Депозитите в банките продължават да нарастват
Кредитирането през май се свива в почти всички сегменти, показва паричната статистика на БНБ
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Въпреки ниските лихви домакинствата и бизнесът продължават да насочват спестявания към банките. Натрупаната във финансовите институции ликвидност обаче все още не успява да намери пътя си обратно в икономиката и кредитирането остава около точката на замръзване, като oбемите отпуснати средства бележат спад в почти всички сегменти както на месечна, така и на годишна база. Това показват данните от паричната статистика на БНБ към края на май 2015 г., публикувани във вторник. На този фон малка добра новина е свиването в обема на проблемните заеми в банковата система.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Дюшеците и бурканбанк явно губят битката !
Остава да видим кога лихвите ще станат отрицателни , т.е. хората да плащат за да си държат мъните на сигурно !!!
Когато няма качествени активи.. като няма варианти за бизнес - щото вносът е много по-евтин и като сложим голямата бюрокрация.. парите ще стоят в банките.
В момента съотношението цена/качество при активите, в частност имотите не е добро. Мизерни имоти за европейски цени. Да не говорим, че тия цени са при положение, че средната заплата в страната е 800 лева и при голямата безработица която имаме. + голямото количество заключени и неизползвани и неподдържани въобще имоти.
Хората им писна да купуват мизерни и неподдържани кимизарници под натиск.Че то по-добре в Германия да си купи човек имот.
До коментар [#2] от "mickmick":
абе, в Германия в хубавите градове вече няма евтини оферти. Преди можеха да се намерят за 1200-1300 евро жилища на 50 години, в по-добро състояние от български сгради на 20 години. Вече това го няма. А новото строителство е на 3500-4500 евро на квадрат. То германците си позволяват ново строителство само ако двама работят и са добре платени.
На фона на всичко това, кредитите са все още скъпи.
Малко предприятие не може да вземе кредит под 7-8%, което не е толкова лошо спрямо няколко години, но спрямо актуалната обстановка е скъпо.
До коментар [#3] от "alabalko":
Говоря за съотношение цена/качество. Да не забравяме, че там цената е на кв/метър е за чиста жилищна площ. Само от тук тяхната цена можем да разделим на 2 и да сравняваме с нашите надути с какво ли не цени. И това без да взимаме предвид качеството на поддържане на имота, на инфраструктурата, на живота.
"Въпреки ниските лихви"
А, стига бе !!! Къде са тия ниски лихви ???????
[quote#1:"SS"]Дюшеците и бурканбанк явно губят битката ! [/quote]
КТБ се забрави бързо
..
шарани се събират с Кюспе....после ..Серкме
Малко не схващам, къде точно е проблема - депозитите, въпреки вече много ниските лихви растат, а кредитите не раста, но и лихвите им по тях не са много приятелски.
Но да упрекваме, поне както аз го чета в материяла хората, че видиш ли, те не инвестират, ами си държат парите в банките. Ами нали една от основните причини да има банки е именно инвестирането и те, като концентрират в себе си спестяванията на отделните граждани, разполагайки с екперти, могат да оценяват съответните проекти и да инвестират събраните от нас средства, от което да печелят те, а да печелим и ние.
Иначе всеки един от нас, трябва да става едва ли не експерт в тази област о да оценява в какви инструменти да влага парите си - това се е случвало и поне на мен ми е известно само едно правило - дребните инвеститори обичайно губят:) и запълват хранителната верига на големите такива.
До коментар [#8] от "tsvetko_51":
[quote#8:"tsvetko_51"]Малко не схващам, къде точно е проблема - депозитите, въпреки вече много ниските лихви растат, а кредитите не раста, но и лихвите им по тях не са много приятелски.
Но да упрекваме, поне както аз го чета в материяла хората, че видиш ли, те не инвестират, ами си държат парите в банките. Ами нали една от основните причини да има банки е именно инвестирането и те, като концентрират в себе си спестяванията на отделните граждани, разполагайки с екперти, могат да оценяват съответните проекти и да инвестират събраните от нас средства, от което да печелят те, а да печелим и ние. [/quote]
за да се решиш да инвестираш, първо трябва да имаш увереността, че има кой да те защити пред закона. с това наше право(не)раздаване никой няма да се юрне да налива пари. високият риск, държи лихвите по кредитите високи (има страшно много необслужвани задължения), а голямото количество депозити пък натиска лихвата за депозитите надолу.
В момента наистина има кредити за фирми под 4%, проблема наистина е несигурността и малкия вътрешен пазар. В монета инвестират основно фирми, които работят за износ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.