БНБ: Още от същото
Желанието на новия гуверньор Димитър Радев да запази сегашния управленски екип ще му попречи за най-важната задача - връщане на доверието


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Новият гуверньор на БНБ Димитър Радев пропусна добър шанс. Той можеше да получи в аванс щедър кредит на доверие, като измете старите муцуни от кожените им кресла в централната банка - обществото очакваше това от година насам. В първия си ден на поста обаче Радев амнистира досегашния управителен съвет от отговорност за изграждането и рухването на "пирамидата КТБ", както вече е наречена съвсем официално от депутатите. С аргументи за експертност и приемственост той предложи двамата досегашни подуправители Калин Христов (управление "Емисионно", отговарящо за валутния борд) и Димитър Костов да останат във висшето ръководство, като последният ще смени ресора и ще поеме парещия банков надзор. А за третия овакантен от Костов пост за човек начело на управление "Банково" (отговарящо за платежните системи) номинацията е отново на старо лице - главният юрист на БНБ Нина Стоянова.
Така още първият ход на Радев породи съмнението, че е влязъл в сделка с кръговете, за които запазването на статуквото е въпрос на живот и смърт. Това усещане се изостря от изтънялата политическа подкрепа за трите номинации, която засега се намира основно в ГЕРБ и (вероятно) в ДПС. Най-малкият проблем тук е безпринципността - така цялата морална отговорност за грешките на БНБ през последните години се хвърля на досегашния управител Иван Искров и на бившия ръководител на надзора Цветан Гунев, но не и на останалите от екипа. По-голям проблем е начинът, по който това толкова важно решение ще бъде наложено. Ако депутатите на ГЕРБ останат изолирани от своите партньори в управлението и наложат волята си въпреки тях, това ще е доста показателен знак. През февруари кандидатурата на същия Димитър Костов за същия пост беше оттеглена именно заради недоволството на Реформаторския блок, докато сега изведнъж изглежда, че това не е спънка. Така ГЕРБ може да се принуди да разчита само на токсичните гласове на ДПС, в чиито редове продължава да е и Делян Пеевски - бившият бизнес партньор на собственика на КТБ Цветан Василев, който пряко (чрез обвинения, че банкерът е готвил убийството му и чрез публикации в семейните му медии), а и косвено (чрез лостовете си в прокуратурата) изигра огромна роля за сриването на банката. Това повдига резонните въпроси срещу какво е изтъргувана подкрепата на ДПС, дали тези кандидатури са удобни на движението и дали се търгува засилено влияние в БНБ и/или в други сфери, където партията и в частност Пеевски имат интереси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
[quote#2:"fme07469975"]Моите коментари получават по 10-40 минуса за 10 минути от засегнатите. [/quote]
Нищо чудно, особено когато не са по темата и са написани на на маймуница.....
Според мен така ще има приемственост. Ако тръгне да слага нови хора влизаме в ситуацията на политическите договорки, на коя партия човек да се сложи. Това с новите лица и новия морал го гледахме вече при Царя и се оказа, че не върши никаква работа. Проблемите на БНБ бяха в банковия надзор, останалите функции на централната банка са изпълнени без никакви забележки, защо тогава хората, които са си вършили добре и съвестно работата през всичките тези години да бъдат махани, а не запазени? Това че някои хора си търсят само поводи да се събират по улиците, за да пият бира и с това да смятат, че са извършили някакъв грандиозен подвиг, не би трябвало в една нормална страна да бъде повод да се съсипва най-важната й институция.
До коментар [#7] от "mammita":
[quote#7:"mammita"]Проблемите на БНБ бяха в банковия надзор, останалите функции на централната банка са изпълнени без никакви забележки[/quote]
Вие внушавате, че БНБ е някакво ТКЗС, където всеки си оре нивата и сее и жъне каквото Бог дал, а председателят - кара колело.
Ами да осъдят на доживотен Гунев и да му секвестират имуществото, а останалите - "Стара планина" с лента.
Решенията/НЕрешенията в БНБ се взимат от управителният й орган, а канкретния подпредседател отговаря провеждането за конкретна функция на централната банка.
Нищо неправенето от страна УС на БНБ по казуса КТБ и по-скоро паническо-хаотичните действия и крайният резултат, за мен са достатъчно основание да се съмнявам не в експертността на подпредседателите, а в тяхната склонност да се съобразяват преди всичко с политически "съвети".
Независимостта им от политическите фактори трябва да е единственият критерии при техния избор. А е точно обратното - колкото по-послушен, толкова по-дълго на яслата.
В Франция, Германия, Англия, Холандия, Белгия, Швеция, Дания, Норвегия ..................... след афера като КТБ, въпросните щяха да са си подали оставките на мига!
Просто обществата в тези страни няма да допуснат друг изход. А тука, заради ниското IQ на целокупния български народ тези въртели минават като стой тъ гледай.
Единствения ни шанс да се оправим е драстично покачване нивото на образованието, за да може народа да разсъждава и да има мнение и да го отстоява!
няма по-абсурдно решение на новия управител - да иска приемственост, ако всичко е било наред със стария мандат - ОК, ама при положение, че са осра.ни до ушите и тоя да ми ги запазва
изобщо това отново показва празноумието на БГ политиците - в момента ни трябва стабилност и сигурност в БНБ с оглед на ситуацията в Гърция, ама не - ние си играем игричките и схемичките на онова прас.е Кой - никога няма да се оправи тая държава
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.