Фирми и граждани вложиха 30 млн. лв. във фондовете на Pioneer за полугодие
Според мениджъра на взаимните фондове от групата за България Явор Ачев ниските лихви по банковите депозити тласкат клиенти към алтернативни инвестиции


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Интересът към инвестиции във взаимен фонд расте с понижението и нормализирането на лихвените нива по депозитите, както и с устойчивото възстановяване на капиталовите пазари. По-значима е активността на индивидуалните клиенти, но и бизнесът отново се е ориентирал към този тип инвестиции, показват наблюденията на Pioneer Investments в България. Към момента световната компания управлява активи за 225 млрд. евро, а привлечените й в България средства са 400 млн. лева.
Общата сума на активите под управление на инвестиционните фондове (взаимни, ETF и други) в България е над 2.2 млрд. лв. по данни на БНБ към края на март. Въпреки че носят по-висок риск и не дават гаранция за вложенията, инвестицията в тях често е с по-висока доходност най-вече заради ръста на капиталовите пазари в чужбина през последните години. Статистиката за индустрията показва, че основен двигател са чуждите фондове, предлагани тук - това донякъде се обяснява и с факта, че те се предлагат предимно от банките и могат да достигнат до по-големи клиенти. Едни от най-търсените фондове в сектора например са балансираните (с инвестиции в облигации, депозити и акции), които носят средно 5-6% доходност. За сравнение - едногодишните банкови депозити за домакинства в момента носят средно около 2% лихва, а за фирми 1%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход