силно завишени.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 4
    • + 4

    Става прекалено и за големите петролни фирми в САЩ, акциите им паднаха, оттам ДАУ падна доста. Мисля че Саудитите ще си го изкарат, независимо че Русия и Иран продават все по-големи обеми нефт за да си финансират бюджета.

    Нередност?
  • 2
    julesta avatar :-|
    julesta
    • + 4

    напред

    Нередност?
  • 3
    lxo07370614 avatar :-|
    lxo07370614
    • + 7

    Много ми е интересно как точно цената на петрола се отразява върху събираните мита и акцизи, като те се изчисляват на база литри, а не стойност.
    Единствено пада събираното ДДС - но на фона на това, че сигурно 95% от въглеводородите в България са внос (имаме едно находище за газ при Галата, което осигурява около 10% от потребявания природен газ) не е ли добра новина за търговския ни дефицит случващото се?

    И още по-сериозния въпрос. Когато петролът скочи - всички цени се вдигат, особено на хляба. Горивата поевтиняха яката - какво става с цените?

    Нередност?
  • 4
    samsum avatar :-P
    Deputat 241
    • - 1
    • + 4

    Китай се очертава единственият клиент за руски петрол и единствен крепител на разклатения руски бюджет.
    И вероятно от февруари можем да очакваме сделката "петрол срещу ориз"...

    Нередност?
  • 5
    big_al avatar :-P
    BIG AL
    • + 6

    Около 70 стотинки , наши, струва литър бензин в ...САЩ ...:)))

    Нередност?
  • 6
    sarssaraktos avatar :-P
    Sars Saraktos
    • - 2
    • + 2

    Сами си го казаха:
    "Служител в АНС: Заради огромния си дълг, САЩ тласка Европа към война с Русия. Експертът по национална сигурност и служител в американската Агенция за национална сигурност (АНС) заяви в дискусия с немски журналисти, че Съединените щати тласкат Европа към безумна война срещу Русия заради огромните дългове, които е натрупала..." https://alterinformation.wordpress.com/2014/12/02/9023019415/

    Нередност?
  • 7
    sarssaraktos avatar :-|
    Sars Saraktos
    • + 2

    "Лукойл" България, който все е на "загуба", крие обороти, производство и печалби, ДДС и акциз, не е дал и лев данък печалба на държавата. Държи незаконно пристанище "Росенец" харизано му за 8 милиона лева концесионна такса от премиера Бойко Борисов - играещия карти с Вальо Златев, "който много лъжел". А докато беше държавно печелеше от такси 80 милиона на година. В "Росенец" няма български митничар ни граничен полицай, никой не знае какво става там, какво се внася, и изнася. Но се охранява от "ИПОН" и руска фирма като частно имение. В нефтохима няма измервателни уреди, каквито вече има и всяка селска бензиностанция.
    И сега изненада.......
    и за рубладжиите, и за доларджиите които ще го заклеймят като структура на Путин у нас.
    Ами това предприятие не е руско, а на Ротшилд: "Лукойл Нефтохим-Бургас“ АД е собственост на Lukoil Europe Holdings B.V. А, Lukoil Europe Holdings B.V. е 100% собственост на компанията – майка Lukoil Oil Company (Company Overview of Lukoil Europe Holdings B.V). Изясняването на собствеността на компанията-майка ОАО „Лукойл“ показва интересни неща: почти 77 % от акциите принадлежат на гигантската, базирана в Холандия банкова ING Group, притежавани през нейното руско поделение ИНГ банк „Евразия“, което притежава на 100 %. Истината за Лукойл е следната – тази компания, нейните поделения, вкл. „Лукойл Нефтохим Бургас“ Ад, са собственост на банковата династия Ротшилд. ING Group има столетни връзки с банковата фамилия Ротшилд, от 1971 г. част от Inter alpha bank group, друга холдингова структура, която е свързана с лондонският Якоб Ротшилд. Още доказателства – вижте отчетите по години на холдинга за дялово инвестиране RIT Capital Partners. Това е основната структура на лондонската част от фамилията Ротшилд за инвестиране и придобиване на дялове в различни компании – няколко години подред Лукойл и Шел са компаниите, в които Якоб Ротшилд инвестира най-много (http://www.ritcap.com/reports). Евгени Ангелов преди да стане зам.-министър в правителството на ГЕРБ беше директор в Trigranit Development Corporation – водеща компания за недвижими имоти в Централна и Източна Европа с един от основните акционери Натаниъл Ротшилд („TriGránit welcomes strong new shareholder“, Nathaniel Rothschild, Chairman of TriGránit,).
    Цялата статия: http://noligarh.com/%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F-%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B2%D1%81%D1%8A%D1%89%D0%BD%D0%BE/ | www.noligarh.com"

    Нередност?
Нов коментар