Негативните лихви изправят финансовия сектор пред нови проблеми
Част от системите на банките са предвидени само за работа с положителни лихви
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Негативните лихвени проценти стават все по-разпространени в Европа, което се превръща в сериозно предизвикателство за финансовата система, пише Wall Street Journal. От Швеция до Испания банки, брокери и финансови компании са изправени пред технически и правни проблеми, което ги принуждава да преработват компютърните си системи и договори.
"Това напомня на ситуацията около техническите проблеми при настъпването на 2000 г. или въвеждането на еврото, когато банковите системи не можеха да се справят. Няколко нефункциониращи програми могат да доведат до огромни проблеми, които водят до нужда от по-силен контрол и повишен риск от грешки", коментира Кевин Буроуес, отговарящ за финансовите услуги в PricewaterhouseCoopers.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Тия съвсем превъртяха - даваш пари пък и такса отгоре хехе - хитреци ;)
Историята се повтаря. Последните няколко столетия принципите и начина на функциониране на икономиките на развитите държави са в динамичен променлив процес, и засега явно този процес ще запази тази своя характеристика, и може би точно това е шанса за държави като нашата.
До коментар [#1] от "casinoto":
Крайно време беше, за да не залоясват парите по трезорите, ами да се въртят в икономиката.
В Швейцария това е на лице от миналата година.
А кога ще стигнем до "Парите без лихви и инфлация" ? Целия ли свят трябва да се срути, за да стане това ?
dbuchBulgarisch2.pdf
http://kennedy-bibliothek.info/data/bibo/media/Gel
И до кога ще наричате лихварите "инвеститори" ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.