Депозитите от КТБ продължават да се връщат в банковата система
През януари вложенията в сектора растат с 2.4% на годишна база, но кредитирането отново се свива
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Домакинствата и бизнесът продължават да връщат депозити в банковата система и в началото на новата година. Това показват данните от паричната статистика на БНБ към края на януари 2015 г. Според тях през първия месец на годината общата стойност на депозитите на неправителствения сектор достига 58.95 млрд. лв. (70.9% от БВП), като се увеличава с 2.4% спрямо година по-рано.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Няма банкер, който да е щастлив от комбинацията от увеличаващи се депозити и свито кредитиране.
Това топи печалбите на банките и първосигналното действие ще бъде драстично намаляване на лихвите по депозитите.
И какво излезе - вместо да се вдигне вноската на банките във Фонда за гарантиране на депозити, на практика им се наляха четири милиарда безлихвени пари по разплащателните сметки на гражданите, открити служебно, за изплащане на влоговете в КТБ? Убеден съм, че много малък процент от преведените гарантирани влогове са предоговорени на срочни депозити или са изтеглени в брой. Както стана ясно от медиите, в брой внасят и теглят шефове на "Банков надзор", а после - поставят под квестура банката, от където са теглили.
А за да се случи всичко това, ние (а държавата би трябвало да сме ние, нали?) теглим заем, плащаме лихва, даваме заем на фонда, начисляваме му лихва, а чакаме евентуално да се осребрят активите на КТБ...
Не е добре това.
При тази рестриктивна парична политика която получаваме от ЕЦБ, епизода с КТБ всъщност помогна на икономиката, защото генерира малко допълнително потребление което е изключително необходимо за икономиката.
Сега с "нормализиране" на ситуазцията явно ще продължи дефлационната агония.
Крайно време е да осъзнае българското общество че в страната има паричен проблем който задушава икономиката от 2008г, насам и който може да се реши категорично единствено с действия на цетралната банка.
Не може да разчитаме на банкови кризи за да се генерира някакво търсене в икономиката.
Аз си продадох апартамента, колата и вилата и депозирах всичките си пари при Цека Ската.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.