Държавата срещу Цветан Василев
Изпълнителната, законодателната и съдебната власт се включиха в битката за опазване на останките от КТБ със спорни и хаотични действия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Активността на институциите около казуса КТБ явно страда от някаква загадъчна цикличност. След като банката беше затворена на 20 юни 2014 г., последва дълго затишие от над четири месеца, за да й бъде отнет лицензът. А след като БНБ се задейства и гарантираните влогове бяха изплатени, последва нова четиримесечна пауза, преди държавата да се включи на обороти.
Този път действията на пръв поглед изглеждат координирани и мащабни, като в тях групово са включени изпълнителната, законодателната и съдебната власт. Само в рамките на няколко седмици вече освободените квестори на КТБ вкараха близо 30 от провъзгласените от мажоритарния й акционер Цветан Василев за специални инвестиционни дружества в процедура по несъстоятелност, НАП запорира акции и дялове на още десетина (предимно около сделката за БТК), депутатите задействаха специални правомощия за прокуратурата да се меси в сделки, а Върховният административен съд (ВАС) окончателно блокира обжалването на отнемането на лиценза от акционерите в банката и павира пътя й към несъстоятелността.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
Това не е държавата, а определени политически лица, които диктуват. Държавата едва ли би изгонила чуждите си инвеститори...Тези запори са тенденциозни и не гонят национални интереси.
А кога държавата ще бъде срещу Пеевски например?
Цялата държава срещу един човек. Цялата власт - изпълнителна, съдебна, законодателна - в перфектен синхрон и координиця срещу един човек. Всички институции - БНБ, Прокуратура, ВАС, НАП, КЗК, КФН срещу един човек. 240 депутати срещу един човек. Целият титаничен ресурс на държавата вече десет месеца като огромен валяк мачка един човек. И все още не могат да го сломят. Ако човек не е убеден в правотата си, за нищо на света не би издържал тоя чудовищен натиск. Дръж се Василев. Съди ги до дупка!
От цялата работа накрая се оказва, че държавата се изправя срещу единствения инвеститор, готов да плати голяма част от дълговете, случили се заради фалита на КТБ.
До коментар [#1] от "Ива Стойчева":
[quote#1:"Ива Стойчева"]Тези запори са тенденциозни и не гонят национални интереси. [/quote]
Нали се сещата, че "в името на националните интереси" е най-популисткия лозунг, с който политиците ни маскират извършването на престъпления именно срещу тези интереси.
Активността на институциите около казуса КТБ явно страда от някаква загадъчна цикличност. След като банката беше затворена на 20 юни 2014 г., последва дълго затишие от над четири месеца, за да й бъде отнет лицензът. А след като БНБ се задейства и гарантираните влогове бяха изплатени, последва нова четиримесечна пауза, преди държавата да се включи на обороти.
На послушника Бойко Атанасов (НАП) е наредено да запорира безпринципно "до дупка". Ама дали Сана Спейс хотелс имат или нямат отношение към Пиер Луврие няма никакво значение. Няма значение и фактът, че те не принадлежат на Цветан Василев. Те принадлежат на компания (SPV), която може да бъде продадена от КТБ. Обърквацията е пълна. Пеевски е в настъпление по всички фронтове. Гази, мачка, страхува...
Кръгът Пеевски, изобщо хората свързани с него , правят всичко възможно да не се състои нито една сделка след това.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.