Вредната застраховка
Пенсионните дружества не харесаха идеята на Комисията за финансов надзор да създаде гаранционен фонд и за тях


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Знам, че много се писа за рисковете в КТБ, четох ви, но бях сложил едни пари там заради високите лихви и си ги чакам от фонда." През миналата година, когато банката беше затворена и близо шест месеца хиляди хора нямаха достъп до парите си, това беше честа тема на разговор. А простото обяснение неизменно беше: "Нали са ми гарантирани?"
Проблемът с всеки гаранционен фонд винаги е един и същ - той поражда морален риск. Инвеститори, вложители, осигурени и всички защитени по този начин просто спират да се интересуват на кого дават парите си и търсят само от най-изгодните условия. И това автоматично ги насочва към най-рисковите опции, защото обещаната доходност винаги се съпътства с поет риск. А тази комбинация става още по-взривоопасна, когато се съчетае и със слаби регулатори, които не успяват с други средства и със здрав надзор да намалят риска от мащабни катастрофи като КТБ.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
След като държавата ме задължава част от дохода ми да отива в частен пенсионен фонд, тя е тази, която трябва да ми гарантира, че когато дойде време за пенсия, натрупаните ми там пари ще ги има.
Преди няколко години, когато първите миньори се пенсионираха по новите правила, се оказа, че ППФ е доста празен и за да не стена скандал, С. Дянков на бърза ръка национализира смешните суми и НОИ (разбирай - бюджетът) започна да изплаща пенсиите на миньорите такива, каквито би трябвало да бъдат...
Тъй като изплащането на първите пенсии от УПФ ще е през далегната 2024 г, отсега никой не си прави труда да се замисля за проблема.
Каквито и промени да се приемат, без работещ регулатор нищо не става!! Някои от предлаганите промени са доста спорни - например създаване на гаранционен фонд. За сравнение в областта на банковите регулации и надзор БНБ има големи правомощия, но видяхме как е бил прилаган надзора върху КТБ, а и не само към нея. Така, че нищо не може да замени независимите и действащи регулатори, дори и нормативната уредба да е перфектна!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.