Банките започват 2015 г. с ръст на печалбата

Финансовият резултат на сектора за януари е с 67% по-висок спрямо година по-рано

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Банковият сектор в страната започва годината с обща печалба от 120.6 млн. лв., показват публикуваните от БНБ в края на миналата седмица данни за януари 2015 г. Сравнението със същия месец на миналата година показва ръст на общия резултат на сектора с 66.6% спрямо отчетените тогава 72.4 млн. лв.

Сред благоприятните фактори, допринесли за ръста на печалбата, са както по-ниските лихвени разходи на банките, така и свиващият се размер на разходите им за обезценки на необслужвани кредити и вземания. Така, след няколко поредни месеца на свиващи се печалби, резултатът на сектора отново расте, а реализираната печалба само за първия месец на годината доближава отчетите за цялото последно тримесечие на 2014 г. - общо 132.9 млн. лв.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    greenday avatar :-|
    greenday
    • - 1
    • + 8

    Цифрите са много интересни и ни карат да се замислим. Активите на банките намаляват. Ръстът на печалбата им от 66,6% за последната година се дължи основно на две пера - рязко намаляване на лихвените разходи (с 42%) и също толкова рязко намаляване на провизиите по кредитите (с 36%). Обяснението за спада в провизиите поради отписани и продадени кредити никак не звучи логично (тук темата е много дълга).
    Защо не пада цената на кредитите, се пита в задачата?

    Нередност?
Нов коментар