Последният печатар
В опит да победи дефлацията ЕЦБ се присъедини към играта на останалите да изкупуват облигации на пазарите
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
На фона на изливащите се по страниците на вестниците трилиони от 2008 г. обявената от Европейската централна банка инжекция от 60 млрд. прясно напечатани евро месечно не звучи шокирано. Но ако искате да разберете мащаба на интервенцията, си помислете, че това е приблизително 1.5 пъти БВП на България. Или за обявените минимум година и половина на quantitative easing (QE), какъвто е евфемизмът за изкупуването за книжа на вторичния пазар, ЕЦБ ще създаде от нищото това, което българската икономика произвежда за 27 години.
Макар и мащабна, намесата на централната банка няма никаква гаранция, че ще постигне целите си - да измъкне икономиката на еврозоната от тинята на дефлацията и да даде начален тласък за растеж. Според привържениците на опитите с монетарни инструменти да се направлява икономиката, решението идва твърде късно и е твърде недостатъчно. Докато САЩ, Великобритния и Япония бързо предадоха ортодоксалните ценности на централните банкери и започнаха с печатането още в острата фаза на световната криза, заради сложните политически игри в блока от вече 19 държави на ЕЦБ й трябваха години да си осигури политически гръб. Време, през което дисблансите между еропейските страни се усилиха още повече, а дълговите кризи в южната периферия едва не разкъсаха съюза. И въпреки това размерът на инжекцията от малко над 1 трлн. евро като процент от БВП е около 1/3 от това, което САЩ и Великобритания предприеха навремето.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Печатане на пари с цел подхранване на затлъстялата, нереформирана икономика? Това не се ли наричаше "японски сценарий"?
До коментар [#1] от "cinik":
Какви са основните проблеми на европейската икономика според теб и какво тярбва да се промени/реформира ?
Твърди се че ЕЦБ ще започне да изкупува не толкова ДЦК колкото банкови бонове и това е скрит баилоут за да се налее ликвидност в банките, да се увеличи кредитирането и да се спре цунамито от евентуален Grexit.
До коментар [#2] от "kapitalcho":
На всяка забатачена икономика проблемът е един и същи - че потребява повече, отколкото произвежда.
До коментар [#4] от "cinik":
.........
А на какво се дължи това:
-прекалено големи регулации,ограничения и лицензи за бизнеса
-неефективна образователна сиситема
-Голяма корупция
-Високи данъци
..................................................
Друго ?
До коментар [#2] от "kapitalcho":
Ако просто се премахнат зловещо високите акцизи върху горивата, икономиката ще подскокне. Ако се намали бюрократичната намеса на държавите в икономиката до около 20-25%, подскокът ще е още по-значим. Вместо да се вземат реални мерки, големите групи олигофрени дават пари за напълно безсмислени неща и на напълно незаслужили хора. Социалните помощи, например, трябва да са в натура - редят се на казана с боба и това е - за какво са им на социално слабите пари? Защо се дават субсидии - за каквото и да било? Субсидира ли се, значи самото нещо не си струва - разхищение. Най-гнусното на тия активни парични политики е, че малцина близо до източника се облажват, а всички останали плащат като попове. Трябва да се премахне монополът на централното банкиране за да има просперитет - щото сега явно няма.
До коментар [#6] от "Lord Dreadfort":
Абсолютно съм съгласен с вас-да добавя и намалвяване на ДДС-то до достигане на нивата в Хонг Конг или швейцария-5-7 %(това доста оскъпява стоките).
За съжаление,ролята на политицте не е да се грижат за икономиката и просперитета на гражданите,а да си напълнят собствените джобове и да си осигорят гласоподаватели(най често със субсидии и социални помощи).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход