Когато заваляха пари
Какво означава програмата на ЕЦБ за покупки на държавен дълг на вторичния пазар и как тя ще се отрази на България
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От понеделник, 9 март, Европейската централна банка ще започне обявеното през януари и очаквано от доста по-отдавна печатане на пари. Така тя, в опита си да съживи икономическия растеж и да предотврати опасността от дефлационна спирала на континента, ще се присъедини със закъснение към отбора на другите големи централни банки (Федералния резерв на САЩ, Bank of England и Bank of Japan). Те прибегнаха до противоречивата мярка още преди години, в началото на световната криза, и някои от тях сега са изправени пред следващото трудно решение - как да излязат от програмите и си без шокове и евентуално някой ден да попият излятата ликвидност на пазарите.
Първият и най-видим ефект е, че преди и по време на обявяването на детайлите по програмата на ЕЦБ единната валута достигна 12-годишно дъно до нива за кратко под 1.1 долара за евро. Как ще изглежда програмата и какви други ефекти ще има, можете да разберете от следващите отговори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
Проблемът е, че за разлика от САЩ, страните от ЕС не се възприемат като едно цяло. Съответно някои от тях сякаш смятат програмата за количествени улеснения за "безплатен обяд" - повече отпуски, премии и край на бюджетните ограничения. Иначе казано като трансфер на благосъстояние от една страна към друга. Нашия интерес? Ние сме аут от сметките, влиянието ни в ЕС е незначително. A желанието и волята на политиците ни да защитават интереса на избирателите си - от същия порядък.
Самата програма е умерено-консервативна и ако ресурсите не отидат по предназначение е напълно възможно да доведе до временно подценяване на еврото, без да се постигне кой знае какъв успех по отношение на растежа и редуциране на задлъжнялостта. Предстои да видим и ефекта от спирането на съответните програми, където те имаха успех - Япония и САЩ. Ще се случат ли "драматичните пазарни ефекти", анонсирани от Грийспан? Или ще видим нова серия от мерки с цел отлагане на събитията?
Анализът ми "влезе" логически , а как, кога и дали ще ми влезе и в практическа употреба е друг въпрос, защото в България пазарът е все по зависим от (пре)разределението на средства от бюджета, което означава влизане в политически зависимости, които зависимости правят пазара доста изкривен, а оттам и подобни анализи по малко вероятни и важащи за България.
Ехееее - какви са тези изтрити коментари хаха :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.