Международната рейтингова агенция Fitch Ratings понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Първа инвестиционна банка (ПИБ) с три степени от BB- до B-, със стабилна перспектива. Промяната е резултат от намалената оценка на агенцията за възможността на държавата да подкрепи банката. Рейтингът за подкрепа също е намален – от 3 до 5, което отразява виждането на Fitch, че банката вече не може да разчита на извънредна външна подкрепа. Рейтингът за жизнеспособност е потвърден на равнище b-.
Проблемите
"Дългосрочният кредитен рейтинг, рейтингът за жизнеспособност и рейтингът на първостепенния дълг на банката отразяват виждането на Fitch за слабости в корпоративното управление, висока концентрация на кредитополучатели в кредитния портфейл, влошаване на качеството на активите, ниски повтарящи се печалби и умерена капитализация", посочват от рейтинговата агенция. Оценките може да бъдат допълнително намалени при значително влошаване на кредитния портфейл или на качеството на активите на ПИБ, което би увеличило натиска върху капитализацията на банката, както и при нов и продължителен натиск върху ликвидността на финансовата институция, който не бъде преодолян своевременно чрез външна ликвидна подкрепа.
Масовите тегления на депозити през юни 2014 г. предполагат, че финансирането чрез потребителски спестявания може да не е устойчиво във всички случаи, но към момента ликвидността е задоволителна след подкрепата от страна на българските власти и същественото възстановяване на депозитната база, посочват анализаторите. От агенцията припомнят, че предоставената на ПИБ ликвидна подкрепа, чийто срок беше удължен до май 2016 г., се счита за държавна помощ и банката прилага план за преструктуриране, съгласуван с Европейската комисия (ЕК), чието изпълнение се наблюдава от независима компания и се отчита на всеки три месеца пред ЕК.
Планът за преструктуриране
Според Fitch прилагането на плана може да има умерен положителен ефект по отношение на рисковия профил на новоотпусканите от ПИБ кредити и донякъде да подобри контрола над съществуващия кредитен портфейл. "Въпреки това, като се има предвид размерът на най-големите експозиции, дългосрочният им характер и ограничените погашения, рисковете, свързани с наследения портфейл, в най-добрия случай ще отшумяват постепенно и ще натежават на рисковия профил на ПИБ в средносрочен план", посочват от агенцията.
Концентрацията на заеми е висока и неколкократно надвишава изчислявания от Fitch показателFitch Core Capital (FCC), а някои от най-големите кредитополучатели са получили и допълнителни възможности, което още повече увеличава концентрацията, изтъкват от Fitch (изречението е променено на 25 юни). Сред най-големите кредитополучатели има и няколко, чиито заеми са класифицирани като необслужвани.
Макар и да е по-нисък от средния за системата (16.7%), делът от 10.8% необслужвани заеми в портфейла на ПИБ към края на 2014 г. остава висок. Тенденцията по отношение на качеството на активите е умерено негативна, докато общото качество на активите в сектора показва знаци за подобряване, отчитат още от агенцията.
През 2014 г. покритието с резерви се е повишило значително благодарение както на допълнителното натрупване на специфични провизии, така и поради съществените промени в резерва за възникнали, но непредявени плащания (т.нар. IBNR). В резултат на това общото покритие с провизии (специфични плюс IBNR) на необслужваните заеми на ПИБ се е повишило до близо 77% в края на 2014 г. при 37% година по-рано. Обемът на преструктурираните кредити, които не са включени в обезценените експозиции, е сравнително нисък, а кредитите под наблюдение са около 6.5% от брутния обем на отпуснатите кредити, посочват от Fitch.
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Първа инвестиционна банка (ПИБ) с три степени от BB- до B-, със стабилна перспектива. Промяната е резултат от намалената оценка на агенцията за възможността на държавата да подкрепи банката. Рейтингът за подкрепа също е намален – от 3 до 5, което отразява виждането на Fitch, че банката вече не може да разчита на извънредна външна подкрепа. Рейтингът за жизнеспособност е потвърден на равнище b-.
29 коментара
някаква реакция от бнб няма ли?как така шоково се сваля рейтинга с 3 степени и защо надзора не е хванал тези проблеми?нали пиб беше "хубава" и "добре управлявана банка" с "валидни обезпечения"?
тази банка няма да издържи стрес-теста
Все пак тази банка я очаква съдбата на КТБ. След нея още две са на опашката, предстои втори апокалипсис след 1996 година.
Официалното становище на ПИБ:
"Промяната на рейтингите на множество европейски банки, сред които Дойче Банк (Deutsche Bank AG), Комерц Банк (Commerzbank AG), Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, и още над 50 европейски банки е в резултат на промяна на новата методология в определяне на рейтингите. Съответния рейтинг не отчита подкрепа на държавата към съответната банка".
Демек, не бойте се деца. "Докато Свин е при нас ще ни има." :-)
БНБ и КФН нещо по темата или са на срещи с поднадзорни лица в офисите им?
Да се чудиш вече на кой да вярваш....
ами фич най-добре знаят, държаха рейтинга на лемън брадърс на ааа до самия и фалит. А ако има читава банка, понеже банката не е само трезор с пари а отношение към клиенти, инфраструктура, клонове, и най вече бизнес партньор - за БГ една от малките читави е ПИБ!
най сигурната банка - буркан банк
Много хубава снимка на щастлива блондинка, успяла да изтегли пари от банкомата. :-)
Не знам вече какво да си мисля... Май кеш в банка не е най-добрата "инвестиция", ще трябва да ги размърдам моите...